Valle-Rasmus Roots (tšello) ja Tähe-Lee Liiv (klaver)
Kavas: Grieg, Faure jt.
Edvard Grieg sündis Norras, Bergenis 15. juunil 1843. Põhjamaine omapärasus ja loodus peegeldub kõigist Griegi teostest. Ta on loonud meeleolupilte fjordide kargusest ja kõrgmäestiku müstikast, ta on tõstnud esile norra rahvuslikku omapära lüürilistes meloodiates ja värskeis-hurmavais rütmides. Ta on ammutanud ainet norra saagadest ja muinasjuttudest, rahvaviisidest ja -lauludest. Oma rahvusliku tundetooni ja paiguti ilmneva raskemeelsuse tõttu on Griegi peetud lähedaseks Frederik Chopinile. Tuntavaks erinevuseks mõlema vahel on siiski asjaolu, et Chopini looming leidis enamjaolt publikut aristokraatlikes salonges, Griegi muusika aga tungis rahva hulka selle laiemas mõistes.
Edvard Griegi tšellosonaat op 36 on oluline teos tema kammermuusikas. Sonaadi osad on: I Allegro agitato, II Andante molto tranquillo, III Allegro molto e marcato.
Ühe oma tuntuima teose, Eleegia op. 24 tšellole ja klaverile kirjutas prantsuse helilooja Gabriel Fauré aastal 1880. Hiljem ta ka orkestreeris teose. Teos algab kurva ja sombuse meeleoluga mis enne naasmist kulmineerub tormise keskosaga.
Valle-Rasmus Roots on osutunud edukaks osavõtjaks mitmetel konkurssidel. Tema hiljutised saavutused on 2020 a. Eesti keelpillimängijate konkursil III preemia ja I preemia Balti Keelpillimängijate Konkursil 2018. aasta detsembris Leedus, Vilniuses. Ta on Eesti Noorte Keelpillimängijate Konkurss-Festivali laureaat (2011 ja 2013). Koos pianist Auli Lonksiga saavutas ta 2015. aastal kammermuusikakonkursil In Corpore laureaaditiitli. Ta on Yamaha stipendiumikonkursi võitja (2016).
Samuti on ta korduvalt soleerinud Tallinna Kammerorkestriga, TMKK Sümfooniaorkestriga, Baden-Badeni Filharmoonia Orkestriga, EMTA Sümfooniaorkestriga ning Pärnu Linnaorkestriga.
Valle-Rasmus Roots alustas tšelloõpinguid Mart Laasi tšelloklassis 2001. aastal Tallinna Muusikakeskkoolis, mille lõpetas 2013. aastal M. Laasi ning prof. Henry-David Varema klassis. 2017. lõpetas ta cum laude Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia bakalaureuseõppe prof. Varema tšelloklassis. Hetkel jätkab ta samas magistriõpinguid. Bakalaureuseõpingute jooksul Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias on tema õppejõududeks olnud prof. Varema ja prof. Marko Ylönen. Õppeaastal 2015/2016 õppis Valle-Rasmus ERASMUS+ üliõpilasvahetusprogrammi raames Berliinis, Universität der Künste’s prof. Wolfgang Boettcher’i tšelloklassis. Õppeaastal 2017/2018 õppis ta Sibeliuse nimelises Akadeemias Helsinkis prof. Marko Ylöneni tšelloklassis.
Valle-Rasmus Roots on osalenud mitmetel kursustel ja meistrikursustel väljapaistvate tšellistide juhendamisel (näiteks D. Geringas, W. Boettcher, N. Jones, M. Ylonen, F. Gouton).
Tähe-Lee Liiv (2003) on noor eesti pianist, kes on saavutanud märkimisväärset edu nii kodumaal kui väljaspool eestit. Ta esineb regulaarselt solisti ja kammermuusikuna ning on soleerinud mitmete oluliste orkestrite ees. Tähe-Lee õpib paralleelselt Eestis (TMKK-s Marrit Gerretz-Traksmanni juures ja EMTA-s Ivari Ilja juures), Soomes (Sibeliuse Akadeemias Hui-Ying Tawaststjerna juures) ja Itaalias (Accademia Perosis Konstantin Bogino juures). Tähe-Lee suurimateks saavutusteks on Eesti Pianistide Konkursi võit (2019) ning ETV telekonkursi “Klassikatähed” võit (2020), olles mõlemal juhul ka noorim osaleja (16. a.). Lisaks on ta võitnud olulisi auhindasid mitmetel rahvusvahelistel konkurssitel.