Mõisamängud
Muusikat hingele
Kadri Sepalaan (viiul) ja Kadri-Ann Sumera (klaver)
22.10.09 kell 13 Mooste mõis, Põlvamaa
2.11.09 kell 11 Kabala mõis, Järvamaa
2.11.09 kell 14 Alatskivi loss, Tartumaa
4.11.09 kell 12.30 Koeru Aruküla mõis, Järvamaa
4.11.09 kell 19 Kuremaa loss, Jõgevamaa
Kavas:
Heino Eller (1887-1970): valik palu
Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791): Sonaadid viiulile ja klaverile
Heino Elleri klaveripala „Kodumaine viis“ on saanud peaaegu et instrumentaalse rahvushümni tähenduse. See pole aga kaugeltki ainus oluline asi, mida Eller meie rahvusele andnud on. Viiuldaja ning vioolamängijana asutas ta eesti esimese keelpillikvarteti, millest aegapidi kasvas välja ka meie esimene, Vanemuise Sümfooniaorkester. Tema õpilaste hulka kuulub suur osa XX olulisematest eesti heliloojatest. Avatud ning haritud inimesena tundis ta väga hästi maailma muusikat ning valdas suurepäraselt erinevaid kompositsioonitehnikaid. Palju kirjutas ta oma pillile – viiulile klaveri saatel. Tema väikepalad on justkui võluvad ja karakteersed pildikesed, mis pakuvad palju otsimis- ning avastusrõõmu.
Wolfgang Amadeus Mozartist pillavamat, fantaasiarikkamat ja säravamat loojat on raske leida. Tema loomingus on esikohal mängulust, elurõõm, nali ja virtuoossus. Sonaatides viiulile ja klaverile on mõlemad muusikud võrdsed partnerid, kes kord on ühel meelel, kord imiteerivad üksteist, kord „vaidlevad“ muusikaliselt või loovad kontrastseid kujundeid.
Viiulimängija Kadri Sepalaan on sündinud Pärnus. Lõpetas Tallinna Muusikakeskkooli ja Eesti Muusikaakadeemia Tiiu Peäske viiuliklassis , Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia magistrantuuri professor Alexandr Fischeri klassis. Täiendanud end Berliinis (Universität der Künste) professor Axel Gerhardti juures. Töötab Vanemuise Sümfooniaorkestris viiuldajana ja Heino Elleri nim. Tartu Muusikakoolis viiuliõpetajana, on Tartu Keelpillikvarteti liige.
Pianist Kadri-Ann Sumera on õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis ning Eesti Muusikaakadeemias, mille ta lõpetas diplomiga cum laude, prof Peep Lassmanni klaveriklassis. Pianist jätkas õpinguid Kölni Muusikakõrgkoolis prof A. Valdma juures, kust sai novembris 2004 magistridiplomi (Konzertexamen).
Sumera on saavutanud tunnustust mitmel konkursil, nt II preemia TV-konkursil “Alternatiiv” (Riia, 1997), eripreemia EPTA rahvusvahelisel pianistide konkursil Zagrebis (2003), diplom 5. ja eripreemia 6. Eesti pianistide konkursilt (1994 ja 2002).
Pianist on teinud lindistusi Eesti Raadiole ning Antes Editionile ning tihedat koostööd selliste noorte heliloojatega nagu Nicolas Gilbert (Kanada), Evrim Demirel (Türgi), Santa Ratniece (Läti) ja Märt-Matis Lill (Eesti). Aastal 2005 on Kadri-Ann Sumera kuulsa Internationale Ensemble Modern Akademie stipendiaat Frankfurdis. Pianisti püsirepertuaari kuulub lai valik muusikat barokist tänapäevani.