Mõisamängud
Eesti Vabariigi aastapäeva kontsert pidulike ja tuliste Hispaania viisidega
Ardo Västrik (tšello), Kadri-Ann Sumera (klaver)
Kavas:
Manuel de Falla (1876-1946) – Hispaania rahvalik süit:
1. El pa~no moruno – mauri riie
2. Nana (Berceuse) – hällilaul
3. Canción – laul
4. Polo
5. Asturiana
6. Hota
Fritz Kreisler (1875-1962) – Armupiinad, Ilus Rosmarin, Sünkoobid
Gaspar Cassadó (1897-1966) – Komplimendid
Astor Piazzolla (1921-1992) – Le Grand Tango
Hispaania muusika ei ole klassikalises muusikakultuuris ehk nii tuntud kui saksa või prantsuse helilooming. Ometi on hispaania muusika väga omapäraselt äratuntav, kirglik ja kaunis. Ka sealne kõrgklassi muusika on alati läbi imbunud rahvalikest toonidest ja motiividest ja kisub enamasti kas tantsule või äratab tahtmise viisi kaasa ümiseda.
Käesolevasse kavasse on esitajad valinud teoseid kolmelt hispaaniakeelsesse kultuuri kuuluvalt autorilt. Manuel de Falla värviküllane looming tugineb peaaegu alati enam või vähem hispaania ülirikkalikule rahvamuusikale. Tšello mahlakale toonile sobib romantiline laulvus ja väljendusrikkus eriti hästi, klaveripartii loob tausta – kord kitarrikäigud, kord kuumuses tardunud õhk, kord kommentaar tšellorepliigile. Cassadó looming pole nii otseselt folklooriga seotud, ent tema teos „Komplimendid“ väljendab suurepäraselt hispaanialikku tulist, uhket ning tundelist loomust. Suur tangokuningas Piazzolla on pärit hoopis Argentiinast ning tema loomingus on esikohal jõuline tants – selle hoogsus, pulseerimine, tango suur ja valus kirglikkus. Vahepaladena tulevad esitusele ka galantse austerlase Fritz Kreisleri populaarsed ning vaimukad salongipalad.
Pianist Kadri-Ann Sumera on saavutanud tunnustust mitmel konkursil, nt II preemia TV-konkursil “Alternatiiv” (Riia, 1997), eripreemia EPTA rahvusvahelisel pianistide konkursil Zagrebis (2003), diplom 5. ja eripreemia 6. Eesti pianistide konkursilt (1994 ja 2002). Ta on teinud lindistusi Eesti Raadiole ning Antes Editionile ning tihedat koostööd selliste noorte heliloojatega nagu Nicolas Gilbert (Kanada), Evrim Demirel (Türgi), Santa Ratniece (Läti) ja Märt-Matis Lill (Eesti). Aastal 2005 on Kadri-Ann Sumera kuulsa Internationale Ensemble Modern Akademie stipendiaat Frankfurdis. Pianisti püsirepertuaari kuulub lai valik muusikat barokist tänapäevani. Käesoleval ajal on Kadri-Ann Sumera on Eesti Interpreetide Liidu esimees ja töötab Heino Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis kontsertmeistrina.
Tšellist Ardo Västrik on osalenud F. Helmersoni, M. Ostertagi, W. Boettcheri meistrikursustel, lisaks korduvalt Kerem kvarteti koosseisus Chilingirian Quarteti suvekursustel West Dean College’is Suurbritannias. Västrik on esinenud nii solisti kui kammermuusikuna Eestis, Lätis, Soomes, Rootsis, Saksamaal, Hispaanias ja Inglismaal. Käesoleval hetkel jätkab Ardo Västrik õpinguid Eesti Muusikaakadeemia doktorantuuris, töötades samas keelpillimängu ja -muusika ajaloo lektorina. Ardo Västrik on ka Vanalinna Muusikakooli tšelloõpetaja.