Albu rahvusvaheline pianistide suvekursus 2025
19.–24. juulil, Albu mõisas, Järvamaal
19.–24.07.2025 toimub Albu mõisas juba neljandat korda Rahvusvaheline pianistide suvekursus. Kursuse raames toimuvad kontserdid nii kursuste jooksul Albu mõisas kui ka 26-27.07 teistes mõisates üle Eesti. Traditsioon Albus muusikalaagreid korraldada tekkis juba üle kümne aasta tagasi. Sellest kasvas välja mõte kutsuda Albusse tuntud klaveripedagoogid Soomest, Sibeliuse Akadeemiast – abielupaar Hui-Ying ja Erik Tawaststjerna. Nende osalus toob kaasa mitmeid juba tuntust kogunud noori klaverimängijad Eestist, Soomest ja ka mujalt välismaalt. Kursusele valitud noored professionaalid saavad kursuste raames neli tundi Hui-Ying ja Erik Tawaststjernalt, ühe grupitunni ning võimaluse osaleda kõikidel kursusega seotud üritustel – pedagoogika seminaril, kontsertidel ning ka ise proovida kätt algõppe õpilaste õpetamisel.
Kursuste raames on 21-23.07 võimalus saada rahvusvahelisel kursusel osalvetelt noortelt pianistidelt klaveritunde ka algõppe klaveriõpilastel – klaverihuvilistel. Selle aja jooksul saavad nad osaleda ka ansamblitundides, Kaja Kraavi rahvamuusika tundides, kuulata kõiki lahtiseid tunde ja esineda kontserdil.
Sel aastal esmakordselt ootame 20.07 kursustele ka klaveripedagooge üle Eesti osalema kursuste raames toimuvale Klaveriõpetajate päevale, kuhu kuulub vähemalt kolm loengut ning töötuba. Loenguid peavad Martti Raide ning Hui-Ying ja Erik Tawaststjerna. Töötoas on oodatud mini-etteastetega üles astuma mitmed kogenud pedagoogid.
Rohkem infot Klaveriõpetajate päeva kohta sh registreerumise vorm
Juhendajatest:
Meistrikursused noortele pianistidele, loengud “Klaveriõpetajate päeval”:
Erik Tawaststjerna on üks põhjanaabrite kuulsamaid pianiste ja klaveripedagooge, kes on andnud arvukalt kontserte Euroopas, USA-s, Lõuna-Ameerikas ja Aasias. Ta on olnud paljude konkursside žüriides ja viinud läbi meistriklasse maailma tippu kuuluvates muusikakõrgkoolides. Suure tunnustuse saavutas ta ka klaveriduos koos abikaasa Hui-Ying Liu-Tawaststjernaga.
Taiwanis sündinud Hui-Ying Liu-Tawaststjerna on üks hinnatumaid pianiste-klaveripedagooge Soomes. Enne asumist Soome 1982 elas ta Buenos Aireses, New Yorgis ja Pariisis. Doktorikraadi esituskunsti alal kaitses ta Sibeliuse Akadeemias, olles eelnevalt lõpetanud Johns Hopkinsi nim Ülikooli Peabody muusikainstituudi Baltimore’is, USAs. Oma esimese klaverikonkursi võitis Hui-Ying Liu-Tawaststjerna 13-aastaselt Taipeis. 15-aastaselt debüteeris noor pianist soolokontserdiga Buenos Aireses ja 17-aastaselt orkestri solistina New Yorgis. 23-aastaselt esines ta juba soolokontserdiga kuulsas Carnegie Hallis. Tänaseks on ta andnud soolokontserte, esinenud nii kammeransamblites kui ka orkestrisolistina pea kõikjal maailmas. Ta on muuhulgas üles astunud koos selliste dirigentidega nagu Esa-Pekka Salonen ja Okko Kamu, mänginud ansamblis koos Steven Isserlisi, Paul Tortelier’, Patrick Gallois’ ja Jean-Jacque Kantorowiga. Peale selle mängib ta regulaarselt klaveriduos koos abikaasa Erik T Tawaststjernaga. Hui-Ying Liu-Tawaststjerna on salvestanud sooloklaveri- ja kammermuusikat firmale Finlandia Records ning Soome YLE Raadiole. Sibeliuse Akadeemias on Liu-Tawaststjerna töötanud alates aastast 1984, aastatel 2004−2009 klaveriosakonna juhatajana. Tema õpilaste hulgas on rida rahvusvaheliselt tunnustatud pianiste nagu Antti Siirala, Juho Pohjonen, Irina Zahharenkova ja Uki Ovaskainen. Lisaks on ta klaverimänguõpetuse The Piano Key kaasautor, toimetanud Sibeliuse varase klaveriloomingu trükiväljaannet ning avaldanud uurimuse Rahmaninovi klaverimuusikast. Liu-Tawaststjerna on esinenud loengutega ning andnud meistrikursusi Inglismaal, Iirimaal, Hispaanias, Saksamaal, Taiwanis, USAs, Põhja- ja Baltimaades. 2005 aastast on ta ka Soome Chopini Ühingu president.
Pedagoogika alased loengud (nii algajatele kui kogenud klaveripedagoogidele):
Hui-Ying Tawaststjerna lühiloeng: “Some Practical Advice on Practicing, Performing, and Teaching” (tõlge eesti keelde)
Erik Tawaststjerna lühiloeng: “Introducing Robert Schumann’s Advice to Young Musicians”
Martti Raide loengud “Klaveriõpetajate päeval”:
- Soovitusi ja näpunäiteid noorele klaveriõpetajale
- Repertuaarist ning tööst sellega (klaverikoolid, palade kogumikud, pedagoogilise töö aspektid ja etapid)
Martti Raide alustas klaveriõpinguid 1972. aastal Tallinna Muusikakeskkoolis, kus tema õpetajaks oli Ell Saviauk. Tšehhi linnas Ústí-nad-Labem toimunud noorte pianistide konkursil pälvis Martti Raide esikoha 1980. aastal. Ta on lõpetanud Tallinna Riikliku Konservatooriumi cum laude klaveri erialal (prof Bruno Lukk) ning omandanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (EMTA) magistrikraadi saateklassi erialal (prof Vilma Mallene). 2010. aastal kaitses ta doktorikraadi uurimusega esitusstiilist eesti lauluklassika interpretatsioonis, lisaks on end täiendanud Berliinis, Hanns Eisleri nimelises Kõrgemas Muusikakoolis prof Wolfram Riegeri juhendamisel, osalenud prof Irwin Cage meistrikursusel.
Martti Raide on nõutavamaid lied-pianiste Eestis, kes on pälvinud mitmetel konkurssidel parima kontsertmeistri tiitli. Nii aktiivse kammermuusiku kui solistina on Raide esinenud Eestis, mitmel pool Euroopas, Ameerikas ja Kanadas. Tihe koostöö seob teda tenor Mati Turiga, kuid tema lavapartneriteks on olnud ka lauljad Helen Lokuta, Helen Lepalaan, Arete Teemets (Kerge), Kädy Plaas, Jaakko Kortekangas, Villu Valdmaa, Rene Soom jpt. Raide osalusel on esiettekandel kõlanud üle 50 Eesti helilooja uudisteose, autoriteks Amor, Grigorjeva, Mägi, Sumera, Kangro, Kõrvits, Tally, Siimer, Remme, Lattikas, Tulev, Lill ja Uusberg. Raide poolt salvestatud Eesti muusika kõlab mitmetel CD-plaatidel, milledest kaalukamad on 2002. a ilmunud ”20. saj Eesti vokaalmuusika” (koos Villu Valdmaaga) ning 2017. a ilmunud plaat ”Ussisõnad” Mart Saare soololauludega (koos Mati Turiga). Martti Raide on kirjutanud mitmeid muusikaartikleid, peamiselt ajakirjale „Muusika“ ja ajalehele „Sirp“. Hooajal 2014/15 oli ta kontserdisarja „Ilus möldrineiu“ idee autor ning kunstiline nõustaja. 2020. a osales näitleja ja pianistina etenduses „Varjuring. Muusikaline õhtu Aino Tammega“.
Martti Raide töötab alates 1993. a õppejõuna Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, aastatel 1993–2022 oli ta Tallinna Muusikakeskkooli klaveriosakonna juhataja, alates 2022. a Tallinna Muusika- ja Balletikooli klahvpilli juhtõpetaja. Martti Raide on tunnustatud pedagoog, kelle õpilased on pälvinud laureaaditiitleid nii kodumaistel kui rahvusvahelistel konkurssidel. Ta on ka klaveripedagoogika ning selle ajaloo uurija ja vahendaja, sage esineja erinevatel koolitustel ja konverentsidel. Tema ettekannete teemad puudutavad harjutamist, pillimängutehnikat, klaverikõla, algõpetust, pedagoogilise protsessi analüüsi, repertuaari, samuti koostööd lapsevanematega, õppimise ja õpetamisega seotud mentaalseid protsesse.
Martti Raide on Eesti Klaveriõpetajate Ühingu aseesimees. Ta on mitme konkursi (Eesti Noorte Pianistide Konkurss ”Eesti kõla”, Mart Saare nim lauljate konkurss) kunstiline juht ja peakorraldaja, sage esineja erinevatel meistrikursustel, paljude žüriide liige. 2021. a pälvis ta Eesti Kultuurkapitali Helikunsti Sihtkapitali pedagoogi tunnustuspreemia.
Ajakava:
19.07.2025
12.00 Albu rahvusvahelise pianistide suvekursuse 2025 avamine ja Hui-Ying ja Erik Tawaststjerna esinemine Albu mõisa saalis
Järgnevad Hui-Ying ja Erik Tawaststjerna lahtised tunnid noortele pianistidele
20.07.2025
12.00 Albu klaveriõpetajate päeva avamine ja osalejate tervitamine. Järgnevad 3 loengut (Martti Raide ja Hui-Ying Tawaststjerna) ja töötuba
Päeva jooksul Hui-Ying ja Erik Tawaststjerna lahtised tunnid noortele pianistidele
19.00 Kontsert, esineb Tähe-Lee Liiv (klaver) Albu mõisa saalis
21.07.2025
12.00 Klaverihuviliste kursuse avamine
Päeva jooksul Hui-Ying ja Erik Tawaststjerna lahtised tunnid noortele pianistidele ja noorte pianistide tunnid, ansamblitunnid ja rahvamuusika tunnid klaverihuvilistele
22.07.2025
Hui-Ying ja Erik Tawaststjerna lahtised tunnid noortele pianistidele ja noorte pianistide tunnid, ansamblitunnid ja rahvamuusika tunnid klaverihuvilistele
19.00 Noorte pianistide kontsert Albu mõisa saalis
23.07.2025
Hui-Ying ja Erik Tawaststjerna lahtised tunnid noortele pianistidele ja noorte pianistide tunnid, ansamblitunnid ja rahvamuusika tunnid klaverihuvilistele
19.00 Noorte pianistide ja klaverihuviliste kontsert Albu mõisa saalis
24.07.2025
Hui-Ying ja Erik Tawaststjerna lahtised tunnid noortele pianistidele
16:00 Albu rahvusvahelise pianistide suvekursuse lõppkontsert
……..
26-27.07.2025
Noorte pianistide kontserdid mõisates üle Eesti
PS: Kavas võib esineda muudatusi.