MedicineBuddhaHELIjaKEEL 2021/2022. Maailmavaated

Thee, O Cosmic Healer. Mõtisklusi budismist
Muusikat heliloojatelt Sven Grünberg, Peeter Vähi

E 21.02.2022 kell 19 Hopneri maja, Diele saal

Vestlusring: Sven Grünberg, Peeter Vähi, Märt Läänemets, Doris Kareva

Esitajad: Iris Oja (vokaal), Harry Traksmann (viiul), Olga Voronova (viiul), Laur Eensalu (vioola), Leho Karin (tšello), Hele-Riin Uib (löökpillid), Taavi Kerikmäe (süntesaatorid ja elektroonika), Peeter Vähi (süntesaator), Diana Liiv (thai gong), Doris Kareva (lugeja)

Sari HELIjaKEEL jätkab oma kümnendal hooajal 2021/2022 keskendumist erinevatele pühakirjadele, religioonidele ning elufilosoofiatele. Kõrvutatakse ja leitakse seoseid – kirjanike-heliloojate kooslusi – sarnaste religioossete ja filosoofiliste vaadete või huvide läbi.

Sarja HELIjaKEEL antud kontserdil kuuleme muusikat ja tekste autoritelt, kes on seotud budismiga. Kontserdile lisandub vestlusring budismist ning selle erinevatest võimalikest väljendumisvormidest erinevate autorite loomingus.

Kontsert toimub koostöös Eesti Akadeemilise Usundiloo seltsiga, mille liikmeskonna moodustavad enam kui poolsada Eestis akadeemilise religiooniuurimisega tegelevat teadlast ja spetsialisti (www.eaus.ee). Seltsi akadeemiline tugi tagab vestlusringide liikmeskonna mitmekesisuse ja pädevuse religioonivallas. Vestlusringe juhib EAUSi president Madis Arukask.

Kavas:

Peeter Vähi:

“Thee, O Cosmic Healer” (2022) metsosopranile/kontraaldile ja keelpillikvartetile (12´) Pühendatud Lama Drupon Sangye Rinpochele ESIETTEKANNE

“Vihmategija” (2010) löökpillidele, klahvpillidele ja fonogrammile (8´)

Sven Grünberg:

“Vaatleja” (2014) keelpillikvaretile ja marimbale (7´)

“Teine vaatleja” (2015/2022) versioon keelpillikvartetile, löökpillidele ja häälele (9´) Uue versiooni ESIETTEKANNE

Muusika filmist “Hukkunud alpinisti hotell” (10’)

Teostest:

Sven Grünberg “Vaatleja”

Sven Grünberg: „Vaatleja on keegi, kes mõtestab-analüüsib vaadeldavat. Kuna see dimensioon, kus oleme, võimaldab igakülgset vaatlemist-mõtestamist ja instrumentaalmuusika võimaldab kuulajat kindlas suunas suunamata võimendada teatud meeleseisundeid, jäägu muusikast tulenev igale kuulajale individuaalseks. Siiski olen arvamusel, et muusika, nii nagu kunst üldse, peaks aitama inimese meeltel maailma mõistmise suunas avarduda, olles seejuures abistav ja konstruktiivne, mitte aga lõhkuv ja destruktiivne. Nii ka selles teoses, püüan kuulajat suunata mõtteradadele, mis aitaks kaasa inimese jaoks oluliste teemade „vaatlemisele“ ja mõtestamisele, millelegi konkreetsele siiski näpuga näitamata.“

Tekst festivali „Klaaspärlimäng“ kavaraamatust (2014)

Peeter Vähi uudisteos “Thee, O Cosmic Healer”

Mahāyāna budistlikus jumalustepanteonis on olulisel kohal Ravi-Buddha ehk Bhaiṣajyaguru. Läbi aegade on inimesed kannatanud tervisehädade käes ja ikka on aeg-ajalt pöördunud abi saamiseks Ravi-Buddha poole. Täna, koroonapandeemia kõrghetkel – on teema eriti aktuaalne. Ja tunnistagem, haiged pole pelgalt üksikindiviidid, haige on ühiskond kui niisugune. Meie hädad ei piirdu meditsiinilise tasandiga, need on vähemalt samavõrra sotsiaalsed. Kas ka antud olukorras saab Ravi-Buddha abiks olla?

OṀ NAMO BHAGAVATE
BHAIṢAJYAGURU VAIḌŪRYAPRABHARĀJĀYA
TATHĀGATĀYĀRHATE SAMYAKSAMBUDDHĀYA TADYATHĀ
OṀ BHAIṢAJYE BHAIṢAJYE MAHĀ BHAIṢAJYE BHAIṢAJYA
RĀJASAMUDGATE SVĀHĀ

Ülalolev sanskritikeelne mantra on otsekui Ravi-Buddha verbaalne kehastus, jumaluse ilmumine meie ette sõnalisel-helilisel kujul. Mõnikord retsiteerivad budamungad mantrat lühendatuna, mõnikord läbi tiibeti keele pea tundmatuseni muundunud hääldusega. Teoses „Thee, O Cosmic Healer“, mille pealkirja mitte-sõna-sõnaline tähenduslik eestikeelne vaste võiks olla „Halasta, Taevane Tervendaja“, esineb mantra oma täispikal kujul vokaalsolisti esituses, kuid ka keelpillimängijad ei jää loitsimisest kõrvale.