HELIjaKEEL 2023/2024
Mõtisklusi maailmavaadetest. And I Loved You Like a Branch Breaking Under the Snow
Kavas: Toivo Tulev (sh esiettekanne)  
Vestlusring: Toivo Tulev, Peeter Liiv, Liisa Hirsch
Esitajad:  Iris Oja (laul), Janika Lentsius (flööt), Olga Voronova (viiul), Mari Targo (viiul), Laur Eensalu (vioola), Leho Karin (tšello), Regina Udod (kontrabass), Heigo Rosin (löökpillid), Tähe-Lee Liiv (klaver), Mihhail Gerts (dirigent) 
26.11.2023 kell 19 Viimsi Artiumis

Piletid: 15.- (soodushind); 25 (täishind); 50.- (toetajapilet)

Sari HELIjaKEEL jätkab hooajal 2023/2024 keskendumist erinevatele pühakirjadele, religioonidele ning elufilosoofiatele. Kõrvutatakse ja leitakse seoseid – autorite kooslusi – sarnaste religioossete ja filosoofiliste vaadete või huvide läbi.

Antud kontserdil Mõtisklusi maailmavaadetest. And I Loved You Like a Branch Breaking Under the Snow kuuleb Toivo Tulevi muusikateoste kõrval ka vestlust teemal erinevad maailmavaated ning selle mõju loomingule. Vestlusringi moodustavad helilooja Toivo Tulev, helilooja Liisa Hirsch ning ajakirjanik Peeter Liiv. 

Kavas:

Toivo Tulev:

And I Loved You Like a Branch Breaking Under the Snow (2021) 14`
Kamancheh (või toon alla häälestatud viiul), viiul, vioola, tšello, klaver
Teos on kirjutatud 2021 aastal ja sellest on kaks versiooni, üks soolo kamancheh’le ning teine kamancheh’le, viiulile, vioolale, tšellole ja klaverile. Ansambli versioonis võib kamancheh’t asendada toon alla häälestatud viiul. 
Kamancheh’ga kohtusin esimest korda läbi iraani traditsioonilise muusika pea kolmkümmend aastat tagasi. See oli omamoodi nagu armumine esimesest silmapilgust. On kohtumisi, mille jäljed ei kustu ka aastate möödudes.
Teose pealkiri pärineb ühest Iraani luuletaja Bijan Elahi (1945 – 2010) varajasest luuletusest. Esiettekanne 20. Nov 2021, EMTA Suur saal

White House, Blue Shutters – Blue House, White Shutters (2020) 16’
2 viiulit, vioola, tšello, kontrabass, klaver, löökpillid 
1.      White House, Blue Shutters – Blue House, White Shutters
2. –
3.     Blue House, White Shutters – White House, Blue Shutters

Uus-Inglismaal on palju ilusaid helesiniseid, valgete luukidega maju ning palju samavõrd kauneid valgeid, helesiniste luukidega maju. Neid oli tore vaadata ning  tore oli neist ka hiljem mõelda.
Natuke on see seitsmele mängijale loodud lugu nagu yin ja yang, kus helesinisel on oma, ning valgel oma helirida, mõlemas võrdselt kuus heli.
Helikõrguslikku maailma organiseerivad ajaskaalal kolm arvu: üheksa, seitse ning viis. Nende vastandustest ja rotatsioonidest sündis arvujadasid, mille kohatine sümmeetria ei jätnud puhtajalise struktuuri kõrval mõjutamata ka muusika helikõrguslikku iseolemist. 
Teosel on kolm osa. Selle keskmist, nimetut lõiku võiks näha kui troopide ja kadentside vaba järgnevust. Esiettekanne: YXUS Ensemble, dirigent Kaspar Mänd; 20.09.2020, Rahvusooper Estonia kammersaal, Eesti Muusika Päevad 

Beloved (uudisteos) ca 15`
Keelpillikvintett (vl,vl,vla, vlc,cb), klaver, löökpillid, flööt (piccolo), sopran
Uus teos toetub Inayat Khani tekstile tema “Ragas” tsüklist.

Autorist:

Toivo Tulevi helikeelt on mõjutanud süvenemine erinevatesse euroopa, lähis-ida ning aasia suulistesse traditsioonidesse.

Toivo Tulev on arvukate orkestri-, vokaal- ja kammerteoste (s.h. instrumentaalkontserdid, sümfoonia, vokaalsuurvormid) autor. Viimase aja suuremad vokaal-instrumentaalmuusika tellimused on olnud Brno filharmooniale loodud “So Shall He Descend” (2018) ning Los Angelese filharmoonia saja aasta juubeliks valminud “I Heard the Voice of Children…” (2019). Tema loomingust on ilmunud kolm autoriplaati: “Be Lost in the Call” (Eesti Raadio, 2004), “Songs” (Harmonia Mundi, 2008) ning “Magnificat” (Naxos 2018). 

Toivo Tulevi vokaalteoseid kirjastab Theatre of Voices Edition. Ta on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kompositsiooni juhtiv professor.

Toivo Tulevi looming on kõlanud nüüdismuusika festivalidel: Nuova Consonanza (Rooma), Varssavi Sügis, Gaida (Vilnius), Arena (Riia), Oslo Kirikumuusika Festival, Vale of Glamorgan Festival (Suurbritannia), Month of Modern (Philadelphia), Holland Festival, 20 Lieux sur la Mer (Marseilles), Young Euro Classics (Berliin), März Musik (Berliin), Ultima (Oslo), Sydney Kevad jm.

Tulev on kolmel korral pälvinud Eesti Kultuurkapitali aastapreemia (2001, 2003, 2021), saanud Kultuurkapitali stipendiumi “Ela ja sära” (2002), Eesti Muusikanõukogu aastapreemia (2006), Fulbrighti stipendiumi (2015), I Lepo Sumera nimelise kompositsiooniauhinna (2016).