HELIjaKEEL 2022/2023. Maailmavaated
Mõtisklusi maailmavaadetest. And I Loved You Like a Branch Breaking Under the Snow
Toivo Tulev (helilooming) 
Vestlusring: Toivo Tulev, Peeter Liiv, Liisa Hõbepappel jt. 
Esitajad: HjaK ansambel (keelpillikvartett, klaver, löökpillid, kontrabass, sopran)
26.11.2023 kell 19 Viimsi Artiumis

Sari HELIjaKEEL jätkab hooajal 2022/2023 keskendumist erinevatele pühakirjadele, religioonidele ning elufilosoofiatele. Kõrvutatakse ja leitakse seoseid – kirjanike-heliloojate kooslusi – sarnaste religioossete ja filosoofiliste vaadete või huvide läbi.   

Kavas:

Toivo Tulev:

White House, Blue Shutters – Blue House, White Shutters (2020) 16’
2 viiulit, vioola, tšello, kontrabass, klaver, löökpillid 
1.      White House, Blue Shutters – Blue House, White Shutters
2. –
3.     Blue House, White Shutters – White House, Blue Shutters

Uus-Inglismaal on palju ilusaid helesiniseid, valgete luukidega maju ning palju samavõrd kauneid valgeid, helesiniste luukidega maju. Neid oli tore vaadata ning  tore oli neist ka hiljem mõelda.
Natuke on see seitsmele mängijale loodud lugu nagu yin ja yang, kus helesinisel on oma, ning valgel oma helirida, mõlemas võrdselt kuus heli.
Helikõrguslikku maailma organiseerivad ajaskaalal kolm arvu: üheksa, seitse ning viis. Nende vastandustest ja rotatsioonidest sündis arvujadasid, mille kohatine sümmeetria ei jätnud puhtajalise struktuuri kõrval mõjutamata ka muusika helikõrguslikku iseolemist. 
Teosel on kolm osa. Selle keskmist, nimetut lõiku võiks näha kui troopide ja kadentside vaba järgnevust. Esiettekanne: YXUS Ensemble, dirigent Kaspar Mänd; 20.09.2020, Rahvusooper Estonia kammersaal, Eesti Muusika Päevad 

And I Loved You Like a Branch Breaking Under the Snow (2021) 14`
Kamancheh (või toon alla häälestatud viiul), viiul, vioola, tšello, klaver
Teos on kirjutatud 2021 aastal ja sellest on kaks versiooni, üks soolo kamancheh’le ning teine kamancheh’le, viiulile, vioolale, tšellole ja klaverile. Ansambli versioonis võib kamancheh’t asendada toon alla häälestatud viiul. 
Kamancheh’ga kohtusin esimest korda läbi iraani traditsioonilise muusika pea kolmkümmend aastat tagasi. See oli omamoodi nagu armumine esimesest silmapilgust. On kohtumisi, mille jäljed ei kustu ka aastate möödudes.
Teose pealkiri pärineb ühest Iraani luuletaja Bijan Elahi (1945 – 2010) varajasest luuletusest. Esiettekanne 20. Nov 2021, EMTA Suur saal

Beloved (uudisteos) ca 15`
Keelpillikvintett (vl,vl,vla, vlc,cb), klaver, löökpillid, flööt (piccolo), sopran
Uus teos toetub Inayat Khani tekstile tema “Ragas” tsüklist.

Esitajad: Mari Targo (viiul), Olga Voronova (viiul), Laur Eensalu (vioola), Leho Karin (tšello), Regina Udod (kontrabass), Heigo Rosin (löökpillid), Tähe-Lee Liiv (klaver), Iris Oja (laul), Monika Mattisen? (flööt), Mihhail Gerts (dirigent)