Mõisamängud 2019/2020
Barokktantsud- ja laulud
Tantsuansambel “Saltatriculi” (Tantsijad: Külli Kressa, Ehtel Taevere, Heli Kohv, Kanni Labi, Anne Kaaber, Janno Loide), Diana Liiv (klaver), Tähe-Lee Liiv (klaver), Karl-Mathias Saarse (kontratenor)
Kavas: ajalooliste tantsude muusika
Kammermuusikud toovad sarja “Mõisamängud” raames klassikalist kammermuusikat linnadest välja kaunitesse ajaloolistesse mõisatesse, pakkudes eriti sobivas õhkkonnas väärt kultuurielamusi mõisakoolide õpilastele ning kohalikele elanikele. Hooaeg 2019-2020 on sarja 12. hooaeg. Olulist rolli mängivad kontserdikoosseisudes ka nn “muusikalised perekonnad”. Kontsertidel astuvad lisaks küpsetele interpreetidele üles ka nende andekad lapsed ning õpilased, noored muusikud – eelkõige Tallinna Muusikakeskkooli õpilased, kes on juba ka ise noored professionaalid, kel seljataga juba mitmed tunnustused eestisisestelt ning välismaistelt konkurssitelt. Viimaste hooaegade jooksul on väga palju positiivset vastukaja toonud just “noortelt-noortele” etteasted. Sarja kontserdid toimuvad põhiliselt hommikul ja pealelõunal ning mahuvad 45 minuti sisse, mil lisaks muusikale saab kuulda ka muusikute mõtteid esitatavatest teostest.
Kontserdikavas on ajaloolised tantsud ja muusika, millest vestlevad pianist Diana Liiv ja vanaaegsete tantsude spetsialist Külli Kressa või Ehtel Taevere. Põnevaid tantse saab kontserdil nii elavas esituses kuulda ja näha kui ka ise proovida kaasa tantsida.
Tähe-Lee Liivi (klaver) kohta leiab infot siit: http://kammermuusikud.ee/tahe-lee-liiv/
Külli Kressa on vanamuusika- ja vanatantsuentusiast, Tartu vanatantsuansambli Saltatriculi kunstiline juht. Õppinud ajaloolist tantsu Jane Gingelli, Diana Scriveneri, Isabel Suri, Hazel Dennisoni kursustel ning saanud teadmisi vanamuusikast Lilian Langsepa ja David Kettlewelli kursustelt. Külli Kressa rekonstrueerib tantse ajalooliste tekstide alusel, toetudes sellistele autoritele nagu Thoinot Arbeau, Antonius Arena, Domenico da Piacenza, Fabritio Caroso, Cesare Negri ja John Playford.
Ehtel Taevere on ajalooliste tantsude tantsimisega tegelenud Külli Kressa käe all vanatantsu ansamblis Saltatriculi 8 aastat. “Päris elus” on ta IT inimene, andmebaaside administraator PRIA-s. Põhihobiks on aga hoopis matkamine ja mäed – tema peamine mäeskäigu kaaslane on hiidlane. Oma päritolult on ta pooleldi kihnlane, kasvanud õhkkonnas, kus kultuuripärandi hoidmist peetakse oluliseks.
“Ajalooline tants on põnev, täiesti teisest maailmast tegevus. Tänapäeva kontekstis ju sürreaalne ja seepärast köidabki mind. Tants on lustlik võimalus vaadata vanade aegade sisse, õppida tundma tolleagset esteetikat, moraali, võimalus väikeseks inimlikuks edevuseks” – räägib Ehtel ise.