Mõisamängud 2019/2020
Naise elu ja armastus
Kristina Vähi (sopran), Diana Liiv (klaver); kaastegevad Marii Heleen Matesen (laul, klaver), Tähe-Lee Liiv (klaver)
Kavas: Schumann jt.
Kammermuusikud toovad sarja “Mõisamängud” raames klassikalist kammermuusikat linnadest välja kaunitesse ajaloolistesse mõisatesse, pakkudes eriti sobivas õhkkonnas väärt kultuurielamusi mõisakoolide õpilastele ning kohalikele elanikele. Hooaeg 2019-2020 on sarja 12. hooaeg. Olulist rolli mängivad kontserdikoosseisudes ka nn “muusikalised perekonnad”. Kontsertidel astuvad lisaks küpsetele interpreetidele üles ka nende andekad lapsed ning õpilased, noored muusikud – eelkõige Tallinna Muusikakeskkooli õpilased, kes on juba ka ise noored professionaalid, kel seljataga juba mitmed tunnustused eestisisestelt ning välismaistelt konkurssitelt. Viimaste hooaegade jooksul on väga palju positiivset vastukaja toonud just “noortelt-noortele” etteasted. Sarja kontserdid toimuvad põhiliselt hommikul ja pealelõunal ning mahuvad 45 minuti sisse, mil lisaks muusikale saab kuulda ka muusikute mõtteid esitatavatest teostest.
Robert Schumanni võib ehk pidada kõige romantilisemaks romantilistest heliloojatest. Isegi tema abielu armastatud naise, imelapsest pianisti Clara Wieckiga vastu Clara isa tahtmist on saanud romantilise armastuse ning kindlameelse protestivaimu võrdkujuks. Kogu Schumanni loomingut läbivad samad teemad: ülim tundelisus, tundlikkus, tunnete diapasoon õrnimast hellusest tormaka meeleheiteni. Kõige täpsema väljenduse leiab Schumannile omane hingestatus tema mahukas laululoomingus.
Laulutsükkel „Naise elu ja armastus“ Adalbert von Chamisso tekstile jutustab naise silmade läbi loo armumisest, enese tundmaõppimisest, määratust õnnest ning kibedast kaotusvalust. Just tänu sellisele ülesehitusele – palju erinevaid lühikesi väikevorme – on võimalik tunnete virrvarri kõige paremini kirjeldada. Schumann on siin tabanud tõeliselt naiselikku hingust.
Sopran Kristina Vähi lõpetas 1996. aastal Tallinna G. Otsa nim Muusikakooli (õp. Mare Jõgeva) ja 2000. aastal Eesti Muusikaakadeemia soololaulu erialal (õp. Riina Airenne). Ta on täiendanud end Haagi Kuninglikus Konservatooriumis (2001) ning kaitses 2003 Eesti Muusikaakadeemias magistrikraadi ooperilaulu erialal (prof. Tamara Novitšenko). Ta on osalenud erinevatel kursustel ja meistriklassides Eva Märtsoni, Judith Beckmani, Matti Pelo jt. juures. Kristina Vähi on võitnud I auhinna Klaudia Taevi nim noorte lauljate konkursil (1996). Alates 2006. aastast on Kristina Vähi Rahvusooper Estonia solist. Ta on laulnud ka Vanemuise etendustel, Kuressaare Ooperipäevadel, EMA Ooperistuudio etendustel ning osalenud Smithbridges Production’i korraldatud muusikalides, alates 1997 on ta loomingulise ühenduse Operetta Scretta solist.