kvartett-3Mõisamängud 2019/2020 
Beethoveni aasta
Tallinna Keelpillikvartett: Urmas Vulp (viiul), Olga Voronova (viiul), Toomas Nestor (vioola), Levi-Danel Mägila (tšello) 
Kavas: Beethoven

Kammermuusikud toovad sarja “Mõisamängud” raames klassikalist kammermuusikat linnadest välja kaunitesse ajaloolistesse mõisatesse, pakkudes eriti sobivas õhkkonnas väärt kultuurielamusi mõisakoolide õpilastele ning kohalikele elanikele. Hooaeg 2019-2020 on sarja 12. hooaeg. Olulist rolli mängivad kontserdikoosseisudes ka nn “muusikalised perekonnad”. Kontsertidel astuvad lisaks küpsetele interpreetidele üles ka nende andekad lapsed ning õpilased, noored muusikud – eelkõige Tallinna Muusikakeskkooli õpilased, kes on juba ka ise noored professionaalid, kel seljataga juba mitmed tunnustused eestisisestelt ning välismaistelt konkurssitelt. Viimaste hooaegade jooksul on väga palju positiivset vastukaja toonud just “noortelt-noortele” etteasted. Sarja kontserdid toimuvad põhiliselt hommikul ja pealelõunal ning mahuvad 45 minuti sisse, mil lisaks muusikale saab kuulda ka muusikute mõtteid esitatavatest teostest. 

Kontserdikavas on seoses helilooja olulise sünniaastapäeva tulekuga Beethoveni (1770-1827) viimane keelpillikvartett. 

Tallinna Keelpillikvartett asutati 1984. aastal. Käesolevaks ajaks on sellest kujunenud üks staažikamaid kammeransambleid ning ühtlasi ainus pidevalt tegutsev keelpillikvartett Eestis.

Kvartett alustas koosseisus Urmas Vulp (I viiul), Toomas Nestor (II viiul), Andrus Järvi (vioola) ja Teet Järvi (tšello). Aastate jooksul on liikmete hulgas toimunud mitmeid muutusi, koosseisu on kuulunud tšellist Henry-David Varema, vioolamängijad Viljar Kuusk, Martti Mägi ja Heili Eespere. Alates 2000. aastast mängib II viiulit Olga Voronova, tšellist Levi-Danel Mägila (mängib samuti C-Jamis) liitus kvartetiga 2006. aastal.

Tallinna Keelpillikvartett on esinenud Eestis, Lätis, Leedus, Soomes, Rootsis, Norras, Taanis, Saksamaal, Prantsusmaal, Šveitsis, Jaapanis, Kanadas ja Iisraelis. Üles on astutud sellistel rahvusvahelistel muusikafestivalidel nagu “Sound Pressure” Torontos, “Saison Balte” Pariisis, Södertälje kammermuusika festival Rootsis, nüüdismuusikafestival “Hamburger Begegnungen” ning ka kohalikel festivalidel Eestis (NYYD, David Oistrahhi Festival, Mustjala Muusikafestival jt). Kontserdihooajal 1996/1997 osales Tallinna Keelpillikvartett kontserdisarjas “250 aastat keelpillikvartetti”, millega anti ülevaade selle žanri arengust läbi aegade.

Tallinna Keelpillikvarteti ulatuslikku repertuaari kuuluvad teosed nii kammermuusika kullafondist kui ka eesti heliloojatelt. Mitmed autorid on kirjutanud teoseid just Tallinna Keelpillikvartetti silmas pidades.
Kvartett on salvestanud mitu CD-plaati eesti muusikaga ning teinud arvukalt lindistusi Eesti Raadiole ja Eesti Televisioonile.

2003. aastal pälvis Tallinna Keelpillikvartett Heino Elleri nimelise muusikapreemia.

© EMIK 2009