Tallinna KeelpillikvartettMõisamängud 2020-2021

Hõimurahvaste klassika 
Tallinna Keelpillikvartett: Urmas Vulp (viiul), Olga Voronova (viiul), Toomas Nestor (vioola), Levi-Danel Mägila (tšello), Diana Liiv (klaver)
Kavas: Ešpai, Mägi, Sibelius, Kodaly jt. 

 Kontsert “Hõimurahvaste klassika” toimub  Fenno-Ugria Asutuse ja Kammermuusikute koostööprojektina  Hõimupäevade raames. Koostöö Fenno-Ugria Asutuse ja Kammermuusikute vahel on olnud järjepidev juba ca kümmekond aastat – igal aastal, Hõimupäevade ajal on tehtud hõimurahvaste klassika teemaline koostöökontsert ning seda on viidud ka sarja “Mõisamängud” raames üle eesti mõisakoolidesse, et tutvustada ka koolinoortele läbi muusika hõimurahvaste rolli ning olulisust meie elus ja kultuuris.

Kontserdikava: Ungari helilooja Kodaly: Keelpillikvartett, Mari helilooja Ešpai: Ungari meloodiad viiulile ja klaverile, Soome helilooja Sibelius: Keelpillikvartett “Voces intimae”, Eesti helilooja Mägi: Vesper jt. 

Tallinna Keelpillikvartett asutati 1984. aastal. Käesolevaks ajaks on sellest kujunenud üks staažikamaid kammeransambleid ning ühtlasi ainus pidevalt tegutsev keelpillikvartett Eestis.

Kvartett alustas koosseisus Urmas Vulp (I viiul), Toomas Nestor (II viiul), Andrus Järvi (vioola) ja Teet Järvi (tšello). Aastate jooksul on liikmete hulgas toimunud mitmeid muutusi, koosseisu on kuulunud tšellist Henry-David Varema, vioolamängijad Viljar Kuusk, Martti Mägi ja Heili Eespere. Alates 2000. aastast mängib II viiulit Olga Voronova, tšellist Levi-Danel Mägila (mängib samuti C-Jamis) liitus kvartetiga 2006. aastal.

Tallinna Keelpillikvartett on esinenud Eestis, Lätis, Leedus, Soomes, Rootsis, Norras, Taanis, Saksamaal, Prantsusmaal, Šveitsis, Jaapanis, Kanadas ja Iisraelis. Üles on astutud sellistel rahvusvahelistel muusikafestivalidel nagu “Sound Pressure” Torontos, “Saison Balte” Pariisis, Södertälje kammermuusika festival Rootsis, nüüdismuusikafestival “Hamburger Begegnungen” ning ka kohalikel festivalidel Eestis (NYYD, David Oistrahhi Festival, Mustjala Muusikafestival jt). Kontserdihooajal 1996/1997 osales Tallinna Keelpillikvartett kontserdisarjas “250 aastat keelpillikvartetti”, millega anti ülevaade selle žanri arengust läbi aegade.

Tallinna Keelpillikvarteti ulatuslikku repertuaari kuuluvad teosed nii kammermuusika kullafondist kui ka eesti heliloojatelt. Mitmed autorid on kirjutanud teoseid just Tallinna Keelpillikvartetti silmas pidades.
Kvartett on salvestanud mitu CD-plaati eesti muusikaga ning teinud arvukalt lindistusi Eesti Raadiole ja Eesti Televisioonile.

2003. aastal pälvis Tallinna Keelpillikvartett Heino Elleri nimelise muusikapreemia.

© EMIK 2009