Kristjan Jaanek MölderMõisamängud 2020-2021

Klassikatähed. Poeedi armastus 
Kristjan-Jaanek Mölder (bariton), Tähe-Lee Liiv (klaver)
Kavas: Schumanni laulutsükkel “Poeedi armastus”

Saksa romantilise lied’i üks märgilisemaid teoseid on kindlasti Robert Schumanni laulutsükkel “Poeedi armastus”. Siin on kõik parimas mõttes tundeline, alates juba pealkirjast. Heinrich Heine napid ja justkui lihtsad, ent ometi väga jõulised tekstid on Schumann viisistanud niisama peenetundeliselt ja samas mõjuvalt. Väga täpselt peegelduvad siin poeedi peenimadki tärkava ja kaduva armastuse tundevirvendused nõutusest raevu, kurbuse ja lõpuks leppimiseni. Teose väljenduslaad on peaaegu haikulikult vaoshoitud, ent pakub just seetõttu esitajaile palju interpreteerimisvabadust.

Nii Tähe-Lee Liiv kui ka Kristjan-Jaanek Mölder on telekonkursi “Klassikatähed 2020” osalejad. 

ESINEJATEST:

Kristjan-Jaanek Mölder alustas muusikaõpinguid Tallinna Muusikakeskkoolis klaveri erialal. Pilliõpingute kõrvalt laulis ta ka erinevates poistekoorides. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias on ta omandanud bakalaureuse kraadi Ants Sootsi dirigeerimisklassis ja klassikalise laulu erialal Juhan Tralla juhendamisel. Pöördelise tähtsusega oli Salzburgis asuvasse Mozarteumi muusikakõrgkooli magistrantuuri õppima asumine (prof. HON. D.M.A. Michele Crider). Seal avanes taas suurepärane võimalus end laulu žanris täiendada prof. Pauliina Tukiaineni klassis. 2017. aastal osales ta rahvusvahelisel Jean Sibeliuse nimelisel konkursil saavutas IV koha. Samal aastal osales ta ka Mart Saare nimelisel konkursil, kus ta sai II koha ja eripreemia. 2018. aasta tõi endaga kaasa I koha EMTA lied-duo konkursil. 2019. aastal jõudis ta  2.rahvusvahelisel Haydn konkursil (Rohrau) poolfinaali. 2020. aastal oli ta telesaate Klassikatähed üks osaleja. Tema rollide hulka kuuluvad: Aenease roll lavastuses “Dido ja Aeneas” (EMTA ooperistuudio 2017), nimirolli G. F. Händeli ooperis “Orlando” (EMTA ooperistuudio 2018), erinevad rollid J. Offenbachi ooperis “Les Contes d’Hoffmann” (Mozarteumi ooperistuudio 2019).

Tähe-Lee Liiv (2003) alustas klaveriõpinguid Tallinna Muusikakeskkoolis Maigi Pakri klaveriklassis. Alates 2013 a. õpib klaverit Tallinna Muusikakeskkoolis Marrit Gerretz-Traksmanni klaveriklassis, ning alates 2019/2020 õppeaastast lisaks ka Ivari Ilja klassis. Tähe-Lee osaleb alates 2017/2018 õppeaastast regulaarselt Konstantin Bogino rahvusvahelistel pianistide meistrikursustel Itaalias. Alates sügisest 2018 alustas Tähe-Lee klaveriõpinguid ka paralleelselt Sibeliuse Akadeemias, Helsingis, Hui-Ying Twastsjerna klaveriklassis. Tähe-Lee on silma paistnud mitmel konkursil – 2018. a. suvel I koht rahvusvahelisel pianistide konkursil San Dona di Piaves; 2018. a. suvel I koht ja eripreemia Mart Saare muusika interpretatsiooni eest (olles noorim osaleja) Suure-Jaani muusikafestivali raames toimunud I Mart Saare nimelisel pianistide konkursil; 2018. a. oktoobris II koht konkursil “Virtuosi per musica” Tšehhis, Usti Nad Labemis; 2019. a. aprillis I koht konkursil “2019 Concerto Competition ‘Theodor Leschetizky’ for Gifted Young Pianists” New Yorgis, USA-s; 2019. a. juunis Fano auhind ja stipendium festivalil Venice Music Masters, Veneetsias, Itaalias; 2019. a. novembris II koht Rahvusvahelisel Gershwini Muusika Konkursil New Yorgis; 2019.a. novembris – valitud osalema saatesse “Klassikatähed 2020″; 2019. a. novembris – I koht ja kaks eripreemiat (olles noorim osaleja) IX Eesti Pianistide Konkursil; 2020. a. veebruaris – III koht Narva Chopini konkursil. Tähe-Lee on esinenud solistina mitmete orkestritega (sh Tallinna Kammerorkester ja ERSO) ning osalenud paljude maailmakuulsate pianistide meistrikursustel.