Tallinna Keelpillikvartett ja Tähe-Lee Liiv
Grieg, Mozart, Liszt jt.
Kontserdil kõlavad osad Mozarti ja Griegi klaverikontsertidest, keelpillikvarteti seades.
Wolfgang Amadeus Mozarti kontsert nr 12 valmis aastal 1783 ja kuulub tema varaste Viini kontsertide hulka. Kontserdi teise osa teema põhineb Mozartile üheks oluliseks mentoriks olnud Johann Christjan Bachi teosel La calamita de’ cuor (itaalia k. “Südame magnet”). See on kirjutatud vahetult peale Johann Christjan Bachi surma.
Norra helilooja, Edvard Griegi klaverikontsert a-moll on üks kõigi aegade armastatumaid klaverikontserte. See valmis aastal 1868, mil Grieg oli 25-aastane. Griegi rahvusromantiline muusika on põhjamaiselt karge ning selles võib tajuda nii maalilisi looduspilte kui rahvamuusika mõjusid.
Tallinna Keelpillikvartett asutati 1984. aastal. Käesolevaks ajaks on sellest kujunenud üks staažikamaid kammeransambleid ning ühtlasi ainus pidevalt tegutsev keelpillikvartett Eestis.
Kvartett alustas koosseisus Urmas Vulp (I viiul), Toomas Nestor (II viiul), Andrus Järvi (vioola) ja Teet Järvi (tšello). Aastate jooksul on liikmete hulgas toimunud mitmeid muutusi, koosseisu on kuulunud tšellist Henry-David Varema, vioolamängijad Viljar Kuusk, Martti Mägi ja Heili Eespere. Alates 2000. aastast mängib II viiulit Olga Voronova, tšellist Levi-Danel Mägila liitus kvartetiga 2006. aastal.
Tallinna Keelpillikvartett on esinenud Eestis, Lätis, Leedus, Soomes, Rootsis, Norras, Taanis, Saksamaal, Prantsusmaal, Šveitsis, Jaapanis, Kanadas ja Iisraelis. Üles on astutud sellistel rahvusvahelistel muusikafestivalidel nagu “Sound Pressure” Torontos, “Saison Balte” Pariisis, Södertälje kammermuusika festival Rootsis, nüüdismuusikafestival “Hamburger Begegnungen” ning ka kohalikel festivalidel Eestis (NYYD, David Oistrahhi Festival, Mustjala Muusikafestival jt). Kontserdihooajal 1996/1997 osales Tallinna Keelpillikvartett kontserdisarjas “250 aastat keelpillikvartetti”, millega anti ülevaade selle žanri arengust läbi aegade.
Tallinna Keelpillikvarteti ulatuslikku repertuaari kuuluvad teosed nii kammermuusika kullafondist kui ka eesti heliloojatelt. Mitmed autorid on kirjutanud teoseid just Tallinna Keelpillikvartetti silmas pidades.
Kvartett on salvestanud mitu CD-plaati eesti muusikaga ning teinud arvukalt lindistusi Eesti Raadiole ja Eesti Televisioonile.
2003. aastal pälvis Tallinna Keelpillikvartett Heino Elleri nimelise muusikapreemia.
© EMIK 2009
Tähe-Lee Liiv (2003) on noor eesti pianist, kes on saavutanud märkimisväärset edu nii kodumaal kui väljaspool eestit. Ta esineb regulaarselt solisti ja kammermuusikuna ning on soleerinud mitmete oluliste orkestrite ees. Tähe-Lee õpib paralleelselt Eestis (TMKK-s Marrit Gerretz-Traksmanni juures ja EMTA-s Ivari Ilja juures), Soomes (Sibeliuse Akadeemias Hui-Ying Tawaststjerna juures) ja Itaalias (Accademia Perosis Konstantin Bogino juures). Tähe-Lee suurimateks saavutusteks on Eesti Pianistide Konkursi võit (2019) ning ETV telekonkursi “Klassikatähed” võit (2020), olles mõlemal juhul ka noorim osaleja (16. a.). Lisaks on ta võitnud olulisi auhindasid mitmetel rahvusvahelistel konkurssitel.