Mõisamängud 2023-2024
Eesti kammerlaul

Iris Oja (metsosopran), Kadri-Ann Sumera (klaver)
Kavas: Mart Saar, Ester Mägi, Raimo Kangro 

Eesti heliloojate jaoks on vokaalmuusika ikka väga tähtsalt kohal olnud. Eks kasvanud me vabakski just lauldes, sestap on koorimuusikat pea iga meie helilooja loomingu nimekirjas. Ka soololaule on kirjutanud paljud heliloojad ja väga erinevas stiilis. Soololauludest rääkides ei saa kindlasti mööda minna Mart Saarest, kelle 130ndat sünnipäeva tänavu meeles peetakse – tema oli ehk esimene, kelle laulud klaveri saatel olid nõnda peened ja läbi töötatud, nii tundlikud teksti suhtes ja nii tõsiseltvõetavad ka võrreldes laia maailma muusikaga. Saar käis nagu paljud teisedki tema kaasaegsed korduvalt suviti mööda Eestit rahvalaule kogumas ja üles kirjutamas; selliselt leitud viise ja sõnu kasutas ta sageli ka oma koorimuusikas, ent soololaulud on siiski valdavalt kirjutatud kunstluule tekstidele. Väga oluline oli Saarele loodus, eriti ta enda kodukoha oma – Hüpassaare rabad ja metsad. Ühe külaskäiku Saare kodukohta on kirjeldanud tema õpilane, teine tänase kontserdi autor Ester Mägi:  „Kohtusime õhtul, kui ta tuli koju oma tavaliselt metsamatkalt – reibas, särav, pruun ja metsahõnguline, paljajalu ning valgeis toorsiidist pükstes ja särgis kui piduline. Järgnevail päevil näitas ta mulle uhkuse ja vaimustusega oma metsi ja puid, käisime rabas käsikäes, sest ta kartis, et teen ettevaatamatu sammu ja vajun laukasse, istusime metsas mahalangenud puudel, rääkisime, aga rohkem vaikisime.”

Kui Saare laulud on pigem looduskirjeldused või filosoofilised mõtisklused, siis Ester Mägi armastuslaulud on ühed kõige isiklikumatest pihtimustest eesti laulude hulgas. Need on üdini naiselikud teosed (kirjutatud ka naisluuletajate tekstidele) ning annavad väga ehedalt ja ausalt edasi tärkava või kaotatud armastuse õnne ja piina.

Teistmoodi rosinaks lisasime kavva ka Eesti kõige rõõmsameelsemaks heliloojaks tituleeritud Raimo Kangro „Laulud armastusest ja surmast“. Nende sisu ei tasu kindlasti kõige tõsisemalt võtta ja ka muusika on siin rütmikas, elav ja justkui pilkav.

Metsosopran Iris Oja on üks hinnatumaid noori lauljaid, kes on pälvinud tunnustust nii vokaal-sümfooniliste suurvormide esitajana kui ka kammerlauljana.
Oja on pälvinud 2002. aastal esikoha Mart Saare soololaulude konkursil Tallinnas. Iris oli 2000-2011 Eesti Filharmoonia Kammerkoori aldirühma solist. 2002. aastast kuulub kaasaegse muusika ansambli Resonabilis koosseisu.
Solistina on ta teinud koostööd selliste orkestritega nagu Tallinna Kammerorkester, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Pärnu Linnaorkester, Moskva Kammerorkester, Concerto Copenhagen, The Israel Camerata Jerusalem jt ning dirigentidega Nikolai Aleksejev, Jüri Alperten, Frieder Bernius, Roland Böer, Olari Elts, Paul Hillier, Risto Joost, Neeme Järvi, Tõnu Kaljuste, Eri Klas, Andres Mustonen, Kaspars Putninš, Daniel Reuss, Andris Veismanis, Arvo Volmer jt.
Olles pühendunud eeskätt kaasaegse muusika interpreteerimisele, on Oja olnud nii solistina kui ka ansambli Resonablis koosseisus paljude eesti, aga ka välismaa uudisteoste esmaettekandja. Kontsertreisid nii solistina, kammermuusikuna kui ka koorilauljana on viinud teda enamikesse Euroopa riikidesse, Venemaale, Iisraeli, Ameerikasse, Kanadasse, Austraaliasse ja Jaapanisse. Osalenud enamikel Eestis peetavatel festivalidel, lisaks suurel hulgal välismaistel. Koos pianist Roger Vignolesiga on Ojal ilmunud sooloplaat vene muusikaga „Rachmaninov, Shostakovich – Songs” (Harmonia Mundi, 2008), lisaks on ansambli Resonabilis koosseisus on lindistatud eesti nüüdismuusikat.

Pianist Kadri-Ann Sumera on õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis, Eesti Muusikaakadeemias ja Kölni Muusikakõrgkoolis. Kadri-Ann on saavutanud tunnustust mitmel rahvuslikul ja rahvusvahelisel konkursil ning teinud lindistusi Eesti Raadiole ja Antes Editionile. Üks Eesti aktiivsemaid pianiste, kelle lai repertuaar hõlmab teoseid barokist tänapäevani, ka paljude teoste (mh. Märt-Matis Lille Klaverikontsert) esmaesitaja. Esinenud solistina Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri (dir. Arvo Volmer), Dresden Sinfonietta (dir. Milko Kersten), Pärnu Linnaorkestri (dir. Risto Joost) jt. ees. Käesoleval ajal tegutseb ta H. Elleri nim. Tartu Muusikakoolis, on mitmeid aastaid teinud kaastööd Klassikaraadiole. Kadri-Ann on ka üks Muusikasõprade Seltsi kontserdisarjade eestvedajatest.

Iris Oja ning Kadri-Ann Sumera on Eesti Raadio fondi lindistanud Ester Mägi laulud ning käesoleval sügisel salvestatakse valik Mart Saare laule.