Mõisamängud 2023-2024
Ester Mägi Klaverikontsert

Tallinna Keelpillikvartett ja Tähe-Lee Liiv
Kavas: Ester Mägi Klaverikontsert fis-moll

Ester Mägi (1922-2021) sündis Tallinnas. Kuna vanemale õele ja vennale oli klaveriõpinguteks koju ostetud klaver, hakkas Ester Mägi nende õpitut iseseisvalt järgi mängima. Süstemaatilised klaveriõpingud algasid alles 16-aastaselt. Tallinna konservatooriumis oli tema klaveriõpetajate hulgas ka Artur Lemba. Kuid hilja alustanuna tegi ta oma kätele liiga ning 1946. aastal tuli tal klaveriõpinguist loobuda. Uueks erialaks sai kompositsioon, õpetajaks Mart Saar. Tallinna konservatooriumi lõpetas ta 1951. aastal, seejärel jätkas professor Vissarion Šebalini juures Moskva konservatooriumi aspirantuuris. Aastail 1954-1984 oli Ester Mägi Tallinna konservatooriumis muusikateoreetiliste ainete õppejõud. 1999. aastal valiti Ester Mägi Eesti Muusikaakadeemia audoktoriks. Ta on endale saanud mitteametliku hüüdnime “eesti heliloomingu esimene leedi”. 

Ester Mägi klaverikontsert fis-moll valmis tema nooruspäevil. Seda on varem esitanud Heljo Sepp ja Ada Kuuseoks. Tähe-Lee Liiv on kutsutud Ester Mägi Klaverikontserti esitama aprillis 2024 Vaasa Sümfooniaorkestriga Soomes. Tähe-Lee on esitanud Tallinna Kammerorkestriga ka Ester Mägi 100 mälestuskontserdil Ester Mägi Variatsioone klaverile, klarnetile ja kammerorkestrile, teda valis sellel kontserdil soleerima Ester Mägi ise. Kahjuks ei jõudnud ta siiski oma suurt juubelikontserti ise näha, vaid lahkus meie seast pool aastat varem. Antud kontserdil kõlab Ester Mägi kontsert koos keelpillikvarteti seadega. 

Tallinna Keelpillikvartett asutati 1984. aastal. Käesolevaks ajaks on sellest kujunenud üks staažikamaid kammeransambleid ning ühtlasi ainus pidevalt tegutsev keelpillikvartett Eestis.

Kvartett alustas koosseisus Urmas Vulp (I viiul), Toomas Nestor (II viiul), Andrus Järvi (vioola) ja Teet Järvi (tšello). Aastate jooksul on liikmete hulgas toimunud mitmeid muutusi, koosseisu on kuulunud tšellist Henry-David Varema, vioolamängijad Viljar Kuusk, Martti Mägi ja Heili Eespere. Alates 2000. aastast mängib II viiulit Olga Voronova, tšellist Levi-Danel Mägila liitus kvartetiga 2006. aastal.

Tallinna Keelpillikvartett on esinenud Eestis, Lätis, Leedus, Soomes, Rootsis, Norras, Taanis, Saksamaal, Prantsusmaal, Šveitsis, Jaapanis, Kanadas ja Iisraelis. Üles on astutud sellistel rahvusvahelistel muusikafestivalidel nagu “Sound Pressure” Torontos, “Saison Balte” Pariisis, Södertälje kammermuusika festival Rootsis, nüüdismuusikafestival “Hamburger Begegnungen” ning ka kohalikel festivalidel Eestis (NYYD, David Oistrahhi Festival, Mustjala Muusikafestival jt). Kontserdihooajal 1996/1997 osales Tallinna Keelpillikvartett kontserdisarjas “250 aastat keelpillikvartetti”, millega anti ülevaade selle žanri arengust läbi aegade.

Tallinna Keelpillikvarteti ulatuslikku repertuaari kuuluvad teosed nii kammermuusika kullafondist kui ka eesti heliloojatelt. Mitmed autorid on kirjutanud teoseid just Tallinna Keelpillikvartetti silmas pidades.
Kvartett on salvestanud mitu CD-plaati eesti muusikaga ning teinud arvukalt lindistusi Eesti Raadiole ja Eesti Televisioonile.

2003. aastal pälvis Tallinna Keelpillikvartett Heino Elleri nimelise muusikapreemia.

© EMIK 2009

Tähe-Lee Liiv (2003) on noor eesti pianist, kes on saavutanud märkimisväärset edu nii kodumaal kui väljaspool eestit. Ta esineb regulaarselt solisti ja kammermuusikuna ning on soleerinud mitmete oluliste orkestrite ees. Tähe-Lee suurimateks saavutusteks on Eesti Pianistide Konkursi võit (2019) ning ETV telekonkursi “Klassikatähed” võit (2020), olles mõlemal juhul ka noorim osaleja (16. a.). Lisaks on ta võitnud olulisi auhindasid mitmetel rahvusvahelistel konkurssidel.