Tanel-EikoMõisamängud – “Klassika ja tähed” – Kammermuusikute suvefestival unustatud mõisates 2020

Klassikatähed. Aastaajad
Katariina Maria Kits (viiul), Marten Meibaum (tšello), Tanel-Eiko Novikov (löökpillid), Tähe-Lee Liiv (klaver)
Kavas: Piazzolla, Pärt, Rahmaninov jt. 

Esitusele tulevad osad Piazzolla tsüklist “Aastaajad”, Rahmaninovi “Vokaliis”, Pärdi “Fratres”, “Peegel peeglis”, Chopini “Andante Spianato ja Suur Polonees” jt. 

Katariina Maria Kits (1995) alustas viiuliõpinguid kuueaastasena Marge Lille juures ning jätkas Tallinna Muusikakeskkoolis, kus 2004. aastal sai tema õpetajaks Tiiu Peäske. 2014–2016 õppis ta Lausanne’i Muusikakõrgkoolis professor Svetlana Makarova juhendamisel ning alates 2016. aastast jätkas õpinguid Trossingeni Muusikakõrgkoolis Marina Chiche’i käe all. Ta on on täiendanud end arvukatel meistrikursustel (Alf Richard Kraggerud, Robert Rozek, Detlef Hahn, Kurt Sassmanshaus, Guðný Guðmundsdóttir , Pavel Vernikov, Jan Repko, Nicolas Dautricourt, Kristof Barati, Florian Donderer, Petru Munteanu, Ulrike Danhofer ).

Katariina Maria Kits on pälvinud preemiaid mitmetel Eesti ja rahvusvahelistel konkurssidel: II ja I koht ESTA vabariiklikul keelpillimängijate konkursil (2005 ja 2007), IV koht Moskvas Rotari laste muusikakonkursil (2006), II koht George Enescu viiulikonkursil Rumeenias (2006), II koht rahvusvahelisel konkursil “Noor muusik” (2009), I koht rahvusvahelisel konkursil “Talents for Europe” Slovakkias ansamblite kategoorias duos Maria Tiimusega (2009); grand prix TMKK konkursil “Con fantasia” (2010, 2012, 2014).

2014. aastal võitis ta telekonkursi “Klassikatähed“ ning on sellest ajast esinenud sageli nii televisioonis kui raadios.

Katariina on soleerinud mitmete erinevate orkestrite ees, sh Iisraeli Sümfooniaorkester Rishon LeZion, Tallinna Kammerorkester, ERSO, Rahvusooper Estonia SO, Vaasa Linnaorkester, Pärnu Linnaorkester ja

Haapsalu Festivali Orkester.

Marten Meibaum (sünd. 1998) alustas tšelloõpinguid 5-aastaselt Nõmme Muusikakoolis Lembi Metsa juhendamisel. 2017. aasta kevadel lõpetas ta Tallinna Muusikakeskkooli Mart Laasi tšelloklassis, mille järel astus Manchesteris asuvasse Põhja-Inglise Kuninglikku Muusikakolledžisse (RNCM) prof. Nicholas Jonesi tšelloklassi. Hetkel õpib ta EMTAs Henry-David Varema juures (alates 2020 sügisest magistrantuuris). 

Marteni saavutas I koha vabariiklikul konkursil ,,Parim noor instrumentalist“ (2012, 2014); Finalistidiplomi ning eripreemia Eduard Tubina tšellokontserdi parima esituse eest Eesti Keelpillimängijate konkursil (2015); II vooru diplomi Karl Davõdovi nim rahvusvahelisel tšellistide konkursil Lätis Kuldigas

(2018); on soleerinud Haapsalu keelpillifestivali orkestri (2009), Tallinna Kammerorkestri (2013, 2014), ERSO (2015), TMKK sümfooniaorkestri (2017) ning RNCMi sümfooniaorkestri (2018) ees. 

Klaverikvinteti Kodumaine Viisik koosseisus pälvis Marten konkursil “In corpore 2015″ laureaaditiitli, Eesti Kontserdi – ja Tallinna Filharmoonia eripreemia, 2016. a Riias toimunud kammeransamblite konkursil Muzicējam kopā ar draugiem I koha ning eripreemia Nikolai Kapustini teose esituse eest. Marten on Kiili Vanamuusikaansambli pikaaegne liige ning ansambel NB junstiline juht. 

Tähe-Lee Liiv (2003) alustas klaveriõpinguid Tallinna Muusikakeskkoolis Maigi Pakri klaveriklassis. Alates 2013 a. õpib klaverit Tallinna Muusikakeskkoolis Marrit Gerretz-Traksmanni klaveriklassis, ning alates 2019/2020 õppeaastast lisaks ka Ivari Ilja klassis. Tähe-Lee osaleb alates 2017/2018 õppeaastast regulaarselt Konstantin Bogino rahvusvahelistel pianistide meistrikursustel Itaalias. Alates sügisest 2018 alustas Tähe-Lee klaveriõpinguid ka paralleelselt Sibeliuse Akadeemias, Helsingis, Hui-Ying Twastsjerna klaveriklassis. 

Tähe-Lee on silma paistnud mitmel konkursil – 2018. a. suvel I koht rahvusvahelisel pianistide konkursil San Dona di Piaves; 2018. a. suvel I koht ja eripreemia Mart Saare muusika interpretatsiooni eest (olles noorim osaleja) Suure-Jaani muusikafestivali raames toimunud I Mart Saare nimelisel pianistide konkursil; 2018. a. oktoobris II koht konkursil “Virtuosi per musica” Tšehhis, Usti Nad Labemis; 2019. a. aprillis I koht konkursil “2019 Concerto Competition ‘Theodor Leschetizky’ for Gifted Young Pianists” New Yorgis, USA-s; 2019. a. juunis Fano auhind ja stipendium festivalil Venice Music Masters, Veneetsias, Itaalias; 2019. a. novembris II koht Rahvusvahelisel Gershwini Muusika Konkursil New Yorgis; 2019.a. novembris – valitud osalema saatesse “Klassikatähed 2020″; 2019. a. novembris – I koht ja kaks eripreemiat (olles noorim osaleja) IX Eesti Pianistide Konkursil; 2020. a. veebruaris – III koht Narva Chopini konkursil

Tähe-Lee on esinenud solistina Tallinna Kammerorkestriga (Seade Tšaikovski “Lastealbumist”), Pärnu Linnaorkestriga (2011 a. Mozart – Klaverikontsert nr 8 ja 2019 a. Tšaikovski – Klaverikontsert nr 1), konkursi “Noor Muusik” orkestriga (2012 a. Haydn: Klaverikontsert D-duur) ja Chioggia Kammerorkestriga Veneetsia provintsis, Itaalias (2017 a. Beethoven – Klaverikontsert nr 1 ja 2018 a. Chopin – Klaverikontsert nr 2, 2019 a. Tšaikovski – Klaverikontsert nr 1 ) ning Chopini Klaverikontserdiga nr 2 ka Alion Baltic Festivali Sümfooniaorkestriga, Sergei Stadleri juhatamisel. Sügisel 2018 esines Tähe-Lee Virumaa Kammerorkestriga Toivo Peäske juhatamisel, esitades terve Chopini Klaverikontserdi nr 2. Sama kontserdi esitas Tähe-Lee ka New Yorgis Lincoln Centeris asuvas Merkin Hall’is New York Camerata orkestriga (dirigent Richard Owen). Tähe-Lee on esinenud ka ERSO-ga, esitades Tšaikovski Klaverikontserdi nr 1. 

Ta on osalenud korduvalt prof. Arbo Valdmaa pianistide kursusel Pärnus ning Hande Dalkilic’i, Natalia Sucharevichi, Irina Zahharenkova, Vladimir Ovchinnikovi, Dmitri Bashkirovi, Vladimir Ogarkovi, Jura Margulise, Carlos Jurise, Michael Bulycher-Okseri, Age Juurikase ja Mati Mikalai, Irina Zahharenkova, Victor Rosenbaumi,  Olga Kerni, Richard Goode, Marc Silvermani, Piotr Paleczny, Pavel Nersessiani, Graham Scotti tundides ja meistriklassides.

TanelEiko Novikov (2000) on üks silmapaistvamaid uue põlvkonna Eesti interpreete, kes jõudis löökpillisolistina laiema tuntuseni pärast ERR’i ja Eesti Kontserdi telekonkursi “Klassikatähed 2018” võitu ning Eesti esindamist Klassika-Eurovisioonil Šotimaal.

Taneli etteasteid on kuuldud pea kõikides Eesti suuremates kontserdisaalides ning ta on solistina korduvalt esinenud ka teistes Baltimaades, Skandinaavia maades, kaugemal Euroopas, Venemaal ja Iisraelis, soleerides muu hulgas Peterburi Maria Teatri kontserdisaali ning Jeruusalemma Teatri Henry Crown Halli laval. Ta on mänginud ERSO, Tallinna Kammerorkestri, Jeruusalemma Sümfooniaorkestri, Tel Aviv Soloists Kammerorkestri, Helsingi Politseiorkestri ja paljude teiste koosseisude ees.

Kammermuusikuna on Tanel koos konkursi “Klassikatähed 2018” finalistide Ingely Laivi (oboe) ja Johannes Põldaga (viiul) moodustanud koosseisu Trio Trifecta ning uudse virtuaalreaalseid pille rakendava löökpilliduo Lauri Metsvahiga.  

Hetkel õpib ta Rootsis Sundsgården Folkhögskolas kõrgelt pärjatud löökpillivirtuoosi Johan Bridgeri juures. Ta on saanud tunde ka mitmetelt maailmas tunnustatud löökpillimängijatelt: Theodor Milkov, Momoko Kamiya, Anders Kann Elten, Heigo Rosin jpt.