Mõisamängud – “Klassika ja tähed” – Kammermuusikute suvefestival unustatud mõisates 2020
Klassikatähed. Tamburiin II
Siret Sui (flööt), Tähe-Lee Liiv (klaver), Argo & Arko klaveriduo, Arina Makarenkova (klaver)
Kavas: Bizet-Borne, Gossec, Rahmaninov jt.
ESINEJATEST:
Siret Sui (2000) on Saaremaalt pärit flötist. Laimale publikule on ta tuntuks saanud ETV telekonkursist “Klassikatähed”. Siret on saavutanud mitmeid silmapaistvaid erialalisi tunnustusi nii Eestis kui ka välismaal. Sealhulgas valitud European Spirit of Youth Orchestra 2018. aasta koosseisu. Ta on korduvalt soleerinud Tallinna Muusikakeskooli sümfooniaorkestri ja Tallinna Kammerorkestri ees. Hetkel tudeerib Siret Eesti Muusika-ja Teatriakadeemias Mihkel Peäske flöödiklassis, kuid sügisest jätkuvad õpingud Leipzigi muusikakõrgkoolis Saksamaal.
Argo & Arko klaveriduo on 2015. alguses loodud noor ja uuendusmeelne klaveriansambel koosseisus Argo Jentson ja Arko Narits. Kuigi mõlemad noored muusikud on alles õpilased, on duo saanud rohkesti tunnustust juba ka rahvusvahelistel lavadel. Tegutsemisaja jooksul on duole õpetussõnu jaganud teiste seas nii EMTA kammermuusikaprofessor Nata-Ly Sakkos, helilooja ja pianist Rein Rannap, Kölni Muusikaülikoolis õpetav prof. dr. h. c. Arbo Valdma, Peterburi PetRo klaveriduo (koosseisus Anastasia Rogaleva – Dmitry Petrov) kui ka Anatoolia Ülikooli Riikliku Konservatooriumi õppejõud Selin Şekeranber Uluğbay.
Duo repertuaar on lai ja hõlmab erinevaid ajastuid – sinna kuuluvad teosed Beethovenist ABBAni. Samuti on duo eesmärgiks pidev eesti heliloojate teoste interpreteerimine. Duo üritab särada korraga kahel rindel, eesmärgiks on esitada stiilipuhtalt ja omanäoliselt klassikalist repertuaari, kuid vahelduseks pakkuda ka show-elementidega vürtsitatud lugusid ja popurriisid. Muusikaajakirjanik Elina Seegel võtab ajakirjas „Muusika“ klaveriduo olemuse kokku sõnadega „nooruslikult uljas ja bravuurikas“.
Duol A & A on oma lühikesest tegutsemisajast hoolimata käsil aktiivne kontserttegevus: antud on juba mitmeid soolokontserte, esinetud koolides üle Eesti ning vallutatud lavalaudu ka mitmetel erinevatel eraüritustel. 2017. aasta sügisel käidi Jaan Räätsa 85. juubelit tähistamas Moskvas, koostöös Tallinna klaveriduo ja PetRo duoga esineti Moskva konservatooriumis, Moskva Heliloojate Liidus ja Moskva Arhitektide Liidus. Lisaks on duot saatnud konkursiedu: peapreemia XVII rahvusvahelisel klaveriansamblite festivalil Valgas, tunnustus suurepärase esinemise eest rahvusvahelisel kammermuusika konkurss-festivalil „In corpore“ Tallinnas, diplom ja eripreemia Tüüri sonatiini esituse eest X rahvusvahelisel A. Bahchievi nimelisel klaveriduode konkursil Vologdas, Venemaal. 2019. aastal saavutas duo I koha rahvusvahelisel konkursil “Giovani Musicisti – Città di Treviso” Trevisos, Itaalias ning grand prix’ ja Радио России eripreemia Tariverdievi “Intermezzo” esituse eest rahvusvahelisel konkursil “Aegu ühendav niit” Kaliningradis.
Tähe-Lee Liiv (2003) alustas klaveriõpinguid Tallinna Muusikakeskkoolis Maigi Pakri klaveriklassis. Alates 2013 a. õpib klaverit Tallinna Muusikakeskkoolis Marrit Gerretz-Traksmanni klaveriklassis, ning alates 2019/2020 õppeaastast lisaks ka Ivari Ilja klassis. Tähe-Lee osaleb alates 2017/2018 õppeaastast regulaarselt Konstantin Bogino rahvusvahelistel pianistide meistrikursustel Itaalias. Alates sügisest 2018 alustas Tähe-Lee klaveriõpinguid ka paralleelselt Sibeliuse Akadeemias, Helsingis, Hui-Ying Twastsjerna klaveriklassis.
Tähe-Lee on silma paistnud mitmel konkursil – 2018. a. suvel I koht rahvusvahelisel pianistide konkursil San Dona di Piaves; 2018. a. suvel I koht ja eripreemia Mart Saare muusika interpretatsiooni eest (olles noorim osaleja) Suure-Jaani muusikafestivali raames toimunud I Mart Saare nimelisel pianistide konkursil; 2018. a. oktoobris II koht konkursil “Virtuosi per musica” Tšehhis, Usti Nad Labemis; 2019. a. aprillis I koht konkursil “2019 Concerto Competition ‘Theodor Leschetizky’ for Gifted Young Pianists” New Yorgis, USA-s; 2019. a. juunis Fano auhind ja stipendium festivalil Venice Music Masters, Veneetsias, Itaalias; 2019. a. novembris II koht Rahvusvahelisel Gershwini Muusika Konkursil New Yorgis; 2019.a. novembris – valitud osalema saatesse “Klassikatähed 2020″; 2019. a. novembris – I koht ja kaks eripreemiat (olles noorim osaleja) IX Eesti Pianistide Konkursil; 2020. a. veebruaris – III koht Narva Chopini konkursil
Tähe-Lee on esinenud solistina Tallinna Kammerorkestriga (Seade Tšaikovski “Lastealbumist”), Pärnu Linnaorkestriga (2011 a. Mozart – Klaverikontsert nr 8 ja 2019 a. Tšaikovski – Klaverikontsert nr 1), konkursi “Noor Muusik” orkestriga (2012 a. Haydn: Klaverikontsert D-duur) ja Chioggia Kammerorkestriga Veneetsia provintsis, Itaalias (2017 a. Beethoven – Klaverikontsert nr 1 ja 2018 a. Chopin – Klaverikontsert nr 2, 2019 a. Tšaikovski – Klaverikontsert nr 1 ) ning Chopini Klaverikontserdiga nr 2 ka Alion Baltic Festivali Sümfooniaorkestriga, Sergei Stadleri juhatamisel. Sügisel 2018 esines Tähe-Lee Virumaa Kammerorkestriga Toivo Peäske juhatamisel, esitades terve Chopini Klaverikontserdi nr 2. Sama kontserdi esitas Tähe-Lee ka New Yorgis Lincoln Centeris asuvas Merkin Hall’is New York Camerata orkestriga (dirigent Richard Owen). Tähe-Lee on esinenud ka ERSO-ga, esitades Tšaikovski Klaverikontserdi nr 1.
Ta on osalenud korduvalt prof. Arbo Valdmaa pianistide kursusel Pärnus ning Hande Dalkilic’i, Natalia Sucharevichi, Irina Zahharenkova, Vladimir Ovchinnikovi, Dmitri Bashkirovi, Vladimir Ogarkovi, Jura Margulise, Carlos Jurise, Michael Bulycher-Okseri, Age Juurikase ja Mati Mikalai, Irina Zahharenkova, Victor Rosenbaumi, Olga Kerni, Richard Goode, Marc Silvermani, Piotr Paleczny, Pavel Nersessiani, Graham Scotti tundides ja meistriklassides.