0E8A8396-8545-4812-AB4A-9E5C2657832EMõisamängud – “Klassika ja tähed” – Kammermuusikute suvefestival unustatud mõisates 2020

Kuutõus üle metsaladva
Maari Ernits (sopran), Kadri-Ann Sumera (klaver)
Kavas: Santoliquido, Wagner, Tšaikovski

FRANCESCO SANTOLIQUIDO (1883-1971) 

I canti della sera / Õhtu laulud 

1. L’assiolo cata / Öökulli laul 

2. Alba di luna sul bosco / Kuutõus üle metsaladva 

3. Tristezza Crepuscolare / Õhtuhämaruse kurbus 

4. L’Incontro / Kohtumine 

Itaalia helilooja Francesco Santoliquido „Õhtu laulud“ on komponeeritud helilooja enda tekstidele, kus domineerivaks teemaks on loodus ja armastus. Tsükkel viib helirännakutele suveõhtutesse, kus kaks armunut kohtuvad, taustaks öökulli hõiked ja puuokste kõikumine. Õhk on täis looduse aroome ning taevas säravad kuu ja tähed, mis peegelduvad vastu järveveest. 

RICHARD WAGNER (1813-1883) 

Wesendonck Lieder / Laulud Mathilde Wesendoncki tekstidele 

1. Der Engel / Ingel 

2. Stehe still! / Paigal! 

3. Im Treibhaus / Talveaias 

4. Schmerzen / Valu 

5. Träume / Unelmad 

PJOTR TŠAIKOVSKI (1840-1893) 

Серенада: О, дитя! под окошком твоим Op. 64 Nr. 6 

O lapsuke, sinu akna juures laulan ma 

Olgu ingel su püha kaitsja 

Lendab su juures, mu sõber 

Ja valvab su lapseliku und 

Laulab sulle paradiisi laulu 

Нет, только тот, кто знал Op. 6 Nr. 6 

Vaid see, kes teadis kohtumise igatsust 

Saab minu piinadest aru 

Ah, kes mind teadis ja armastas on kaugel… 

Забыть так скоро TH 95 

Unustada armastust, unistused, need tõotused – mäletad sa? 

Unustada nii ruttu… 

Я ли в поле да не травушка была? Op. 47 Nr. 7 

Kas ma polnud mitte ilus roheline murulible põllul? 

Kuivatati mind päikse käes ära… 

Olin ma armas lilleke oma isale… 

Mind pandi vastu tahtmist mehele 

Ja laulatati halli vanakesega 

Oh, mure minu mureke… 

День ли царит Op. 47 Nr. 6 

Kui algab päev või on öö une vaikuses 

Mōtlen vaid sinust… 

Mu mõtted, vaid sinust… 

 

Eesti sopran Maari Ernits alustas lauluõpinguid Tartus Heino Elleri nimelises muusikakoolis õpetaja Karmen Puis lauluklassis. Bakalaureuse kraadi omandas Maari kiitusega Hollandis Amsterdami Konservatooriumis professor Sasja Hunnego lauluklassis. Aastatel 2015 kuni 2017 oli Maaril au olla Hollandi Rahvusliku Ooperiakadeemia liige, kus omandas magistrikraadi. 

Maari on olnud edukas olulistel rahvusvahelistel konkurssidel. Suurimateks saavutusteks on jõudmine finaali viie parima sekka dramaatilistele sopranitele mõeldud konkursil Sydney’s, Austraalias (Elizabeth Connell Prize for Dramatic Sopranos) ja jõudes pool-finaali Lõuna-Koreas toimuval rahvusvahelisel laulukonkursil (Seoul International Music Competition). 

Aastal 2017 omistas Hollandi Wagneri Ühing Maarile Wagneri stipendiumi, mille raames oli Maaril au külastada Wagneri teatrit Bayreuthis ja anda kontsert Amsterdamis Wagneri Ühingu korraldatavate ürituste raames. 

Hiljutiste lavarollide hulka kuuluvad osatäitmised Rahvusooperis Estonia Rimski-Korsakovi ooperis „Tsaari mõrsja“, Humperdicki ooperis „Hänsel und Gretel“ (Die Knusperhexe), Massenet ooperis „Cendrillon“ (Le Prince Charmant), Hanna Kulenty kaasaegses ooperis „The Mother of Black-Winged Dreams“ (Click A), Mozarti ooperis „Don Giovanni“ (Donna Elvira), Puccini ooperis „Suor Angelica“ (Õde Angelica) ja Wagneri ooperis „Lendav hollandlane“ (Senta). Lisaks on Maari laulnud stseene Verdi ooperist „Aida“ (Aida), Tšaikovski ooperist „Jevgeni Onegin“ (Tatjana), ja Wagneri ooperitest „Lohengrin“ (Elsa), „Die Walküre“ (Sieglinde), ja „Tristan und Isolde“ (Isolde). 

Aastal 2016 tegi Maari oma debüüdi Hollandi Rahvusooperi suurel laval Puccini ooperis Manon Lescaut madrigali osatäitjana jagades lava Eva-Maria Westbroekiga pearollis. Dirigendiks oli Alexander Joel ja lavastas Andrea Breth. 

Lisaks teatritööle on Maari ka aktiivne kontsertlaulja, tehes tihedat koostööd noore Hollandi klaveri trioga – Brackman Trio, kellega koos on esitatud Wagneri Wesendonck laulutsüklit, Sibeliuse laule, ja Mahleri Rückert laule. 2018 aastal debüteeriti koos Rotterdami kontsertsaalis De Doelen Šostakovitši laulutsükliga. 

Maari on osalenud paljudel rahvusvahelistel meistrikursustel, sh International Vocal Arts Institute New York City’s (2018), Montrealis (2018) ja Tel Avivis (2014), Canto Vocal Programs Zagrebis (2015) ja Toulousis (2017, 2019) ning Miami Wagner Institute Floridas (2019). Maari on osa võtnud paljudest meistrikursustest, sh Ira Siffi, Linda Watsoni, Michaeal Schusteri, Sherrill Milnesi, Joan Dornemanni, Pierre Audi jpt kursustest. 

Hetkel täiendab Maari ennast New Yorgis David L. Jones’i laulustuudios. 

Kadri-Ann Sumera on mitmekülgne pianist, kes on ühtviisi tegev nii solisti, kammermuusiku kui ka lauljate kontsertmeistrina ning kelle repertuaar hõlmab teoseid barokist tänapäeva uusima muusikani. 

Sumera on õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis (õp. Merike Bürger, Ülle Sisa, Maigi Pakri), Eesti Muusikaakadeemias (prof. Peep Lassmann) ning Kölni Muusikakõrgkoolis (prof. Arbo Valdma), kust sai nov. 2004 magistridiplomi (Konzertexamen). Oli aastal 2004/5 Ensemble Modern`i stipendiaat Frankfurdis.
Sumera on esinenud mitmetel festivalidel nii kodu- kui välismaal ning saavutanud tunnustust vaba-riiklikel ja rahvusvahelistel konkurssidel. Ta on teinud lindistusi Eesti Raadiole, ETVle ning Antes Editionile ning on andnud välja Lepo Sumera klaverimuusika plaadi, mis Eesti Muusikaauhindadel 2015 pälvis esikoha heliloomingu plaatide kategoorias. Hetkel on töös Mart Saare kogu soololaulupärandi salvestamine, millest esimene album ilmus kevadel 2018 ja teine just äsja. Kadri-Ann on solistina esinenud järgmiste orkestrite ees: ERSO (dir. A.Volmer), Pärnu Linnaorkester (dir. R. Joost), Dresden Sinfonietta (dir. M.Kersten) jt. Alates 2004 Eesti Interpreetide Liidu liige, olnud ka EIL juhatuses.
Aastaid on Kadri-Ann teinud saatejuhina koostööd Klassikaraadioga ning olnud pedagoog ja kontsertmeister Tartu Heino Elleri nimelises muusikakoolis. Hooajal 2015/16 töötas ta õppejõuna Darmstadti muusikaülikoolis (Akademie für Tonkunst Darmstadt) ja muusikakoolis, alates sügisest 2016 G.Otsa nim. Tallinna muusikakoolis. Lisaks pedagoogilisele ning kontserttegevusele on ta ka koolikontserte korraldava MTÜ Kammermuusikute üks eestvedajatest. Muuhulgas tegeleb ta aktiivselt süstasõiduga ning matkad on teda viinud Euroopastki kaugemale – Malawisse Aafrikas,  Gröönimaale ja Fidži saarestikku.