D38BFF68-D36C-4E9E-851D-DF0FBAFB3541
A007C3A3-685D-4F46-A4D7-4CFFECEAB30E 6C91D554-4473-45CA-8850-B88D68466DD8Mõisamängud

Kammermuusikute suvefestival unustatud mõisates 2021

Muinasjutustused
Liina Žigurs (vioola), Taavi Orro (klarnet), Kadri-Ann Sumera (klaver)
Kavas: G.Kurtag, E.Mägi, R.Schumann, Tubin

Taavi Orro (klarnet), Liina Žigurs (vioola), Kadri-Ann Sumera (klaver)

Seda kava ääristab suure saksa romantiku Robert Schumanni vaim. Kui kontsert lõpeb Schumanni värvikülla neljaosalise tsükliga klarnetile, vioolale ja tšellole „Muinasjutud” („Märchenerzählungen”), siis kava esimene autor, ungarlane György Kurtag, on oma trios inspiratsiooni saanud Schumanni loomingus ilmuvatest tegelastest ja karakteritest. Kava keskmises osas kõlavad kaks eesti helilooja duoteost – sel kevadel 99-aastasena meie hulgast lahkunud Ester Mägi helisev teos „Sonare” klarnetile ja klaverile ning Eduard Tubina orkestraalselt jõuline Vioolasonaat. 

Kavas:
György Kurtag – Hommage a Schumann

Ester Mägi – Sonare

Eduard Tubin – Sonaat vioolale ja klaverile

Robert Schumann – „Märchenerzehlungen”

Taavi Orro (1994) alustas klarnetiõpinguid 8-aastaselt Väike-Maarja Muusikakoolis Meelis Allsoo ja hiljem Vello Sakkose juhendamisel. 2010. aastal jätkas õpinguid Heino Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis Tõnu Kalmu käe all. Bakalaureusekraadi omandas ta professor Johannes Peitzi klarnetiklassis Hannoveris (2014-2019). Hooajal 2019/2020 õpib ta Sibeliuse Akadeemias professor Harri Mäki klarnetiklassis ning töötab Eesti Riiklikus Sümfooniaorkestris.

Taavi Orro on osalenud telesaates „Klassikatähed 2014“ ja võistelnud edukalt mitmetel vabariiklikel ja rahvusvahelistel konkurssidel: II preemia Eesti interpreetide konkursil (2018), I Eesti klaverikammermuusika konkursi „In Corpore“ laureaat (2015), puhk- ja löökpillimängijate konkursi võitja (2014), XV rahvusvahelisel Eduard Mednisi nimelise konkursi III koht (2104).

Taavi on väga kirglik kammermuusik ning teda huvitab ka kaasaegne kammermuusika. Ta on töötanud koos rahvusvaheliselt tuntud ansamblitega Schallfeld Ensemble (Austria) ning Ensemble ur.werk (Saksamaa) ning osalenud kõrgetasemelistel festivalidel: Tongyeong International Music Festival 2018 (Lõuna-Korea) ja Daegu International Contemporary Music Festival 2017 (Lõuna-Korea). Kontsertreisid on viinud teda Skandinaaviasse, Baltimaadesse, Itaaliasse, Prantsusmaale, Austriasse, Tšehhi, Saksamaale ning Lõuna-Koreasse.

Taavi Orro on täiendanud end François Benda, Sabine Meyeri, Björn Nymani, Yehuda Giladi, Michel Lethieci, Andreas Sundéni, Reiner Wehle, Venancio Riuse, Irvin Venyši ja Matthew Hunti meistrikursustel. Lisaks on Taavi osalenud ühe Saksamaal tuntuima kaasaegset kammermuusikat viljeleva ansambli Ensemble Modern kursusel International Ensemble Modern Academy Klangspuren Schwaz 2018 Austrias.

Liina Žigurs on vioolamängija ERSOs alates 1998, vioolarühma abikontsertmeister alates 2013 (kt alates 2004). Ta on õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis Ivi Tiviku viiuli- ja Maris Ufferti vioolaklassis ning lõpetanud Eesti Muusikaakadeemia bakalaureuseõppe (1998) Maris Ufferti ja magistriõppe (2003) professor Aleksandr Bobrovski juhendamisel. Ta on täiendanud end Mihhail Zemtsovi eratundides ning osalenud Fjodor Družinini ja Wolfgang Klossi meistrikursustel.

Liina Žigurs on osalenud erinevate orkestrite (Pärnu Linnaorkester, Tallinna Kammerorkester, Põhjamaade Sümfooniaorkester, Rahvusooper Estonia orkester, XXI Sajandi Orkester, Hortus Musicuse Akadeemiline Orkester, Narva Linnaorkester, Pärnu Festivaliorkester) koosseisus nii vioolarühma kontsertmeistri kui rühmamängijana ning teinud kaasa mitmetes kammerkoosseisudes. Aastail 1998–2002 töötas ta õpetajana Tallinna Muusikakeskkoolis.

Kadri-Ann Sumera on üks Eesti mitmekülgsemaid pianiste, kes on ühtviisi tegev nii solisti, kammermuusiku kui ka lauljate kontsertmeistrina ning kelle repertuaar hõlmab teoseid barokist tänapäeva uusima muusikani. Ta on esmaesitanud mitmeid talle loodud teoseid, näiteks Märt-Matis Lille Klaverikontsert või Nicolas Gilbert’i „A rebours“, samuti teinud mitme XX sajandi muusika tähtteose esiettekandeid Eestis, näit. Karlheinz Stockhauseni „Mantra“ kahele klaverile ja elektroonikale (koos Sabine Simoni ja Hendrik Manookiga), Olivier Messiaeni „Harawi“ sopranile ja klaverile (koos Kai Kallastuga) ja John Cage’i „Kolm tantsu prepareeritud klaveritele“ (koos Hanna Heinmaaga). Sumera eestvedamisel on sündinud ka muusikat ja kujutavat kunsti ühendavaid multimeedia projekte, näit. Kontsert-etendus „Heli:pilt“. Loomulikult hõlmab olulise osa Kadri-Anne repertuaarist tema isa Lepo Sumera looming, aga ka teiste eesti heliloojate muusika.
 
Sumera on õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis (õp. Merike Bürger, Ülle Sisa, Maigi Pakri), Eesti Muusika-akadeemias (prof. Peep Lassmann, diplom cum laude) ning Kölni Muusikakõrgkoolis (prof. Arbo Valdma), kust sai magistridiplomi (Konzertexamen). Oli DAAD (Deutsche Akademische Austauschdienst) stipendiaat ning pärast õpinguid osales stipendiaadina aastasel Ensemble Modern`i Akadeemia kursusel Frankfurdis.
 
Sumera on esinenud mitmetel festivalidel nii kodu- kui välismaal ning saavutanud tunnustust vaba-riiklikel ja rahvusvahelistel konkurssidel, mh II preemia Balti noorte muusikute telekonkursil “Alternatiiv” Riias , eripreemia Euroopa Klaveriõpetajate Ühingu rahvusvahelisel pianistide konkursil Zagrebis  ja diplom Eesti pianistide konkursil ning samas eripreemia kohustusliku teose, Mari Vihmandi „Eskiis 02” esituse eest. On teinud lindistusi Eesti Raadiole, ETVle ning Antes Editionile. Sumera on Tartu Uue Muusika Ansambli asutaja ning kunstiline juht. Kadri-Ann on solistina esinenud järgmiste orkestrite ees: ERSO (dir. A.Volmer), Pärnu Linnaorkester (dir. R. Joost), Dresden Sinfonietta (dir. M.Kersten) jt. Alates 2004 Eesti Interpreetide Liidu liige, olnud ka EIL juhatuses. 
 
Aastaid on Kadri-Ann teinud saatejuhina koostööd Klassikaraadioga, töötanud pedagoogina Tartu Heino Elleri nimelises muusikakoolis. Hooajal 2015/16 töötas õppejõuna ta Darmstadti muusikaülikoolis (Akademie für Tonkunst Darmstadt) ja muusikakoolis, alates sügisest 2016 on Tallinna Georg Otsa nimelise muusikakooli õppejõud. Lisaks pedagoogilisele ning kontserttegevusele on ta ka koolikontserte korraldava MTÜ Muusikasõprade Seltsi üks eestvedajatest. Muuhulgas tegeleb ta aktiivselt süstasõiduga ning matkad on teda viinud Euroopastki kaugemale – Malawisse Aafrikas ja Gröönimaale.