Tähe-SimonMõisamängud
Kammermuusikute suvefestival unustatud mõisates 2022

Arpeggione
Simon Svoboda (tšello, Austraalia/Soome), Tähe-Lee Liiv (klaver)
Kavas: Schubert, Bach, Liszt jt.

1824. aastal Franz Schuberti loodud sonaat arpeggionele ja klaverile a-moll op D. 821 on muusikaline haruldus, sest heliloojat inspireerinud muusikainstrument ehitati vaid aasta varem ja selle eluiga jäi väga lühikeseks. Me ei teaks “poognaga kitarrist” ilmselt midagi, kui Schubert ei oleks põlistanud avangardset pilli muusikalukku oma “tõsi-ilusa” (Ivalo Randalu väljend) sonaadiga. Originaalinstrumendi puudumisel esitatakse seda võrratut teost mitmetel teistel pillidel, kuid ilmselt kõige lähemal originaalile on tšello kõla. “Arpeggione-sonaadist” on saanud üks kaunimaid lehekülgi tšellorepertuaaris tänu muusika väljendusjõule, ületamatule elegantsile ja virtuoossele särale /FB Lossimuusika 2021/

Tähe-Lee Liiv (2003) on noor eesti pianist, kes on saavutanud märkimisväärset edu nii kodumaal kui väljaspool eestit. Ta esineb regulaarselt solisti ja kammermuusikuna ning on soleerinud mitmete oluliste orkestrite ees. Tähe-Lee õpib paralleelselt Eestis (TMKK-s Marrit Gerretz-Traksmanni juures ja EMTA-s Ivari Ilja juures), Soomes (Sibeliuse Akadeemias Hui-Ying Tawaststjerna juures) ja Itaalias (Accademia Perosis Konstantin Bogino juures). Tähe-Lee suurimateks saavutusteks on Eesti Pianistide Konkursi võit (2019) ning ETV telekonkursi “Klassikatähed” võit (2020), olles mõlemal juhul ka noorim osaleja (16. a.). Lisaks on ta võitnud olulisi auhindasid mitmetel rahvusvahelistel konkurssitel. 

Simon Svoboda on üks Austraalia silmapaistvamaid noori tšelliste. Ta on ennast täiendanud Jean-Guihen Queyrasi, Johannes Moseri, Marko Ylöneni ja Tristan Cornutise juures. 2018 osales ta Cervo Suveakadeemias Troels Svane juhendamisel ja esines festivalil Bachi tšellosüidiga nr 5. Ta on esinenud Queenslandi Muusikafestivalil,  Austraalia Noorteorkestri  ‘Momentum Ensemble’s, Kodaly Suvefestivalil 2017 (esitades Bartók’i keelpillikvarteti nr 2) ja solistina Haydni tšellokontserdiga C-duur UQ Pulse Kammerorkestriga. Simon on esinenud Melbourne’i Sümfooniaorkestri koosseisus, ta on võitnud 2017 4MBS Kammermuusika auhinna koos viiulimängija Phoebe Maseliga. Alates aastast 2019 omandab ta Soomes, Sibeliuse Akadeemias magistrikraadi.