Mõisamängud

Kammermuusikute suvefestival unustatud mõisates 2023

Öö ja unelmad
Mirjam Avango (klarnet), Evita Lohu (klaver) 

Robert Schumann – “Fantaasiapalad” op. 73 I Zart und mit Ausdruck II Lebhaft, leicht III Rasch und mit Feuer Francis Poulenc – Sonaat klarnetile ja klaverile I Allegro tristamente II Romanza III Allegro con fuoco Franz Schubert – “Öö ja unelmad” (“Nacht und Träume”) D. 827 Luigi Bassi – Kontsertfantaasia G. Verdi ooperi “Rigoletto” teemadel

Mirjam Avango alustas muusikaõpinguid Keila Muusikakoolis 2001. aastal klaveri erialal. Klarnetit hakkas õppima aastal 2004, tema esimene õpetaja oli Andres Teppo. Aastal 2009 astus ta õppima Tallinna Muusikakeskkooli Vahur Vurmi klarnetiklassi ja lõpetas selle aastal 2013. 2013-2016 õppis Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias prof. Toomas Vavilovi käe all, omandas bakalauseusekraadi cum laude 2016. aasta juunis. Õppeaastal 2016/2017 täiendas end ERASMUS+ programmi raames Saksamaal kõrgkoolis Hochschule für Musik und Theater „Felix Mendelssohn Bartholdy” Leipzig prof. Wolfgang Mäderi juures. Aastatel 2017-2022 õppis koolis Staatliche Hochschule für Musik Trossingen prof. Chen Halevi klarnetiklassis, kus omandas 2 magistrikraadi, lisaks õppis ka ajalooliste klarnetite interpretatsiooni Janis Tretjuksi ja Teddy Ezra juhendusel. Mirjam on edukalt osalenud mitmetel konkurssidel, muuhulgas rahvusvaheline Eduards Mednise nimeline noorte puupuhkpillimängijate konkurss „Jaunais muzikis” Lätis, Ruijenas (2011, diplom; 2012, 2. preemia); Vabariiklik keskastme muusikakoolide puhkpillimängijate konkurss (2013, 2.koht); Kammermuusikakonkurss „In Corpore” (2012, publikupreemia ja žürii eripreemia); Tallinna Muusikakeskkooli koolisisene konkurss „Con Fantasia” (2012, 3.koht); Vabariiklik puhkpillimängijate konkurss (2018, 3. preemia); Trossingeni Muusikakõrgkooli konkursil peapreemia („Iris Marquart Preis”) (2021); ERSO Akadeemia laureaat (2014, 2015); telekonkursi „Klassikatähed 2020” osaleja. Samuti on ta täiendanud end mitmetel meistrikursustel: Lorenzo Coppola, Harri Mäki, Karl Leister, Christoffer Sundqvist, Fabio di Casola, Matthew Hunt, Claudio Conti, Selvadore Rähni, Juan Esteban Romero, Manuel Jodar Siles, Mate Bekavac. Orkestrandina on mänginud näiteks Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri, Rahvusooper „Estonia” Sümfooniaorkestri Pärnu Linnaorkestri ning Baltic Sea Philharmonicu koosseisus. Samuti on ta soleerinud Tallinna Kammerorkestri, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Sümfooniaorkestri ja Trossingeni Muusikakõrgkooli Sümfooniaorkestri ees ning osales 2020. aasta jaanuaris Baselis, Šveitsis toimuva „Mizmorim festivali” raames Yair Klartagi teose „Voglio e non vorrei” esiettekandmisel.

Evita Lohu alustas klaveriõpinguid Kehtna Kunstide Koolis Hele Saarse juures ja jätkas Tallinna Muusikakeskkoolis Kersti Sumera juhendamisel. Hetkel õpib ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Mihkel Polli klaveriklassis ning Viini linna Muusika ja Kunsti Privaatülikoolis prof. Klaus Stickeni klassis. 2018/19 õppis ta ka Erasmus+ programmi raames Weimari Franz Liszti nimelises Muusikakõrgkoolis professor Grigory Gruzmani klaveriklassis. Ta on osa võtnud Eteri Andjaparidze, Vovka Ashkenazy, Leif Ove Andsnes’i, Ivari Ilja, Gintaras Januševiciuse, Harald Ossbergeri, Niklas Pokki, Henri Sigfridssoni, Sergio Tiempo, Irina Zahharenkova, Andrius Zlabyse, jpt meistriklassidest. Evita tegutseb aktiivselt nii solisti kui kammermuusikuna ning on pälvinud tunnustust mitmetel nii vabariiklikel kui ka rahvusvahelistel konkurssidel, muuhulgas III preemia ja kaks eripreemiat 4. Riia rahvusvahelisel konkursil noortele pianistidele (2015), III preemia 1. rahvusvahelisel Krystian Tkaczewski nimelisel klaverikonkursil Busko-Zdrojs, Poolas (2016), III preemia IX Eesti Pianistide Konkursil (2019). 2016. aasta märtsis tegi ta oma orkestridebüüdi Riias noorte sümfooniaorkestriga. Ta on soleerinud ka Tallinna Muusikakeskkooli ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia sümfooniaorkestrite ja Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ees. Evita tegutseb aktiivselt ka kammermuusikuna. 2021. aasta septembris osales ta koos Anete ja Jakob Peäskega rahvusvahelisel klaverikammermuusika konkursil “Tallinn 2021”, kus nad pälvisid kolm eripreemiat. Akadeemilisel aastal 2022/2023 andis ta mitmeid kontserte viiuldaja Katariina Maria Kitse ning klarnetisti Mirjam Avangoga.