Valgustornid
Arvo Leibur (viiul), Aare Tammesalu (tšello), Johanna Vahermägi (vioola), Diana Liiv (klaver)

Kavas: Arvo Pärt, Erkki-Sven Tüür, Pavel Karmanov

Kavas on Eesti muusika kullafondi kuuluvad Arvo Pärdi “Peegel peeglis” ja Fratres”, Erkki-Sven Tüüri “Dedication” ja 2016 valminud uus trio “Valgustornid” ning vene helilooja Pavel Karmanovi jõuluteemaline kvartett “Cambridge music”.

Arvo Pärdi pühalik muusika on jõulumeeleolu loomiseks väga sobiv. Kõlavad armastatud teosed “Peegel peeglis” ja “Fratres”.

Üks Erkki-Sven Tüüri mängitumaid kammerteoseid – Kuldar Singile pühendatud teos “Dedication” tšellole ja klaverile kasutab klaveril mängimiseks lisaks klahvidele ka klaverikeeli ning münti. Muusikas on tunda ka Tüüri varasemast seost rockiga (ta kuulus nooruses kuulsasse rockbändi In Spe). Hiljuti valminud kvrteti “Valgustornid” kohta ütleb ta ise: “Klaveritrio „Lichttürme“ (Valgustornid) valmis 2016nda aasta sügisel. Mõtlesin pilkases pimeduses töötavale kujutlusvõimele, mis loob tornidena kõrgusse tõusvaid valgusvihke sedavõrd intensiivselt, et mingi ime tõttu muutuvad nood reaalselt nähtavateks objektideks. Valgustornid kui palved, kui head soovid. Seesugune kujundite mäng seostub mul selle muusikaga.
Möödunud aastal kohtusin vaimustava pianisti Lars Vogt’iga Viinis, ta kutsus mind käesolevaks aastaks resideeruvaks komponistiks oma Kölni lähistel Heimbachis toimuvale suvefestivalile „Spannungen“ ja palus kirjutada ka ühe uue loo. Esiettekanne oli 23.juunil, mängisid Christian Tetzlaff viiulil, Tanja Tetzlaff tshellol ja Lars Vogt klaveril.”

Pavel Karmanovi teos “Cambridge music” on kirjutatud aastal 2008 Credo kvarteti Inglismaal toimuvaks jõulukontsertide turneeks. Alguses oli teose nimetus “Jõulumuusika”. Kuid inspireerituna vana-inglismaa muinasjutulisest arhhitektuurist ja loodusest sai teose nimeks “Cambridge music”. Teoses on muinasjutuline jõulumeeleolu. pavel Karmanovi muusika on heakõlaline ning minimalistlik kuid seejuures paneb mängijad tehniliselt ja intellektuaalselt tõsiselt proovile.

Sama kavaga esines ansambel 2017 septembris Moskva festivalil “Spiegel im Spiegel”.

Esinejatest:

http://www.emic.ee/arvo-leibur
http://www.emic.ee/johanna-vahermagi
http://www.emic.ee/aare-tammesalu
http://www.emic.ee/diana-liiv