Kaplinski poster3HELIjaKEEL
Jaan Kaplinski ja Märt-Matis Lill

18.05.2013 kell 19 Hopneri Maja
19.05.2013 kell 18 Tartu Ülikooli aula

Jaan Kaplinski nimi ei vaja eestlastele tutvustamist. Luuletaja, prosaist, esseist, tõlkija, kolumnist. Debüteeris legendi mõõtmed omandanud “Noorte autorite” sarjas 1964 koos Hando Runneli, Viivi Luige ja Ly Seppeliga. On kirjanikuna jätkuvalt aktuaalne ka 2000ndatel. Kuigi tema luule põhiosa võttis kokku mahukas “Kirjutatud” (Varrak, 2000) on ta viimastel aastatel avaldanud olulisi teosed nii proosas (romaan “Seesama jõgi”, Vagabund, 2007), esseistikas (“Kõik on ime”, Ilmamaa, 2004), mälestuskirjanduses (“Isale”, Varrak, 2003) kui ka lastekirjanduses (“Kaks päikest”, Tänapäev, 2005).

Märt-Matis Lill lõpetas 1999. aastal Eesti Muusikaakadeemia prof. Eino Tambergi ja prof. Lepo Sumera juhendusel ja jätkas õpinguid Sibeliuse Akadeemia magistrantuuris Veli-Matti Puumala juures. Ta on täiendanud end Louis Andriesseni, Michael Jarrelli, Luca Francesconi ja Magnus Lindbergi meistrikursustel, IRCAM-i suvekursustel Helsingis ja Centre Acanthes’i suvekursustel Avignonis 2003. Lill on õppinud Helsingi Ülikoolis japanoloogiat, sinoloogiat ja filosoofiat. Ta on Pärnu Nüüdismuusika Päevade kunstiline juht, 2003. aastast Eesti Arnold Schönbergi Ühingu esimees ja lektor Tartu Ülikoolis ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Lisaks heliloomingule on Lill teinud raadiosaateid ja kirjutanud muusikateemalisi artikleid. Märt-Matis Lille teoseid on esitatud Eesti uue muusika festivalidel. Teos “Sosinatest karjeteni” (“From whispers to screams”) kõlas 2003. aastal Villeneuve-lez-Avignonis, Prantsusmaal, Présences Contemporaines Ensemble esiettekandes. Prantsusmaal (Metzis) sai esiettekande 2004 “Fleeting Dreams” Ensemble Intercontemporaini esituses. “Taeva jõgi” kammerorkestrile osales 2003. aastal rahvusvahelisel heliloojate rostrumil Viinis alla 30-aastaste heliloojate kategoorias. “Tuletäpid pimeduses” (“Spots of fire in the dark”) kõlas nelja eesti helilooja muusikale loodud tantsuetenduses “Myrrh and Cinnamon”, mis esietendus aastal 2004 Hollandis (Arvo Pärt Festival). Lill on loonud muusikat filmidele, kuuldemängudele ja teatrilavastustele. Aastal 2004 pälvis Märt-Matis Lill Heino Elleri preemia ning on saanud loomingupreemiad festivalil “Eesti muusika päevad” 2005 ja 2007.

Kontsert tervikuna on spetsiaalselt selle sündmuse jaoks loodud erinevaid kunste sünteesiv tervikteos, mille teljeks on Märt-Matis Lille muusikateosed ja Jaan Kaplinski tekstid.

Kavas:

Jaan Kaplinski:

“Läbi metsa”

Märt-Matis Lill:

“Mõttelained 2” (2009) flöödile, klarnetile, viiulile, tšellole, klaverile, löökpillidele
“Lindudele” (2006) suurele trummile ja lindile
“Mu nuttev hääl on sügistuul” (2005) flöödile, klarnetile, viiulile, tšellole, löökpillidele ja klaverile
When the Buffalo Went Away (2007) flöödile, klarnetile, viiulile, tšellole, klaverile, löökpillidele ja lugejale
Seade John Dowlandi Farewell lautofuugast (2003) flöödile, klarnetile, vibrafonile, klaverile, tšellole

Esitajad: Leonora Palu (flööt), Helena Tuuling (klarnet), Olga Voronova (viiul), Leho Karin (tšello), Madis Metsamart (löökpillid), Diana Liiv (klaver), Vahur-Paul Põldma (sõna), Jaan Kaplinski (sõna)