1_heli_ja_keel_v3_webHELIjaKEEL

Helena Tulve ja Tõnu Õnnepalu

MA KUULSIN SIND LAULMAS

26.11.2013 kell 19 Tallinnas Õpetajate majas
02.12.2013 kell 19 Tartus Vanemuise kontserdimajas

Kontsert ühendab eneses kahe kunstniku – helilooja Helena Tulve ja kirjanik Tõnu Õnnepalu loomingut. Helena Tulve on eesti armastatud helilooja, kes on keskendunud kõlakeskse muusika loomisele. Tema tesotes on aimatav rikas kultuurikogemus: prantsuse spekraalmuusika, IRCAM’i eksperimentide, Saariaho ja Scelsi, gregooriuse laulu ja ida muusika kajastused. Tulve loomingus on ülekaalus hoolikalt viimistletud kammerteosed, milles on loodusprotsesside voolavust ja värve. Tulve teosed on pälvinud muusikamaailmas rohket tunnustust – olgu siinkohal välja toodud orkestriteos “Sula” rostrumi võit (2004), heliloojapreemia teose “In a nakht fun yeridah” eest Eesti Muusika Päevadel (2006) ning Prantsuse Kunstide ja Kirjanduse orden (l´Ordre des Arts et Lettres, 2012). Helena Tulvel on ilmunud 2 autoriplaati: “Sula” (Eesti Raadio) ja “Lijnen” (ECM, 2008). Aastast 2000 on Helena Tulve Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kompositsiooniõppejõud (2011 professor).

Kahe kunstniku loomingu puutepunktina kõlavad kontserdil Helena Tulve kaks muusikapala, mis on kirjutatud Tõnu Õnnepalu tekstidele. Löökpillitriole loodud teos “Ma kuulsin sind laulmas” on inspireeritud Tõnu Õnnepalu fotoblogist “Esna aeg”, mille tekstid kajastavad hetki liikumisest talvest kevadesse. Lisaks muusikale esitavad löökpillimängijad ka teose teksti. Selle muusikapala puhul on publikul tore võimalus kuulda-näha laval musitseerimas ka heliloojat ennast. “Ithaka” põhineb Õnnepalu samanimelisel luuletusel, mille teksti on prantsuse keelde tõlkinud Antoine Chalvin. Ithaka on saar Jaava saarestikus, Odüsseuse kodusaar, kuhu vanakreeka mütoloogia kangelane pärast pikki eksirännakuid ja vintsutusi naases. Lisaks Tulve heliloomingule kõlab valik Tõnu Õnnepalu luulet ja proosatekste kirjaniku enese esituses.

Kavas:

Tõnu Õnnepalu:

Valik luulet

Helena Tulve:

“Ma kuulsin sind laulmas” (2010) kolmele löökpillimängijale (tekst: Tõnu Õnnepalu)
“To Night-Travellers, the Light” (2009) tšellole ja klaverile
“Ithaka” (2000) sopranile, viiulile ja klaverile (tekst: Tõnu Õnnepalu, tõlk. Antoine Chalvin)
“Kolm laulu” (2008) klaverile:
1. “Öö laul”
2. “See oli jõgi mägedes, ma arvan”
3. “On õhtu, valgus” (Pühendatud Nora ja Arvo Pärdile)
“Rimlands” (2012) klarnetile, tšellole ja klaverile (Eesti esiettekanne)

Esitajad: Olga Voronova (viiul), Leho Karin (tšello), Toomas Vavilov (klarnet), Diana Liiv (klaver), Miina Pärn (hääl), Madis Metsamart, Vambola Krigul, Helena Tulve (löökpillid), Tõnu Õnnepalu (sõna)