Kooskõlast sünnib maailm. PlakatifailHELIjaKEEL

Malle Maltis ja Hasso Krull

KOOSKÕLAST SÜNNIB MAAILM

23.01.2014 kell 19 Tallinnas Õpetajate Majas
24.01.2014 kell 19 Tartus Ülikooli aulas

Malle Maltis on eesti muusikamaastikul aktiivselt tegutsev helilooja, kelle loomingus on kesksel kohal teosed akustilistele instumentidele ja elektroonikale. Nii peegeldavad tihtipeale Maltise teostes teineteist elektroonilisest muusikast inspireeritud akustiline muusika ja vastupidi – akustilise kõlamaailma esteetika leiab kasutust elektroonilises muusikas. Lisaks kammer- ja sooloteostele on Maltis kirjutanud muusikat ka ligi kümnele anima- ja lühifilmile. Teosega „Res” on Malle Maltis pälvinud I preemia elektroakustilise muusika konkursil Musica Nova 2004 Prahas ning aastatel 2005 ja 2007 festivali “Eesti Muusika Päevad” heliloojapreemia. 2010 võitis Maltise teos “Chameleon chant” 3. ECPNM üle-euroopalise elektronmuusika teoste konkursi Austrias. Alates 2008. aastast on Malle Maltis kompositsiooni ja elektronmuusika lektor Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ning alates 2013. aastast ka muusikajuht Eesti Draamateatris.

Seekordses kavas on Malle Maltise heliteosed ühendatud eesti luuletaja ja esseisti Hasso Krulli loominguga. Kahte kunstniku ühendava osana kõlab kontserdil Malle Maltise teos “Jääb järele vihm”, mis on kirjutatud Hasso Krulli tekstile eeposest “Meeter ja demeeter”, mis põimib eneses erinevate rahvaste veeuputuse-müüte ja loomislugusid. Ka Algernon Charles Swinburne`i luuletusel põhineva teose “A Match” loomise impulss on seotud Hasso Krulli luulekoguga “Swinburne”. Lisaks Maltise heliloomingule kõlab valik Hasso Krulli luulet ja proosatekste kirjaniku enese esituses.

Kavas:

Hasso Krull:

Valik luulet

Malle Maltis:

Res (2003) klaverile, löökpillidele ja fonogrammile
“Aja küsimus” (2013) klaverile
Wavescape (2013) (“Lainemaastik”) kahele flöödile, bassklarnetile, metsasarvele, viiulile, vioolale, tšellole ja kontrabassile (Esiettekanne)
“Jääb järele vihm” (2005) flöödile, klaverile, elektroonikale (tekst: Hasso Krull, eeposest “Meeter ja Demeeter”)
“Kandlekirjad” (2013) kandlele (Esiettekanne)
Dolce (2012) flöödile, viiulile ja klaverile
A Match (2012) metsosopranile ja tšellole
Counterflow (2011) kahele flöödile, bassklarnetile, metsasarvele, viiulile, vioolale, tšellole, kontrabassile, klaverile, kandlele ja löökpillidele

Esitajad: Olga Voronova (viiul), Sandra Klimaitė (vioola, Leedu), Leho Karin (tšello), Indrek Pajus (kontrabass), Diana Liiv (klaver), Vambola Krigul (löökpillid), Leonora Palu, Eneli Hiiemaa (flööt), Helena Tuuling (bassklarnet), Inno-Mart Kont (metsasarv), Iris Oja (metsosopran), Kristi Mühling (kannel), Sander Tuvikene (video), Malle Maltis (elektroonika), Hasso Krull (sõna)