4_heli_ja_keel_v5_webKammermuusikud ja Euroopa Komisjon esitlevad:

HELIjaKEEL

Timo Steiner ja Ben Okri (Inglismaa/Nigeeria)

ELU SAADE

Koostöös XXXIII Tallinna Vanalinna Päevadega ja Kirjandusfestivaliga HeadRead

31.05.2014 kell 20.30 Tallinnas Hopneri majas
02.06.2014 kell 19 Tartu Ülikooli aulas

“Ben Okrit lugedes tabas mind selge teadmine, et tahan kirjutada midagi, mis võrsub tema tekstidega samast häälestusest – ehk siis midagi sooja, tumedat, niisket ja loitsivat, midagi värvikirevalt sündmusterikast, ka kaastundele ärgitavat, elu ja surma piire ületavat…“ (Timo Steiner)
Katkend Ben Okri raamatust „Näljutatud tee“:
„Mis sa hõigud?“ „Ma olen eksinud.“ „Mis see tähendab?“ „Ma ei tea, kus ma olen.“ „Alumisel teel oled.“ „Kus see on?“ „Tee sisikonnas.“ „Kas teel on sisikond?“ „Kas merel on suu?“ „Ma ei tea“ „See on sinu mure.“
HELIjaKEEL sarja antud kontserdi nimilugu „Elu saade“ on uus žanr muusikamaailmas – instrumentide poolt saadetud Elu, midagi eluvaatluse ja muusikateose vahepealset. Esimeses selles žanris kirjutatul on intsrumentideks keelpillikvartett ja Elu esindajaks lapsed kui ühed dünaamilisemad elu avaldumise kandjad. Seetõttu võiks teost (vaatlust?) nimetada ka lapspartituuriks. Lapsed on muusikutele ringisibavateks nootideks, kelle järgi tuletatakse enamus muusikast, eluhelidest.

Nigeeriast pärit Ben Okri on üks tuntumaid ja tunnustatumaid kaasaegseid Aafrika kirjanikke, keda on pärjatud mitmete mainekate auhindadega, sealhulgas Bookeri kirjandusauhinnaga, mille ta pälvis 1992. aastal oma teose „Näljutatud tee” eest. Tema loomingut on vahel liigitatud maagiliseks realismiks, ehkki autor ise on sellele vastu vaielnud ja öelnud, et tema jaoks on reaalsusel palju kihte, mis ei seisa üksteisest lahus – vaimude ja inimeste, unenäo ja ärkveloleku maailmad on kõik üks tervik. Müstilisuse kõrval ei puudu Okri loomingust ka poliitiline alatoon ning äratuntav on Aafrika suulise pärimuse mõju. Praegusel ajal elab Ben Okri Londonis, kuhu ta pages noorukieas, sest oli sattunud kodumaal poliitilisse ebasoosingusse. Sel kevadel külastab mainekas kirjanik esmakordselt Eestit.

Timo Steiner on üks mitmekülgsemaid Eesti kultuuriruumis aktiivselt tegutsevaid loovisikuid. Ta on akadeemilise haridusega helilooja, üks Eesti Muusikaakadeemia Sügisfestivali loojatest ning alates 2003. aastast on ta festivali “Eesti muusika päevad” kunstiline juht. 1998. aastal võitis Timo Steiner festivali “Eesti muusika päevad” kitarriteoste konkursi, 2002. aastal pälvis Heino Elleri nimelise preemia ning nii 2006. kui ka 2011. aastal Eesti Kultuurkapitali Helikunsti Sihtkapitali aastapreemia. Alates 2005. aastast on Timo Steiner Tallinna Muusikakeskkooli direktor. Ta on ka ETV saateformaadi „Klassikatähed“ kaasautor ning saate „MI“ autor ning saatejuht.
Timo Steineri teosed on kõlanud paljudel nüüdismuusika festivalidel Eestis ja välismaal. Timo Steiner on loonud ka filmimuusikat, sealhulgas mängufilmile „Klass“ (2007) ning muusikat saadetele „OP“, „Pealtnägija“ jt. Eesti Rahvusringhääling on välja andnud Timo Steineri autoriplaadi “Pilved tulevad vahele” (2008).
Timo Steineri muusika üheks läbivaks jooneks on unenäoline postminimalism: poeetilised ja naiivsed, dramaatilised ja grotesksed kujundid, graatsiline rütmimuster ja mängulised stiilikontrastid.

Kavas:

Ben Okri:

Katkendid raamatutest „Jumalaid hämmastades“ ja „Näljutatud tee“

Timo Steiner:

Ballaad (2008) klaverile
Uudisteos Ben Okri teksti põhjal klaverikvintetile
“Elu saade” (2013) mudilaskoorile ja keelpillikvartetile
“Ilu_inetus_vabadus” (2012) klaverile
“Kena on sind kuulata” (2004) vioolale ja klaverile
“Kusagilt tuleb meelde… nagu lõõts?… karmoška?” (2013) klaverile

Esitajad: Keelpillikvartett Prezioso, Diana Liiv (klaver), Ben Okri (sõna)
Kaastegevad: Lasteekraani Muusikastuudio koolieelne koor (Tallinna kontserdil), laulustuudiote “Fa-Diees” ja “Laulupesa” mudilaskoorid (Tartu kontserdil).

Peale kontserti toimub Ben Okri luulekogu “Aafrika eleegia” eestikeelse tõlke esitlus

In English