KaijaSaariaho0086m-206x300HELIjaKEEL Saariaho festival
13.-14.02.2016

Festivali eelkontsert
7.02.2016 kell 18 Tartu Elleri nimeline Muusikakool, Tubina saal

PEEGLID. Kaija Saariaho, Arvo Pärt
13.02.2016 kell 17 Kanuti Gildi SAAL, Tallinn
IGATSUS. Kaija Saariaho, Jüri Reinvere
14.02.2016 kell 16 Kanuti Gildi SAAL, Tallinn
MÄNG. Kaija Saariaho, Helena Tulve
14.02.2016 kell 19 Kanuti Gildi SAAL, Tallinn

Kammermuusikute kontserdisarja HELIjaKEEL hooaja aukülalise, soome kuulsaima nüüdishelilooja Kaija Saariaho ja kolme eesti helilooja – Arvo Pärdi, Jüri Reinvere ja Helena Tulve muusikat esitavad tippmuusikud Eestist ning välismaalt – sopran ja harfimängija Arianna Savall (Hispaania) ja flötist Camilla Hoitenga (USA).

 

© Maarit Kytöharju

Festivali avakontserdil PEEGLID kõlavad vaheldumisi Arvo Pärdi ja Kaija Saariaho teosed, mis on helikeelelt küll väga erinevad, kuid kus võib leida huvitavaid seoseid. Festivali teise kontserdi IGATSUS rõhuasetus on elektroonilisel muusikal, mis on olulisel kohal kontserdi mõlema autori – nii Kaija Saariaho kui ka Jüri Reinvere loomingus. Festivali lõppkontserdil MÄNG kõlab Kaija Saariaho muusikaga kõrvuti Helena Tulve muusika ja nende kõlamaailmades võib leida teatud lähedust.

HELIjaKEEL festivali põhirõhk on seekord mitte niivõrd heli ja keele, kuivõrd erinevate helikeelte kõrvutamisel. Siiski on festivali kavas palju teoseid, kus tekstil oluline roll. Kontsertidel kõlav muusika on seotud Ernst Enno, Jüri Reinvere , Eino Leino, Arseni Tarkovski, Amin Maaloufi, Francesco Petrarca, Guillaume Apollinaire`i  ja Shahab al-Din Yahya ibn Habash Suhrawardi tekstidega ning katkenditega pühakirjadest. Seni eesti keeles avaldamata tekstidest on tõlked teinud Maarja Kangro, Jürgen Rooste ja Doris Kareva. Tekstid on kontsertidel erineval moel esile tõstetud.

HELIjaKEEL Saariaho festivali kolmel kontserdil astuvad üles Tallinna Kammerorkestri muusikud – kontsertmeistrid Harry Traksmann (viiul), Laur Eensalu (vioola), Leho Karin (tšello) ja Olga Voronova (viiul), Egert Leinsaar (viiul), Theodor Sink (tšello),  ERSO kontsertmeister Triin Ruubel (viiul), kontrabassirühma kontsertmeister Mati Lukk (kontrabass), Helsingi Filharmoonia orkestri vioolarühma kontsertmeister Andres Kaljuste (vioola), EMTA puhkpilliosakonna juhataja Toomas Vavilov (klarnet), Ene Nael (klavessiin), Kammermuusikute kunstiline juht Diana Liiv (klaver), Kristi Mühling (kannel), Tammo Sumera (elektroonika), Paolo Girol, Alyona Movko (video), Vox Clamantis, Jaan-Eik Tulve (dirigent), Jaanika Kuusik (sopran), Kadri Tegelmann (metsosopran), EMTA Nüüdismuusika ja improvisatsioonikeskuse juhataja Taavi Kerikmäe (klaver), Liina Olmaru (eelsalvestatud tekst) ning väliskülalistena Arianna Savall (sopran, Hispaania) ja Camilla Hoitenga (flööt, USA).

Kammermuusikute kontserdisari HELIjaKEEL sai alguse hooajal 2012/2013 ning igal aastal on selle muusikalis-kirjandusliku sarja teema olnud omalaadne: perekondlikud sidemed, kirjaniku ja helilooja loominguline lähedus ja vastastikune inspireerimine ning ka side Eesti ja välismaiste (ka väliseesti) autorite vahel.

www.saariaho.org
www.arvopart.ee
www.reinvere.de
www.hoitenga.com
www.ariannasavall.com
Piletid müügis Piletilevis ja tund enne algust kohapeal (12.-, 15.-, festivali pass 30.-)