PUNANE HAAVALEHT
Eesti ja mari rahvaluulel põhinev helilooming
3.10.2017 Joškar-Ola Filharmoonia suur saal, Marimaa
Ansambel HELIjaKEEL kosseisus Iris Oja (hääl), Anna Mishina (hääl, Marimaa/Eesti), Kristi Mühling (kannel), Diana Liiv (klaver) ja Aare Tammesalu (tšello) on saanud kutse osalemiseks muusikafestivalil “Marimaa sügis” mis toimub Joškar- Olas (Mari- El, Vene Föderatsioon) oktoobris 2017.
Festival “Marimaa sügis” on olulise tähtsusega muusikafestival Marimaal, kus on esindatud mitmed muusikastiilid klassikalisest rahvamuusikani. Kontserdi kava koosneb põhiliselt eelmisel hooajal sarja HELIjaKEEL kontserdikavades esitatud teostest – eesti heliloojate rahvuslikel intonatsioonidel põhinevast loomingust (V. Tormis, E. Mägi) ja mari rahvalaulude seadetest. Kontserdil esitatakse ka kahe eesti helilooja mari- ainelist teost: Mart Siimeri mari rahvalaulule põhinev teos “Dalle vyd gotsh” (Üle võimsa vee) rahvalaulikule, klassikalisele lauljale ning ansamblile ning Marianna Liigi “Punane haavaleht” (kahele lauljale ja ansamblile). M. Siimeri teose “Üle võimsa vee”esiettekanne toimus novembris 2016 Tallinnas Hõimupäevadel (korraldaja Fenno- Ugria sihtasutus), teost on esitatud ka Soome- Ugri Maailmakongressil Lahtis, Soomes 2016 juunis.
Ansambli Heli ja Keel kontserdi kava 3. oktoobril festivalil “Marimaa sügis”:
Veljo Tormis “Kurvameelsed laulud” häälele ja klaverile
Ester Mägi “Psalm” tšellole ja kandlele (orig. klaverile), Kolm setu muinasjutulaulu
Marianna Liik ” Punane haavaleht” mari luuletaja Tatjana Otšejeva luulele (eesti ja mari keeles)
Mari rahvalaulud, kandle saatel (seade Kristi Mühling)
Mart Siimer “Dale vyd gotch” (Üle võimsa vee), tekst mari rahvaluule
Kontsertreis hõimurahva maride juurde on oluline soome-ugri rahvaste vaheliste kultuurisidemete säilitamiseks ja tugevdamiseks. Eesti-mari kultuurikoostöö aitab ka maridel kui Venemaa koosseisu kuuluval Soome- Ugri väikerahval tugevdada ja hoida alal oma rahvuslikku identiteeti.