Kammermuusika linnas
Hõimurahvaste klassika. Eesti, ungari, soome ja mari kammermuusika
Kontsert toimub koostöös Eesti Fenno-Ugria Asutusega
Teele Jõks (metsosopran), Mari-Katrina Suss (viiul), Diana Liiv (klaver)
Kavas: Mart Saar, Ester Mägi, Toivo Tuula, Zoltán Kodály, Andrei Eshpai, Hillar Kareva
26.10.2012 kell 17.30 Tallinna Keskraamatukogu suur saal
Koostöös Eesti Fenno-Ugria Asutusega tähistame juba teist aastat oktoobrikuu jooksul kontsertidega Tallinnas, Pärnus ja üle Eesti mõisates soome-ugri hõimupäeva, mis aastal 2011 oli esmakordselt riiklik tähtpäev. Kontserdikavas on nii kunstmuusikat kui rahvalaulude seadeid meie hõimurahvaste autoritelt.
Viiuldaja Kristina Kriit on lõpetanud cum laude EMTA magistrantuuri (2004, prof. Mari Tampere-Bezrodny) ning täiendanud end prof. Igor Bezrodny (1995-97), Hermann Krebbersi ja Keiko Wataya meistriklassides. Õppinud veel Universität Mozarteumis Salzburgis (2001-2002, prof. Hermann Kienzl). Osa võtnud mitmetest rahvusvahelistest konkurssidest, millest olulisemad on Heino Elleri nim. viiuldajate konkurss 1996 (eripreemia), Henryk Wieniawski nim. viiuldajate konkurss 1997 ning kammermuusika konkurss “Music without Limits” 2010 (4. preemia, koos pianist Diana Liiviga). Kristina Kriit on hinnatud nüüdismuusika esitajana, on solisti ja kammermuusikuna esinenud pea kõikides Euroopa ja Skandinaavia maades. On olnud kahel korral maineka Holland Music Sessionsi stipendiaat. Aastal 2005 asutas Tallinna Keelpillitrio. Käesoleval ajal on EMTA õppejõud ja doktorant (prof. Mari Tampere-Bezrodny) ning RO Estonia sümfooniaorkestri 2. kontsertmeister.
Teele Jõks on vabakutseline laulja, kes astub üles ooperi-, oratooriumi- ja operetisolistina, esineb soololaulu- ja barokk-kavadega ning osaleb kaasaegse muusika projektides. Ta on lõpetanud Amsterdami Konservatooriumi ja Londoni Guildhall School of Music and Drama magistrantuuri. Teele Jõks on Rahvusooper Estonia külalissolist ja tema repertuaari kuuluvad nimiosad Bizet’ „Carmenis“, Rossini „Tuhkatriinus“, Kálmáni „Silvas“ ja Händeli „Julius Caesaris“, samuti osatäitmised Prokofjevi, Verdi ja Tüüri ooperites. Ta on esinenud ka Läti Rahvusooperis ja laulnud Bradamante rolli Händeli ooperis „Alcina“ ning osalenud mitmes projektlavastustes. Teele Jõksi repertuaaris on lai valik baroki ja hilisemate ajastute suurvorme, mida ta on esitanud koostöös Tallinna Barokkorkestri, Corelli Barokkorkestri, Tallinna Kammerorkestri, ERSO, Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja kammerkoor Voces Musicalesega. Teele Jõks on teinud koostööd pianistide Peep Lassmanni, Piia Paemurru, Marje Lohuaru ja Ralf Taaliga, esitades soololaulukavasid, milles olulisel kohal on 20. sajandi muusika. Tähtis osa Teele Jõksi interpreeditegevuses on 17. ja 18. sajandi kiriku- ja kammermuusikal, mida ta esitab koostöös ajastutruud esituslaadi taotlevate Eesti muusikutega.
Pianist Diana Liiv on lõpetanud EMTA magistrantuuri prof. Peep Lassmanni klaveriklassis ja prof. Marje Lohuaru kammeransambliklassis (cum laude). Lisaks on ta täiendanud ennast ka professorite Victor Rosenbaumi (USA), Hui-Ying Tawastsjerna (Soome) ja Konstantin Bogino (Venemaa/Prantsusmaa/Itaalia) juures. Diana Liiv on esinenud solisti ja kammermuusikuna Eestis, Lätis, Leedus, Soomes, Rootsis, Venemaal, Hollandis, Itaalias, Iisraelis ja USA-s. Ta on esinenud orkestrisolistina Tallinna Kammerorkestriga, Tartu Kammerorkestriga, Longy Sümfooniaorkestriga Bostonis ja Kaunase Sümfooniaorkestriga Leedus (dirigendiks Pavel Berman). Ta on Eesti noorte pianistide konkursi laureaat ja kahekordne laureaat (nii soolo kui ka kammeransambli kategoorias) rahvusvahelisel pianistide konkursil „Music without limits“ Leedus (2010). Kuhmo kammermuusika festivali kursustel Soomes on ta saavutanud nii parima solisti stipendiumi (2008) kui ka parima ansambli auhinna (2009). Diana Liiv on salvestanud koostöös Klassikaraadioga kaks CD-plaati Tšaikovski muusikaga. Diana Liiv on ka Muusikasõprade Seltsi kontserdisarjade kunstiline juht ning esineb regulaarselt nii Eestis kui välismaal solisti ja kammermuusikuna, tehes koostööd paljude silmapaistvate interpreetidega.