Kammermuusika linnas
Vene romansid

Iris Oja (metsosopran), Kadri-Ann Sumera (klaver)

14.03.2013 kell 17.30 Tallinna Keskraamatukogu suur saal

Kavas Tšaikovski ja Rahmaninovi laululooming.

Raske on leida muusikaajaloost midagi veel romantilisemat ja hingestatumat kui vene romansid. Neis on lausa kehastunud Vene Hing, mis kaebleb ja kahetseb, juubeldab ja kannatab, valutab terve maailma pärast südant ja ometi naudib põhjani oma hingevalu – ning tahab oma suuri tundeid häbenematult kõigiga jagada. Ikka on siin värske armastus, hüljatud armastus, igavene armastus, vastamata armastus ja kõik muud armastused, näpuotsaga sekka religioosset vaimustust või kibestumust. Kummalisel kombel ei mõju see kõik siiski sugugi ülepaisutatult ega ebausutavalt, vastupidi, see on erakordselt siiras ja sugestiivne muusika. See on muusika, millesse võib suplema minna ja vaid loota, et lained sind liiga päästmatult ulgumerele ei kanna. Tristan ja Isolde, Romeo ja Julia, Pierrot ja Colombine, Onegin ja Tatjana, Faust ja Gretchen…. Ah!…

Metsosopran Iris Oja on üks hinnatumaid noori lauljaid, kes on pälvinud tunnustust nii vokaal-sümfooniliste suurvormide esitajana kui ka kammerlauljana.
Oja on pälvinud 2002. aastal esikoha Mart Saare soololaulude konkursil Tallinnas. Iris oli 2000-2011 Eesti Filharmoonia Kammerkoori aldirühma solist. 2002. aastast kuulub kaasaegse muusika ansambli Resonabilis koosseisu.
Solistina on ta teinud koostööd selliste orkestritega nagu Tallinna Kammerorkester, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Pärnu Linnaorkester, Moskva Kammerorkester, Concerto Copenhagen, The Israel Camerata Jerusalem jt ning dirigentidega Nikolai Aleksejev, Jüri Alperten, Frieder Bernius, Roland Böer, Olari Elts, Paul Hillier, Risto Joost, Neeme Järvi, Tõnu Kaljuste, Eri Klas, Andres Mustonen, Kaspars Putninš, Daniel Reuss, Andris Veismanis, Arvo Volmer jt.
Olles pühendunud eeskätt kaasaegse muusika interpreteerimisele, on Oja olnud nii solistina kui ka ansambli Resonablis koosseisus paljude eesti, aga ka välismaa uudisteoste esmaettekandja. Kontsertreisid nii solistina, kammermuusikuna kui ka koorilauljana on viinud teda enamikesse Euroopa riikidesse, Venemaale, Iisraeli, Ameerikasse, Kanadasse, Austraaliasse ja Jaapanisse. Osalenud enamikel Eestis peetavatel festivalidel, lisaks suurel hulgal välismaistel. Koos pianist Roger Vignolesiga on Ojal ilmunud sooloplaat vene muusikaga „Rachmaninov, Shostakovich – Songs” (Harmonia Mundi, 2008), lisaks on ansambli Resonabilis koosseisus on lindistatud eesti nüüdismuusikat

Pianist Kadri-Ann Sumera on õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis, Eesti Muusikaakadeemias ja Kölni Muusikakõrgkoolis. Kadri-Ann on saavutanud tunnustust mitmel rahvuslikul ja rahvusvahelisel konkursil ning teinud lindistusi Eesti Raadiole ja Antes Editionile. Üks Eesti aktiivsemaid pianiste, kelle lai repertuaar hõlmab teoseid barokist tänapäevani, ka paljude teoste (mh. Märt-Matis Lille Klaverikontsert) esmaesitaja. Esinenud solistina Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri (dir. Arvo Volmer), Dresden Sinfonietta (dir. Milko Kersten), Pärnu Linnaorkestri (dir. Risto Joost) jt. ees. Käesoleval ajal tegutseb ta H. Elleri nim. Tartu Muusikakoolis, on mitmeid aastaid teinud kaastööd Klassikaraadiole. Kadri-Ann on ka üks Muusikasõprade Seltsi kontserdisarjade eestvedajatest.