Kammermuusika linnas
Tõsised laulud

Kristjan Mõisnik (bass), Kadri-Ann Sumera (klaver)

Kavas: Mussorgski, Brahms jt.

30.09.2013 kell 17.30 Tallinna Keskraamatukogu suur saal

Kontserdil kõlavad lisaks itaalia vanamuusikaheliloojate Francesco Durante ja Alessandro Stradella vaimulikele lauludele Johannes Brahmsi viimaste teoste hulka kuuluv piiblitekstidele komponeeritud laulutsükkel “Neli tõsist laulu”. Surma ja armastuse suurusugususe teemat käsitleva teose komponeeris Brahms inspireerituna oma salaarmastuse Clara Schumanni raskest haigestumisest. Kava lõpetab Modest Mussorgski laulutsükkel “Surma laulud ja tantsud”, milles räägitakse surmast poeetiliselt neljast erinevast aspektist: lapse surm, noore tütarlapse surm, purjus talupoja surm ja surm sõjas. Laulude vahel kõlab Johannes Brahmsi ja Sergei Rahmaninovi klaverimuusika.

Bass Kristjan Mõisniku lauluõpingud algasid Tallinna G.Otsa nim. Muusikakoolis ning jätkusid Sibeliuse-Akadeemias1996-2008, mille lõpetas muusika magistrina. Õpetajad: Ervin Kärvet, Anssi Hirvonen, Erkki Rajamäki. Lisaks nendele on täiendanud ennast Hans Sotini, Jorma Hynnineni, Seppo Ruohose, Jaakko Ryhäneni jt. juures. Aastast 1998 on ta esinenud ooperi-, oratooriumi-, kontserdi- ja kammerlauljana Eestis, Soomes, Rootsis, Taanis, Poolas ja Saksamaal. Aastatel 2004-2007 töötas Bremeni Ooperi solistina. Teinud u. 35 ooperirolli üle 40 produktsioonis. Tema repertuaari kuuluvad rollid nagu Kuningas Marke (Wagneri “Tristan ja Isolde”), Ramfis (Verdi “Aida”), Padre Guardiano (Verdi “La Forza del Destino”), Sparafucile (Verdi “Rigoletto”), Colline (Puccini La Boheme”), Rodolfo (Bellini “La Sonnambula”), Osmin (Mozarti “Die Entführung auf dem Serail”), Leporello, Komtuur ja Masetto (Mozarti “Don Giovanni”) , Publio (Mozarti “La clemenza di Tito”) jpt. Kontserdi- ja oratooriumi repertuaarist tähtsamad teosed mainitagu Verdi, Mozarti ja Faure “Requiem”, J.S.Bachi “Johannes-Passion” ja Beethoveni 9.sümfoonia. Aastast 2008 on Kristjan Mõisnik töötanud ka laulupedagoogina Oulu Polütehnikumi kultuuriosakonnas ja augustist 2013 põhikohaga Üla-Satakunna muusikakoolis.

Pianist Kadri-Ann Sumera on õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis (õp. M. Bürger, Ü. Sisa, M. Pakri), Eesti Muusikaakadeemias (prof. P. Lassmann, diplom cum laude) ning Kölni Muusikakõrgkoolis (prof. A. Valdma), kust sai nov. 2004 magistridiplomi (Konzertexamen). Oli aastatel 2000/1 DAAD (Deutsche Akademische Austauschdienst) stipendiaat. Sumera on saavutanud tunnustust mitmetel vabariiklikel ja rahvusvahelistel konkurssidel ning  esinenud mitmetel festivalidel, näit. „Arvo Pärt in NRW“, „Quantensprünge”,  (Saksamaa), Klaver06, Eesti Muusika Päevad (Eesti), Tartu Heliloojate Festival, Klaaspärlimäng jne. On teinud lindistusi Eesti Raadiole, ETVle ning Antes Editionile. Tegutseb aktiivselt ka kaasaegse muusika vallas ning oli aastal 2004/5 Ensemble Modern`i stipendiaat Frankfurdis. Tihe koostöö mitme heliloojaga, näit. Mari Vihmand, Steingrimur Rohloff, Märt-Matis Lill (mh. M-M Lille Klaverikontserdi esmaesitaja koos Pärnu Linnaorkestriga), Tartu Uue Muusika Ansambli asutaja ning kunstiline juht. Kadri-Ann on solistina esinenud järgmiste orkestrite ees: ERSO (dir. A.Volmer), Pärnu Linnaorkester (dir. R. Joost), Dresden Sinfonietta (dir. M.Kersten) jt. Alates sügisest 2004 Eesti Interpreetide Liidu liige, olnud ka EIL juhatuses. Aastaid on Kadri-Ann teinud saatejuhina koostööd Klassikaraadioga, hetkel on ta pedagoog Tartu Heino Elleri nimelises muusikakoolis. Lisaks pedagoogilisele ning kontserttegevusele on ka koolikontserte korraldava MTÜ Muusikasõprade Seltsi üks eestvedajatest. Muuhulgas tegelev ta aktiivselt süstasõiduga ning matkad on teda viinud Euroopastki kaugemale – Malawisse Aafrikas ja Gröönimaale.
www.kadriannsumera.eu