Kammermuusika linnas
Talvine teekond
Kristjan Mõisnik (bass) ja Kadri-Ann Sumera (klaver)
Kavas: Schubert
5.11.2015 kell 17 Tallinna Keskraamatukogu suur saal
Franz Schubertist (1797-1828) saab alguse romantilise laulužanri, Lied‘i areng. Just tema üle 600 laulu klaveri saatel lõid traditsiooni, mis puhkes suurema osa romantiliste heliloojate loomingus kõige erinevamal moel õitsele. Lied on ehk kõige intiimsem ja isiklikum muusikažanr, milles saab väga täpselt väljendada kõige varjatumaid tundevirvendusi. Laulja pihtimusele lisab tausta, värvi ja meeleolu klaveripartii, mis pole enam lihtsalt hädavajalik harmooniline saade, vaid võrdväärne partner – justkui lavakujundus deklameeriva näitleja ümber.
“Talvine teekond”, üks Schuberti kolmest laulutsüklist, ei kujuta selget, laulust laulu arenevat sündmuste ahelat, vaid kirjeldab ühe meeleseisundi erinevaid tahke. Armastuses pettunud noormees rändab sihitult maailmas, lootes leida rahu. Sel teekonnal kogeb ta meeleheidet, trotsi ja alistunud leppimist ning näeb kõikjal looduses vastet oma tunnetele. Schuberti geniaalne meloodiaanne ning julge, oma aja kohta täiesti ennekuulmatu harmooniakäsitlus teevad sellest teosest uue ajastu suunanäitaja ning tänini pea ehmatavalt ausa ja hingemineva elamuse.
Bass Kristjan Mõisniku lauluõpingud algasid Tallinna G. Otsa nim Muusikakoolis ning jätkusid Sibeliuse-Akadeemias1996-2008, mille lõpetas muusikamagistrina (õpetajad: Ervin Kärvet, Anssi Hirvonen, Erkki Rajamäki). Lisaks neile on täiendanud end Hans Sotini, Jorma Hynnineni, Seppo Ruohose, Jaakko Ryhäneni jt. juures. Aastast 1998 on ta esinenud ooperi-, oratooriumi-, kontserdi- ja kammerlauljana Eestis, Soomes, Rootsis, Taanis, Poolas ning Saksamaal. Aastatel 2004-2007 töötas Bremeni Ooperi solistina. Teinud u 35 ooperirolli üle 40 lavastuses. Tema repertuaari kuuluvad rollid nagu Kuningas Marke (Wagneri “Tristan ja Isolde”), Ramfis (Verdi “Aida”), Padre Guardiano (Verdi “La Forza del Destino”), Sparafucile (Verdi “Rigoletto”), Colline (Puccini „La Boheme”), Rodolfo (Bellini “La Sonnambula”), Osmin (Mozarti “Die Entführung auf dem Serail”), Leporello, Komtuur ja Masetto (Mozarti “Don Giovanni”), Publio (Mozarti “La clemenza di Tito”) jpt. Kontserdi- ja oratooriumirepertuaarist tähtsamad teosed: Verdi, Mozarti ja Faure “Requiem”, J. S. Bachi “Johannes-Passion” ja Beethoveni 9. sümfoonia.
Aastast 2008 on Kristjan Mõisnik töötanud ka laulupedagoogina Oulu Polütehnikumi kultuuriosakonnas ning augustist 2013 põhikohaga Üla-Satakunna muusikakoolis.
Pianist Kadri-Ann Sumera on õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis (õp M. Bürger, Ü. Sisa, M. Pakri), Eesti Muusikaakadeemias (prof P. Lassmann, diplom cum laude) ning Kölni Muusikakõrgkoolis (prof A. Valdma), kust sai nov. 2004 magistridiplomi (Konzertexamen). Oli aastatel 2000/1 DAAD (Deutsche Akademische Austauschdienst) stipendiaat. Sumera on saavutanud tunnustust mitmetel vabariiklikel ja rahvusvahelistel konkurssidel ning esinenud mitmetel festivalidel, näit. „Arvo Pärt in NRW“, „Quantensprünge” (Saksamaa), Klaver06, Eesti Muusika Päevad, Tartu Heliloojate Festival, Klaaspärlimäng (Eesti) jne. On teinud lindistusi Eesti Raadiole, ETV-le ning Antes Editionile. Tegutseb aktiivselt ka kaasaegse muusika vallas ning oli aastal 2004/5 Ensemble Modern`i stipendiaat Frankfurdis.
Teeb tihedat koostööd mitme heliloojaga, näit. Mari Vihmand, Steingrimur Rohloff, Märt-Matis Lill (mh. M.-M. Lille Klaverikontserdi esmaesitaja koos Pärnu Linnaorkestriga), on Tartu Uue Muusika Ansambli asutaja ning kunstiline juht. Kadri-Ann on solistina esinenud järgmiste orkestrite ees: ERSO (dir A.Volmer), Pärnu Linnaorkester (dir R. Joost), Dresden Sinfonietta (dir M. Kersten) jt. Alates sügisest 2004 Eesti Interpreetide Liidu liige, olnud ka EIL juhatuses.
Aastaid on Kadri-Ann teinud saatejuhina koostööd Klassikaraadioga, hetkel on ta pedagoog Tartu Heino Elleri nimelises muusikakoolis. Lisaks pedagoogilisele ning kontserttegevusele on ka koolikontserte korraldava MTÜ Muusikasõprade Seltsi üks eestvedajatest. Muuhulgas tegeleb ta aktiivselt süstasõiduga ning matkad on teda viinud Euroopastki kaugemale – Malawisse Aafrikas ja Gröönimaale. http://www.kadriannsumera.eu/