Kammermuusikud linnas
Sügisõhtu viiulimuusikaga
Triin Ruubel (viiul), Kärt Ruubel (klaver)
Kavas: Mozart, Beethoven, Messiaen
23.11.2015 kell 17.30 Tallinna Keskraamatukogu suur saal

 Viiulisonaatidest rääkides ei saa kuidagi mööda minna kahe Viini suurmeistri – Mozarti ja Beethoveni teostest. Mozart alustas nende kirjutamist juba poisikesena ja kirjutas neid elu jooksul pea 40, Beethoven vaid 10, aga see-eest on need väga suurejoonelised ja ulatuslikud. Vastandina varasematele sonaatidele, kus virtuoossele soolohäälele lisandus ükskõik millise harmooniapilli poolt mängitud tagasihoidlikum saade, on siin tegemist juba tõsiste kammermuusikateostega, kus klaver saab vaat et tähtsamagi rolli – ehk seepärast nimetasidki mõlemad autorid neid teoseid „Sonaatideks klaverile ja viiulile”.

Sonaat B-duur on Mozarti üks arendatumaid ja tuntumaid viiulisonaate. Pidulikus sissejuhatuses ja hingestatud ulatuslikus Adagios võib aimata juba Beethoveni stiili. Beethovneni Sonaat c-moll jällegi näib kuuluvat juba romantismi ajajärku – see on ülimalt dramaatiline, jõuline ja tuline muusika täis kontraste, ootamatusi, dissonantse ja rõhke. Kahe saksa klassiku kõrval kõlavad ka prantsuse XX sajandi ühe olulisima helilooja Olivier Messiaeni Variatsioonid. See noorpõlveteos on pühendatud helilooja viiuldajast abikaasale. Autori helikeelele omaselt on siin justkui igavikulised lõputud meloodiad ja kristalsed harmooniad, mis lennutavad kuulaja kusagile argielust kõrgematesse sfääridesse.
 

Triin Ruubel (s 1988) lõpetas Tallinna Muusikakeskkooli (õp Tiiu Peäske) 2007. a. Muusikalise kõrghariduse omandas Saksamaal prof Petru Munteanu juhendusel (Hochschule für Musik und Theater Rostock). Triin on olnud edukas mitmetel rahvusvahelistel konkurssidel, näiteks Grand Prix rahvusvahelisel viiuldajate konkursil „Remeber Enescu” Sinaias Rumeenias, I preemia ja kaks eripreemiat rahvusvahelisel viiuldajate konkursil Kloster Schöntalis Saksamaal ja III preemia Avignoni rahvusvahelisel Ginette Neveu nim viiuldajate konkursil Prantsusmaal.

Solistina on Triin üles astunud orkestrite ees nii Eestis kui välismaal, teiste hulgas Balkani Festivaliorkestri, Norddeutsche Philarmonie Rostocki, Poola Kammerfilharmoonia, Vorpommerni Filharmoonia, Tallinna Kammerorkestri, Concertino ansambli (mille kontsertmeister oli 2011-2014), Rahvuste Filharmooniaorkestri jt ees. Juulis 2015 esitas ta Pärnu Muusikafestivali avakontserdil Neeme Järvi juhatusel Mendelssohni Viiulikontserti. Ta on salvestanud muusikat Põhja-Saksa Ringhäälingu (NDR) arhiivi jaoks ning koos Tallinna Kammerorkestriga Timo Steineri autoriplaadile.

Huvi kaasaegse muusika vastu viis sõprade ja õpingukaaslastega aastal 2011 Rostockis uue muusika ansambli Neophon asutamiseni, millest sai alguse koostöö heliloojatega nagu Wolfgang Rihm, Peter Ruzicka ja Jörg Widmann. Peale kammermuusika ja ansambliteoste on Triinu kaasaegse muusika repertuaaris ka oluline koht sooloteostel.
Triin Ruubel assisteerib prof Petru Munteanut meistrikursustel ning õpetab Järvi Suveakadeemias Pärnus. Aprillist 2015 on Triin Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kontsertmeister.

Praegu mängib Triin Francois Piquet (1820, Pariis) viiulil, mille andis talle kasutada Thomas J. C ja Angelika Matzeni Fond.

Pianist Kärt Ruubel (s 1988) alustas klaveriõpinguid Tallinna Muusikakeskkoolis Kersti Sumera ja Mati Mikalai juhendamisel. Aastal 2007 astus Kärt Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiasse Mati Mikali klaveriklassi ning jätkas Rostocki Muusika- ja Teatrikõrgkoolis Matthias Kirschnereidi ja Stephan Imorde käe all. Hetkel täiendab end sama kõrgkooli magistrantuuris.

Kärt Ruubel on osalenud mitmete nimekate muusikute meistrikursustel (Bernd Goetzke, Karl-Heinz Kämmerling, Martin Roscoe, Daniel Müller-Schotti ja Dmitri Alexeejev). Sügav huvi Johann Sebastian Bachi loomingu interpreteerimise vastu on viinud Kärdi kokku selliste kunstnikega nagu Leon Berben ja Angela Hewitt.

Kammermuusikuna on Kärt esinenud erinevates koosseisudes mitmetel mainekatel festivalidel (Hohenlohe Kultursommer, Usedomi muusikafestival, Mecklenburg-Vorpommerni festival, Gezeiteni Muusikafestival ja Aurora festival). Ta on kaasaegse muusika ansambli Neophon asutajaliige. Kärt Ruubeli soolokavad sisaldavad teoseid Bachist tänapäeva heliloojateni, eelistuseks sageli just vähem tuntud teosed. Solistina on ta üles astunud Norddeutsche Philharmonie, Hochschulorchester der HMT Rostocki, Philharmonisches Orchester Vorpommerni ja Pärnu Linnaorkestri ees. Kärt on salvestanud teoseid nii Põhja-Saksa kui Baieri Ringhäälingu arhiivi.

Kärt Ruubel on Oscar ja Vera Ritteri, Horst Rahe ja Alfred Toepferi stipendiaat ning aastal 2010 pälvis ta DAAD-preemia.