Karmen PuisKammermuusika linnas. Viljandi
Helid läbi sajandite
Karmen Puis (metsosopran), Jaanika Rand-Sirp (klaver)
28.02.2011 kell 19

Kavas: Purcell, Britten, Barber, Mozart, Wolf, Strauss

Esinejad on kokku pannud värvika kava, mis juhatab kuulajat läbi muusikaajaloo barokist 20.sajandisse. Vanimaks heliloojaks selles valikus on barokiajastu inglane Henry Purcell – erakordselt nõtke meloodia ja peaaegu romantilise tundetooni meister. Huvitava vastandusena kuulame Purcelli originaalloomingu kõrval ka Purcelli XX sajandi kaasmaalase Benjamin Britteni töötlusi tema teostest. XX sajandit esindab veel ameeriklane Samuel Barber, kelle käekirjas võib aimata ka sugemeid jazzmuusikast. Laululoomingust rääkides ei saa kuidagi mööda vaadata saksa romantilisest lied’ist, sestap on kavasse valitud Hugo Wolfi ja Richard Straussi filigraansed ja vaimukad, väga tekstitundlikud ja põneva harmoonilise lahendusega laulud. Lisaks kuuleme veel teoseid muusikaajaloo ilmselt legendaarseimalt isiksuselt Mozartilt. Mozarti vokaalloomingut tuntakse enamasti tema arvukate ooperite järgi, siia on aga valitud just pisut vähetuntumad kammerlikud laulud klaveri saatel.

Karmen Puis alustas lauluõpinguid H. Elleri nim. Muusikakoolis Aino Kõivu lauluklassis. Lõpetas Eesti Muusikaakadeemia magistrantuuri aastal 2005 (cum laude) prof. Jaakko Ryhäneni ja dots. Tiiu Levaldi juures. Täiendanud end A. Kapustjanski, L. Puglisi, E. Märtson-Wilsoni, H. Hölli, R. Damsi ja B. Pearsoni meistrikursustel. Õpingute ajal EMAs töötanud Eesti Raadio Kooris koorilaulja ning solistina. Alates 1997. a. teatri Vanemuine ooperi- ja operetisolist. Alates 2005. a. Tartu H. Elleri nim. Muusikakooli lauluosakonna õpetaja. Laulnud soolopartiisid paljudes soorvormides ja andnud kontserte ka kammerkavadega, peamiselt koostöös pianist Jaanika Rand-Sirbiga.

Jaanika Rand-Sirp on lõpetanud Heino Elleri nim. Tartu Muusikakooli ja Eesti Muusikaakadeemia solisti ja kammeransamblistina ning magistrantuuri sealsamas saateklassi erialal (õpetajad R.Ernstson, L. Mets, V. Mallene, H. Kapten). 1994 saavutas ta diplomi rahvusvahelisel pianistide konkursil Kil`is. 2003. a. omistati talle Rahvusvahelise Richard Wagneri Ühingu stipendium.
Alates 1996. a. töötab J. Rand- Sirp teatris Vanemuine kontsertmeistrina ning Heino Elleri nim. Tartu Muusikakoolis ja EMTA Tartu filiaalis pedagoogi ja kontsertmeistrina.
J. Rand- Sirp on aktiivselt tegev ka kammermuusikuna ning üks Eesti nõutumaid lauljate saatjaid. Ta on ansamblipartner mitmetele lauljatele (Karmen Puis, Annaliisa Pillak, Rauno Elp, Heli Veskus) ja instrumentalistidele ( Oksana Sinkova, Margus Vahemets, Riivo Kallasmaa).