jaan-otsKammermuusika linnas. Viljandi
Kaks Jaani, trompet ja klaver
Jaan Ots (trompet, klaver), Jaan Kapp (klaver)
14.03.2011 kell 19 Viljandi Muusikakooli Orkestrimaja

Kavas:
Hindemith: Sonaat trompetile ja klaverile, Jean Pennequin: Morceau de concert,
F.Thome: Fantasia

Sellel kontserdil esinevad kaks noort talenti, omaaegsed klassivennad ja nimekaimud Jaan Ots ja Jaan Kapp. Mõlemad on juba keskkoolipoistena saavutanud suurt tunnustust väga paljulubavate pianistidena, Jaan Ots trompetiguru Aavo Otsa pojana on lisaks klaverile samaväärselt võimekas ka trompetistina. Siin ongi noored muusikud kokku pannud kava, kus kõlab muusikat nii trompetile ja klaverile kui ka klaverile üksi.

Saksa XX sajandi helilooja ja muusikateadlane Paul Hindemith võttis nõuks kirjutada klaverisaatega sonaadid kõigile orkestripillidele – ka niisugustele nagu tuuba, harf või kontrabass, mis tavaliselt ilmuvad pigem suurema ansambli osa kui solistina. Sonaat trompetile ja klaverile on trompetiklassikasse kuuluv teos – ühteaegu väga süsteemne ning läbikomponeeritud, samas rütmikas ja kaasakiskuv.

Lisaks tuleb ettekandele väiksemaid trompetiteoseid ning muusikat sooloklaverile.

Jaan Ots on üles kasvanud trompetiguru ja kuulsa puhkpillipedagoogi Aavo Otsa peres. Ta on lapsest peale õppinud ja esinenud kõrvuti klaveriga ka trompetil. Praegu õpib 21-aastane Jaan Ots Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (õp. Mati Mikalai). Nagu ta isagi on ta kaasa mänginud puhkpilliorkestrites ja -ansamblites ning viimasel ajal neid ka dirigeerinud. Jaan on saavutanud mitmeid esikohti ja preemiaid Eestis ja rahvusvahelistel konkurssidel nii pianisti kui trompetistina (näit. I koht Steinway&Sons nimelisel noorte pianistide konkursil Hamburgis (2003) ja II koht ja EMCY eripreemia noorte pianistide konkursil Peterburis (2005). Dirigendina juhatanud mh. Vanemuise Sümfoonikuid Eri Klasi meistrikursuste raames.

Jaan Kapp on õppinud Nõmme Muusikakoolis (õp. Nathalie Maasin),  Tallinna Muusikakeskkoolis (õp. Ada Kuuseoks) ning alates 2008. aastast Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias professor Ivari Ilja juures.
Jaan on esinenud juba alates 2002. aastast soolokontsertidega paljudes Eesti linnades, aga ka välismaal. Ta on edukalt osalenud mitmetel konkurssidel, olulisemad neist: II ja V vabariiklik noorte pianistide konkurss (Tartu, 1998 ja 2001, II ja I preemia), rahvusvaheline konkurss “Gradus ad Parnassum” (Kaunas, 2001, II preemia), rahvusvaheline noorte pianistide konkurss “Virtuosi per musica di pianoforte” Usti nad Labemis (Tšehhi, 2003, II preemia ja eripreemia Bachi Prelüüdi ja fuuga parima esituse eest), Chopini loomingule pühendatud rahvusvaheline Läänemeremaade noorte pianistide konkurss Narvas (1999, 2001, 2004, diplom, I preemia, 3 eripreemiat), XII klassika-Eurovisiooni konkurss noortele muusikutele (2004, Luzern, finalist), ja eesti noorte interpreetide konkursi Con Brio ’08 laureaat.