Kristina KriitKammermuusika linnas. Viljandi
Muusika TÄNA
Diana Liiv (klaver), Kristina Kriit (viiul)
29.03.2011 kell 19

Kavas:
Igor Stravinski (1882–1971): “Vene tants” balletist “Petruška” (1921)
Arvo Pärt (1935): Alinale (1976)
Krzysztof Penderecki (1933): Sonaat viiulile ja klaverile nr 2. IV, V osa (1999)
Louis Andriessen (1939) Erose aed (2003), Xenia (2005)
Béla Bartók (1881–1945): Sonaat sooloviiulile (1944)
Malle Maltis (1977): Chameleon Chant (2010)
Dmitri Šostakovitš (1906–1975): Viiulikontsert nr 1. III, IV osa (1948)
Witold Lutoslavski (1913–1994): Subito (1991)

Samal aastal, kui suri Jossif Stalin – 1956, sai Poolas alguse üks tuntumaid iga-aastaseid kaasaegse muusika festivale “Varssavi sügis”. Umbes samal ajal sündis ning kogus kuulsust Poola kaasaegse muusika heliloojate koolkond, millest mitmeid heliloojaid loetakse 20. sajandi suurimateks meistriteks. Lutoslawski ja Pendercki on kahtlemata tuntuimad nimed sellest koolkonnast. Nende ning ka üldiselt kogu Poola 20. sajandi teise poole heliloojate koolkonna muusika stiili on nimetatud “Sonorismiks” – nende heliteostes on keskendutud eelkõige uudsetele ja huvitavatele (koos)kõladele.
IV osa Penderecki sonaadist viiulile ja klaverile on virtuoosne ning dramaatiline teos, kaosest sünnib aga kord – V osa pakub kauneid lahendavaid harmooniaid, kuid jätab loo lõpu otsekui õhku rippuma pakkudes kuulajale filosoofilist mõtteainet.
Lutoslawski teose Subito (itaalia keeles “ootamatu”) pealkiri viitab, et valmis tuleb olla suurteks üllatusteks ning ootamatusteks! Nende märksõnadega võib küll tervet antud kontserdiprogrammi muusikavalikut iseloomustada.

Pianist Diana Liiv on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia prof. Peep Lassmanni klaveriklassis, täiendanud ennast USA-s Longy Scool of Music´is ning Helsingis Sibeliuse Akadeemias. Alates aastast 2009 osaleb ta regulaarselt Rahvusvahelistel meistrikursustel Itaalias prof. Konstantin Bogino juhendamisel. Ta on esinenud solisti ja kammermuusikuna Eestis, Leedus, Rootsis, USA-s, Itaalias ja Soomes. Mitmeid kordi on ta esinenud ka orkestrisolistina (Longy Sümfooniaorkestriga Bostonis ja Kaunase Sümfooniaorkestriga, Tallinna Kammerorkestriga, Tartu Kammerorkestriga).
Diana Liiv kirjutanud ka kaks muusikalist lasteraamatut “Neli heldet haldjat” ja “Võluvitsa vägi” ning ta on esinenud paljudes noortele suunatud klassikalist muusikat tutvustatavates kontserdiprojektides Eesti Kontserdi noortekontsertide ning sarja “Klaverijutud” ja “Kammermuusika mõisakoolides” raames. Diana Liiv on ka Muusikasõprade Seltsi kontserdisarjade kunstiline juht.
Diana Liiv on esinenud edukalt paljudel rahvusvahelistel konkurssidel ja festivalidel. Viimasteks saavutusteks on 2009. juulis Kuhmo Kammermuusika festivali kursustel Schumanni klaverikvinteti esituse eest parimale ansamblile määratud Kees Wiebenga auhind, aastal 2010 kahekordne laureaaditiitel rahvusvahelisel pianistide konkursil „Music without limits“ Leedus – 3. koht soolokategoorias ning 4. koht kammermuusika kategoorias.

Viiulimängija Kristina Kriit on lõpetanud Eesti Muusika-ja teatriakadeemia magistrantuuri cum laude Mari Tampere-Bezrodny viiuliklassis, alates aastast 2004 õpib ta EMTA doktorantuuris. Lisaks on ta ennast täiendanud aastatel 2001-2002 Universität Mozarteum´is, Salzburgis prof. Hermann Kienzl´i juhendamisel. Ta on esinenud solistina Hollandis, Rootsis, Taanis, Saksamaal, Soomes. Käesoleval ajal on Kristina Kriit Rahvusooper Estonia Orkestri asekontsertmeister ja õpetab viiulit Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.
Kristina Kriit on osa võtnud mitmetest rahvusvahelistest konkurssidest, millest olulisemad on 1996 Heino Elleri nim. konkurss Tallinnas, kus pälvis eripreemia ja 1997 Henryk Wieniawski nim. konkurss Poolas, Lublinis.Ta on kahel korral olnud maineka Holland Music Sessions festivali stipendiaat ning aastal 2010 saavutas ta laureaadi tiitli rahvusvahelisel kammermuusika konkursil “Music without limits” Leedus, Druskininkais.