Kammermuusikud
Naistepäevakontsert
Kristina Kriit (viiul), Katrin Targo(sopran), Diana Liiv (klaver)
5.03.2009 kell 15.30 Pürksi mõis, Läänemaa
6.03.2009 kell 10.30 Kabala mõis, Järvamaa
6.03.2009 kell 12.30 Särevere mõis, Järvamaa
Kavas:
Robert Schumann (1810-1856) – laulutsükkel „Naise elu ja armastus“, Sonaat viiulile ja klaverile a-moll
Robert Schumanni võib ehk pidada kõige romantilisemaks romantilistest heliloojatest. Isegi tema abielu armastatud naise, imelapsest pianisti Clara Wieckiga vastu Clara isa tahtmist on saanud romantilise armastuse ning kindlameelse protestivaimu võrdkujuks. Kogu Schumanni loomingut läbivad samad teemad: ülim tundelisus, tundlikkus, tunnete diapasoon õrnimast hellusest tormaka meeleheiteni. Kõige täpsema väljenduse leiab Schumannile omane hingestatus tema mahukas laululoomingus.
Laulutsükkel „Naise elu ja armastus“ Adalbert von Chamisso tekstile jutustab naise silmade läbi loo armumisest, enese tundmaõppimisest, määratust õnnest ning kibedast kaotusvalust. Just tänu sellisele ülesehitusele – palju erinevaid lühikesi väikevorme – on võimalik tunnete virrvarri kõige paremini kirjeldada. Schumann on siin tabanud tõeliselt naiselikku hingust.
Kui tsükkel „Naise elu ja armastus“ on valdavalt helges ja kirkas toonis, siis Viiulisonaat kuulub helilooja tormilisemate teoste hulka. Esimene osa on lainetav, täis ootamatuid puhanguid ja voogavaid meloodiaid, teine osa õrn ja justkui kuulatav – paus enne finaali virtuoosset perpetum mobilet.
Viiuldaja Kristina Kriit on osa võtnud mitmetest rahvusvahelistest konkurssidest, millest olulisemad on 1996 Heino Elleri nim. konkurss Tallinnas, kus pälvis eripreemia ja 1997 Henryk Wieniawski nim. konkurss Poolas, Lublinis. Esinenud solistina Hollandis, Rootsis, Taanis, Saksamaal, Soomes, olnud kahel korral maineka Holland Music Sessions’i stipendiaat. Võtnud osa Anatoli Reznikovski, Hermann Krebbersi, Eduard Schmiederi ja Keiko Wataya meistrikursustest. Kristina Kriit on väga oluliseks pidanud kammermuusika esitamist, mänginud Keelpillikvarteti, flöödikvarteti ja klarnetitrio koosseisus nii Eestis kui välismaal. Praegu on ta Eesti Muusikaakadeemia doktorant, tegeldes peamiselt kaasaegse viiulimuusika uurimise ja esitamisega. Käesoleval ajal kuulub Kristina Kriit Rahvusooper Estonia Orkestri koosseisu ja õpetab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.
Sopran Kartin Targo on osalenud M. Acda (Holland), T. Wiedenhofer (Saksamaa), T.Kahry (Austria), M.Hravnsdottir’i (Island), R. Pearney (Inglismaa) jt. meistrikursustel.
Katrin on andnud soolokontserte Tallinnas (2007, 2008), laulnud peaosi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia diplomietendustes (2004, E. Humperdinck’i ”Hansuke ja Greteke” – Hansuke; 2007 Rahvusooperis ”Estonia”, G. Puccini ”Gianni Schicchi” – Lauretta), osalenud ooperiproduktsioonides (Bizet’ ”Carmen” – Graz 2005, Pärnu 2007 (koor; Frasquita); Donizetti ”Lucia di Lammermoor”, Verdi ”Macbeth” – Savonlinna 2007) ja võtab osa erinevatest projektidest nii kammerkoor Voces Musicalese (dir. Risto Joost) koosseisus kui ka solistina (Bach ”Johannese passioon”, Händel ”Messias” ja Pärt ”Te Deum” 2007, Bach ”Matteuse passioon” 2008) ning samuti vokaalgrupi I.C.E. kontserttegevusest solistina (2008).
Katrin on 2007. a. veebruaris Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias korraldatud Yamaha Music Foundation of Europe’i stipendiumikonkursi võitja ning oktoobris Järvenpääl (Soome) toimunud Jean Sibeliuse laulukonkursi poolfinalist. Võttis osa ka Klaudia Taev’i nimelisest ooperilauljate konkursist sama aasta juunis. Käesoleval ajal täiendab Katrin Targo ennast Viinis.
Pianist Diana Liiv on osalenud paljudel rahvusvahelistel kursustel ja festivalidel: 1994. a. Rahvusvahelisel Youth and Music Kammermuusika Suvekursusel Iisraelis, 1997. a. Kneisel Hall Kammermuusika Festivalil USA-s, 2000. ja 2001. a. Lazar Bermani Rahvusvahelistel Meistrikursustel Leedus, 2007. a. Aurora Kammermuusika Festivalil Rootsis ja 2008. a. Kuhmo Kammermuusika Festivalil Soomes. Diana Liiv on osalenud ka mitmetel vabariiklikel ja rahvusvahelistel konkurssidel: 1991. a. saavutas ta III koha ja noorima osavõtja tiitli Eesti Vabariiklikul Noorte Pianistide konkursil, 1996 võitis ta Longy Orkestrisolisti konkursi Bostonis ja samal aastal sai diplomi Arlingtoni Noore Artisti Konkursil. Diana Liiv on esinenud solisti ja kammermuusikuna Eestis, Leedus, Rootsis, USA-s ja Soomes. Mitmeid kordi on ta esinenud ka orkestrisolistina (Longy Sümfoonia Orkestriga Bostonis, Kaunase Sümfoonia Orkestriga (dirigendiks Pavel Berman) jt.). Peale klaveri mängimise on Diana Liiv kirjutanud ka kaks muusikalist lasteraamatut “Neli heldet haldjat” ja “Võluvitsa vägi”.