Oksana SinkovaMõisamängud
Linnulauldes…
Oksana Sinkova (flööt), Diana Liiv (klaver)
30.03.2009 kell 10.20 Tõstamaa mõis, Pärnumaa
30.03.2009 kell 12.30 Voltveti mõis, Pärnumaa
31.03.2009 kell 12.15 Mooste mõis, Põlvamaa

Kavas:
Pjotr Tšaikovski – seade märtsikuu palast alapealkirjaga “Lõoke” (tsüklist “Aastaajad”)
Wolfgang Amadeus Mozart – seade linnupüüdija Papageno aariast (ooperist “Võluflööt”)
Sergei Vassilenko – “Metsas” (süidist “Kevadel”)
Francis Poulenc – Sonaat flöödile ja klaverile kolmes osas
Olivier Messiaen – „Musträstas“ flöödile ja klaverile

Lindude mitmekesine laul on juba aegade algusest peale heliloojaid inspireerinud. Väga paljudest teostest võib leida otsesemaid või stiliseeritud vihjeid lindudele. Just flööt oma kõrge registri pisut vilistava, ent õrna heliga on eriti sobilik pill linde imiteerima.

Siinsesse kavva on valitud muusikat prantsuse XX saj. autoritelt.

Francis Poulenc pole oma Sonaadis küll otsest vihjet lindudele teinud, ent juba esimestest flöödihelist alates võib siin kujutleda trillerdavat lõokest. See sonaat on tervikuna õhuline, nõtke ja justkui lendlev.

Olivier Messiaen on võib-olla tuntuim, kindlasti aga täpseim linnulaulu muusikasse valaja üleüldse. Kirgliku ornitoloogina võttis ta ette pikki reise, et looduses kuulata ja lindistada mitte ainult kodumaa, vaid ka eksootilisi linde. Kogu see materjal ei jäänud muidugi tema loomingus kajastumata. Pala „Mustästas“ lõpuosas võib väga selgelt kujutleda vihast rästaperekonda, kes käratsedes kassi oma pesast eemale tõrjuvad. „Inglite pilgus“ on linde kujutatud veel ka sümbolina kõrgemast, jumalikust sfäärist. Pala kuulub monumentaalsesse tsüklisse „ 20 pilku Jeesuslapsele“. Jumalapoja sündi hämmastunult vaatlevad inglid troonivad oma kõrgel aujärjel kesk taevaseid trompeteid ja eksootilisi linde.

Oksana Sinkova on praegu ilmselt hinnatuim eesti flöödisolist. Tema arvukatest autasudest ja esiletõstmistest värskeim on 2008. aasta Eesti Puhkpillimängijate Konkursi esikoht ja Grand Prix. Oksana Sinkova kuulub käesoleval ajal Rahvusooper “Estonia” orkestri koosseisu.

Diana Liiv on esinenud solisti ja kammermuusikuna Eestis, Leedus, Rootsis, USA-s ja Soomes. Mitmeid kordi on ta esinenud ka orkestrisolistina (Longy Sümfoonia Orkestriga Bostonis, Kaunase Sümfoonia Orkestriga (dirigendiks Pavel Berman) jt.). Peale klaveri mängimise on Diana Liiv kirjutanud ka kaks muusikalist lasteraamatut “Neli heldet haldjat” ja “Võluvitsa vägi”.