Kristina KriitMõisamängud
Hispaania salong
Kristina Kriit (viiul), Meelis Milli (kitarr)
17.04.2009 kell 14 Loona mõis, Saaremaa
17.04.2009 kell 17 Kaali mõis, Saaremaa

Kavas:
Pablo de Sarasate – Seade Carmen-fantaasiast Pablo de Sarasate – Malaguena Francisco Tarrega – Recuerdos de la Alhambra Manuel de Falla – Hispaania Rahvalik süit Manuel de Falla – Hispaania tants ooperist `Lühike elu`

Hispaania muusika on väga omapärane, kaasahaarav ja hetkega äratuntav. Kirglik lõunamaine temperament, tantsulisus ja meelelisus kuuluvad alati selle juurde, ükskõik kas on tegemist rahvaloomingu või nö. kõrgklassi muusikaga. Järgnev valik on äärmiselt värvikirev ja meeleolude poolest rikas. Ühe läbi aegade kuulsaima ooperi – George Bizet’ Hispaania-teemalise „Carmeni” meloodiate põhjal on XIX saj. viiulikunstnik ja helilooja Sarasate kirjutanud efektse ning virtuoosse viiulifantaasia. Dramaatilisuse, jõulisuse ja sensuaalsuse poolest ei jää see teos ooperile sugugi alla. Selle kava ülejäänud teosed on tugevalt rahvamuusikaga seotud, kuuleme stiliseeritud rahvamuusikat Malaguena ja Alhambra piirkondadest. De Falla Rahvaliku Süidi aluseks on tõelised rahvalaulud, mida ka praegu mitmel pool mõnuga lauldakse. Kõik need teosed on originaalis klaverisaatega, ent kitarriseade sobib selle muusika juurde eriti hästi – on ju kitarr Hispaanias peaaegu rahvuslik pill ning originaali klaverivariant imiteerib sageli kitarrile tüüpilisi mänguvõtteid.

Viiuldaja Kristina Kriit on osa võtnud mitmetest rahvusvahelistest konkurssidest, millest olulisemad on 1996 Heino Elleri nim. konkurss Tallinnas, kus pälvis eripreemia ja 1997 Henryk Wieniawski nim. konkurss Poolas, Lublinis. Esinenud solistina Hollandis, Rootsis, Taanis, Saksamaal, Soomes, olnud kahel korral maineka Holland Music Sessions’i stipendiaat. Võtnud osa Anatoli Reznikovski, Hermann Krebbersi, Eduard Schmiederi ja Keiko Wataya meistrikursustest. Kristina Kriit on väga oluliseks pidanud kammermuusika esitamist, mänginud Keelpillikvarteti, flöödikvarteti ja klarnetitrio koosseisus nii Eestis kui välismaal. Praegu on ta Eesti Muusikaakadeemia doktorant, tegeldes peamiselt kaasaegse viiulimuusika uurimise ja esitamisega. Käesoleval ajal kuulub Kristina Kriit Rahvusooper Estonia Orkestri koosseisu ja õpetab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.

Kitarrist Meelis Milli on lõpetanud EMTA kitarri ja viiuli erialal. Ta oli klassikalise kitarri klassi asutaja Tallinna Muusikakeskkoolis 1995 a.-l ning aastatel 1995-1998 oli ta Tallinna Muusikakeskkooli kitarri õpetaja. Käesoleval ajal tegutseb ta vabakutselise interpreedina.