KvartetimuusikaMõisamängud
Kevadine kärbes, Luik ja kvartetimuusika
Mari Targo (viiul), Kristiina Olev (vioola), Ardo Västrik (tšello), Kadri-Ann Sumera (klaver)
11.05.2009 kell 11.15 Laupa mõis, Järvamaa
11.05.2009 kell 12.55 Väätsa mõis, Järvamaa
12.05.2009 kell 10.30 Maidla mõis, Ida-Virumaa
12.05.2009 kell 12.45 Muuga mõis, Ida-Virumaa

Kavas:
Franz Schubert (1797-1828) – Adagio ja Rondo Concertante
Robert Schumann (1810-1856) – Klaverikvartett Es-duur op. 47
Camille Saint-Saëns – “Luik”
Fritz Kreisler – „Sünkoobid”
Lepo Sumera – „Kevadine kärbes”

Schumanni muusika võlub eeskätt oma värskuse ja nooruslikult silumata tundepahvakutega. Kujutan teda ette inimesena, kes kahtlemata võis aeg-ajalt olla tujukas ja raskesti talutav või käia närvidele kontrollimatute emotsionaalsete tundeavaldustega, aga samas võita taas kõik südamed oma siiruse ja peitmata tunnetega. Kujutlen, et ta võis lapsikult ja kõigest hingest rõõmustada väga lihtsate asjade pärast või üllatuda millegi üle, mida me ülejäänud täiskasvanud juba nii endastmõistetavaks peame, et ei pane enam seda tähelegi. Ja eeskätt – ta oli kogu aeg ja vahetpidamata ja kõigest südamest armunud. Ja kui parasjagu polnud, siis kujutas seda endale ette. Igatahes kumab kõik see läbi tema muusikast – õrnemast õrnem, naeratav, kannatamatu, paluv, ärevil, pulseeriv, lainetav, ülearugi eufooriline, aga mitte iialgi lihtsalt tavapärane.

Et jätkata sarnast helget ja virtuoosset joont, valisime kontserdi alguseks Schuberti Adagio ja Rondo. See on särav kontsertlik teos, kus Schubert puistab meloodiaid muretult üksteise järel nagu käisest – üks kaunim kui teine.

Lisaks neile orkestraalsetele kvartetiteostele kõlavad ka mõned menulood romantilisest repertuaarist – Saint-Saensi „Luik” näitab tšello kaunist mahlakat tooni ning viiul esineb Fritz Kreisleri ragtime’iliku palaga „Sünkoobid”. Helilooja Lepo Sumera tütar pianist Kadri-Ann Sumera aga räägib veidi ka oma isa loomingust ning esitab lastepala „Lugu liblikast, kes ärkas talvel üles”, mis peaks ka just kõige noorematele kuulajatele vahvaks elamuseks olema

Mari Targo alustas viiuliõpinguid Tallinna Muusikakeskkoolis Kristel Eeroja juures, kooli lõpetas 2005. aastal Niina Murdvee õpilasena; sama aasta sügisel astus Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiasse, juhendajaks prof Mare Teearu; käesoleval õppeaastal viibib Erasmus üliõpilasvahetusprogrammi raames Poolas Poznanis, kus täiendab end poola raadio kammerorkestri “Amadeus” kontsertmeistri prof Jaroslaw Zolnierczyku käe all. Mari on osalenud paljude rahvusvaheliste orkestrite töös (Deutsch-Französisches Orchester, ABAM Symphony Orchestra, Orkester Norden), 2007 aasta kevadel pälvis esikoha EMTA kammeransamblite konkursil, 2007 augustis viibis suvekursustel Austrias (prof Eszter Haffner, prof Paul Roczek), on kolmandat aastat järjest EMTA nüüdismuusikaansambli liige, kus aidanud kaasa mitmete üliõpilaste teoste esmaettekannetele. Samuti mänginud Louis Andriesseni ja Krzysztof Penderecki autorikontsertidel.

Kristiina Olev (Pähno) lõpetas 1996. aastal Ülenurme Muusikakooli viiuli erialal õpetaja Aleksander Fischi õpilasena, seejärel siirdus vioola erialale Tartu H. Elleri-nim. Muusikakooli, mille lõpetas 2000. aastal Andres Leivategija klassis. Alates 2000. aastast õpib Eesti Muusikaakadeemias Tõnu Reimanni juures. Kristiina Olev on osalenud Friedrich Kloshi, Aleksandr Bobrovski meistrikursustel. Ta on esinenud solistina Eller-Sümfonieti, ÜENSO, Tallinna Noorteorkestri ja Haapsalu Linnaorkestri ees. 1999. aastal saavutas Eesti noorte keelpillimängijate konkursil III koha. Kristina Olev on töötanud ERSO ja Rahvusooper “Estonia” orkestrandina. Alates 2004 töötab Tallinna Kammerorkestris ning mängib String-kvartetis.

Ardo Västrik on osalenud F. Helmersoni, M. Ostertagi, W. Boettcheri meistrikursustel, lisaks korduvalt Kerem kvarteti koosseisus Chilingirian Quarteti suvekursustel West Dean College’is Suurbritannias. Västrik on esinenud nii solisti kui kammermuusikuna Eestis, Lätis, Soomes, Rootsis, Saksamaal, Hispaanias ja Inglismaal. Käesoleval hetkel jätkab Ardo Västrik õpinguid Eesti Muusikaakadeemia doktorantuuris, töötades samas keelpillimängu ja -muusika ajaloo lektorina. Ardo Västrik on ka Vanalinna Muusikakooli tšelloõpetaja.

Kadri-Ann Sumera on saavutanud tunnustust mitmel konkursil, nt II preemia TV-konkursil “Alternatiiv” (Riia, 1997), eripreemia EPTA rahvusvahelisel pianistide konkursil Zagrebis (2003), diplom 5. ja eripreemia 6. Eesti pianistide konkursilt (1994 ja 2002). Ta on teinud lindistusi Eesti Raadiole ning Antes Editionile ning tihedat koostööd selliste noorte heliloojatega nagu Nicolas Gilbert (Kanada), Evrim Demirel (Türgi), Santa Ratniece (Läti) ja Märt-Matis Lill (Eesti). Aastal 2005 on Kadri-Ann Sumera kuulsa Internationale Ensemble Modern Akademie stipendiaat Frankfurdis. Pianisti püsirepertuaari kuulub lai valik muusikat barokist tänapäevani. Käesoleval ajal on Kadri-Ann Sumera on Eesti Interpreetide Liidu esimees ja töötab Heino Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis kontsertmeistrina.