Helena TuulingMõisamängud
Sõõm rõõmu alanud aastaks
Helena Tuuling (klarnet), Diana Liiv (klaver)
22.01.2009 kell 12.30 Uuemõisa mõis, Läänemaa
23.01.2009 kell 11.30 ja 12.30 Koeru Aruküla mõis (Koeru Keskkooli koolisisesed kontserdid), Järvamaa
24.01.09 kell 17 Vasalemma mõis, Harjumaa

Kavas:
Francis Poulenc – Klarnetisonaat kolmes osas
Johannes Brahms – Klarnetisonaat Es-duur op 120 nr. 2, Hällilaul

Sel kontserdil kõlavad kaks võib-olla olulisimat tähtteost klarnetimuusikast läbi aegade. Need kaks suurt sonaati erinevad teineteisest peaaegu kõiges, välja arvatud selles, et mõlemad kuuluvad iga endast lugupidava klarnetimängija püsirepertuaari.

Poulenci särtsakas sonaat on selgepiiriline, virtuoosne ning efektne kõiges – nii teravate karakteritega kiiretes ääreosades kui keskmise osa melanhoolses lõputa meloodias, mis toob silme ette mõne nukra avara maastikupildi. Tema muusikast kostab läbi prantsuse päritolu – alati nõtke, sensuaalne ja tundeline, samas ometi naljatlev ning üllatav. Kuhjaga on ta siia puistanud kauneid meloodiaid ning kaasahaaravaid rütme.

Saksa ühe suurima romantiku Brahmsi sonaat vastupidi ei keskendu mitte niivõrd teravatele karakteritele ning selgetele lõpetatud meloodiatele, kuivõrd draamale. Juba esimesed taktid kõnetavad kuulajat isiklikult, alustavad ühe loo jutustamist.  Tema puhul kasvab üks teema lausa märkamatult teisest välja, nii nagu jutustuses üks sündmus põhjustab teise. Tüüpilise sakslasena kirjutab ta oma muusikasse nimetu igatsuse, ajalootunnetuse ning filosoofilise mõõte.

Helena Tuuling on vaatamata oma noorusele ennast juba ka laiemas avalikkuses tõestanud. 2008. aasta Eesti Puhkpillimängijate Konkursil saavutas ta II koha; värskeim esiletõstmine on Eesti Interpreetide Liidu preemia konkursilt Con Brio 2008.