Mõisamängud
Romansid. See oli vara kevadel…
Merle Silmato (metsosopran), Diana Liiv (klaver)
31.03.2010 kell 13 Emmaste mõis, Hiiumaa
31.03.2010 kell 17 Suuremõisa mõis, Hiiumaa
1.04.2010 kell 12 Pädaste mõis, Saaremaa
1.04.2010 kell 14 Kaali mõis, Saaremaa
Kavas:
Sergei Rahmaninov – valik romansse; prelüüdid op 23 nr 4, 5.
Pjotr Tšaikovski – valik romansse; “Märts – Lõoke”, “Aprill – Lumikelluke” klaveritsüklist “Aastaajad”
Raske on leida muusikaajaloost midagi veel romantilisemat ja hingestatumat kui vene romansid ning Rahmaninovi ja Tšaikovski looming on siin esirinnas. Neis lauludes on lausa kehastunud Vene Hing, mis kaebleb ja kahetseb, juubeldab ja kannatab, valutab terve maailma pärast südant ja ometi naudib põhjani oma hingevalu – ning tahab oma suuri tundeid häbenematult kõigiga jagada. Ikka on siin peategelaseks värske armastus, hüljatud armastus, igavene armastus, vastamata armastus, kodumaa-armastus ja kõik muud armastused, näpuotsaga sekka religioosset vaimustust või kibestumust. Kummalisel kombel ei mõju see kõik siiski sugugi ülepaisutatult ega ebausutavalt, vastupidi, see on erakordselt siiras ja sugestiivne muusika. See on muusika, millesse võib suplema minna ja vaid loota, et lained sind liiga päästmatult ulgumerele ei kanna. Tristan ja Isolde, Romeo ja Julia, Pierrot ja Colombine, Onegin ja Tatjana, Faust ja Gretchen…. Ah!…
Tšaikovski “Aastaajad” on üks armastatumaid looduseteemalisi klaveritsükleid ning kuulsad kevadised palad sellest võivad pakkuda äratundmisrõõmu ka noorimatele kuulajatele.
Merle Silmato on lõpetanud G.Otsa nim. Muusikakooli, EMTA ja Sibelius-akadeemia. Merle on osa võtnud arvukatest meistrikursustest, konkurssidest (III preemia 2001.aasta Klaudia Taevi nim. konkursil) ja esinenud sageli ka välismaal. Aastatel 2004-2006 ja alates sügisest 2007 töötab Silmato Soome Rahvusooperis. Ta on ka Rahvusooper “Estonia” külalissolist. Aastal 2008 esines ooperifestivalil Prantsusmaal (Opera de Baugé). Merle repertuaari kuulub hulgaliselt ooperirolle, ent ta laulab meeleldi ka kammermuusikat.
Pianist Diana Liiv on esinenud solisti ja kammermuusikuna Eestis, Leedus, Rootsis, USA-s ja Soomes. Mitmeid kordi on ta esinenud ka orkestrisolistina (Longy Sümfooniaorkestriga Bostonis, Kaunase Sümfooniaorkestriga (dirigendiks Pavel Berman) jt.). Peale klaveri mängimise on Diana Liiv kirjutanud ka kaks muusikalist lasteraamatut “Neli heldet haldjat” ja “Võluvitsa vägi”. Käesoleval ajal õpib ta EMTA magistrantuuris Peep Lassmanni klaveriklassis ning alates sügisest 2009 Konstantin Bogino klaveriklassis Accademia Santa Cecilias. Ta on osalenud paljudel nimekatel kursustel, festivalidel, konkurssidel. Viimati (2009 juulis) võitis ta Kuhmo Kammermuusika festivali kursustel Schumanni klaverikvinteti esituse eest parimale ansamblile määratud Kees Wiebenga auhinna.