Aare SaalMõisamängud
Talvine teekond
Aare Saal (bariton), Ida Teppo (viiul), Diana Liiv (klaver)
18.12.09 kell 12.45 Laupa mõis, Järvamaa
18.12.09 kell 16 Särevere mõis, Järvamaa
18.12.09 kell 19 Harmi mõis, Harjumaa
23.12.09 kell 11.30 Sargvere mõis, Järvamaa

Kavas:
Franz Schubert (1797-1828) – laule tsüklist “Talvine teekond”
Johannes Brahms (1833-1897) – Sonaat viiulile ja klaverile nr 2 A-duur, “Hällilaul”

Talve teemat on paljud kunstnikud ikka kasutanud sümbolina hingevalu, elu lõplikkuse ja üksilduse väljendamiseks. Üks meisterlikumaid näiteid selle kohta on Schuberti imekaunis laulutsükkel „Talvine teekond” Wilhelm Mülleri tekstidele. Siin muutuvad lihtsad kujundid nagu raagus oksad, jääkaane all olev jõgi või üksik talvine vares väga täpseks peegelduseks armastuses pettunud noormehe hingest. Schubert on osanud need iseenesest veidi naiivsevõitu tekstid väga väärtuslikuks muuta – tema viisistuses liigutavad need laulud hingepõhjani ja lubavad samastuda tsüklis kirjeldatud hingelise noormehega. Peaaegu tahaks hüüda – las olla südames nii kurb, kui see on ometi nii kaunis!

Brahms alustas oma ühe armastatuima kammermuusikateose: teise viiulisonaadi komponeerimist 1886 aastal Šveitsis ühe kauni mägijärve ümber asuvas linnakeses suvitades. Teos valmis sama aasta jõuludeks, mil see ka Viinis suure eduga ette kanti. Sonaadis võibki tajuda nii karget meeleolu, mida mägine loodus peegeldab kui ka pühalikku jõulutunnet.

Brahmsi “Hällilaul” (“Uinu vaikselt mu lind…”) on tõenäoliselt tuttav ka kõige noorematele publiku seast.

Bariton Aare Saal on lõpetas Eesti Muusikaakadeemia lauluerialal, õpetajateks prof. Ivo Kuusk, prof. Virgilijus Noreika ja prof. Jaakko Ryhänen. Ta on võitnud I koha rahvusvahelisel konkursil „Rossini ja Donizetti hääled“ (1996, Itaalia). 1997. aastal omistati talle G. Otsa nim preemia.
Aare Saal debüteeris 1989. aastal Estonias peaosaga Mozarti ooperis „Figaro pulm“. Ta on laulnud üle 30 ooperi- ja operetirolli nii Estonia kui Vanemuise lavastustes ja välismaal. Olulisemateks osadeks on olnud Figaro (Rossini „Sevilla habemeajaja“), Escamillo (Bizet’ „Carmen“), Belcore (Donizetti „Armujook“), Don Carlo, Rodrigo, Renato, Amonasro (Verdi „Ernani“, „Don Carlo“, „Maskiball“, „Aida“), Jeletski (Tšaikovski „Padaemand“), Dandini (Rossini „Tuhkatriinu“), nimiosad Verdi „Nabuccos“, Mozarti „Don Giovannis“, Tšaikovski „Jevgeni Oneginis“, Verdi „Rigolettos“ jt.
Lisaks ooperirollidele kuulub tema repertuaari lai valik soolokavasid nii eesti, vene kui itaalia muusikast.

Viiuldaja Ida Teppo õpib käesoleval ajal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias prof Mari Tampere-Bezrodny viiuliklassis. Ta on osalenud mitmete rahvusvaheliselt tunnustatud professorite meistrikursustel sh Alexander Fischeri, Jan Repko, Peter Shuhmayeri, Michael Gaisleri jpt. Aastal 2007 pälvis II preemia ning eripreemia parima virtuoospala eest Euroopa Keelpilliõpetajate Ühingu Eesti vabariiklikul konkursil, on osalenud ka mitmetel teistel üleriigilistel ja ka rahvusvahelistel konkurssidel. Erinevate koosseisudega on esinenud paljudes Euroopa riikides ning ka Venemaal. On osalenud muuhulgas kaTalliinna Kammerorkestri ning mitmete rahvusvaheliste orkestrite töös, dirigentideks Paavo Järvi, Neeme Järvi, Kristjan Järvi, Eri Klas, Paul Mägi, Risto Joost, Lutz Köhler, Juhani Palola, Tamas Vasary, Sir Howard Griffiths jpt. Solistina on esinenud Tallinna Muusikakeskkooli Sümfooniaorketriga, Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga ning Pärnu Linnaorkestriga.

Pianist Diana Liiv on esinenud solisti ja kammermuusikuna Eestis, Leedus, Rootsis, USA-s ja Soomes. Mitmeid kordi on ta esinenud ka orkestrisolistina (Longy Sümfooniaorkestriga Bostonis, Kaunase Sümfooniaorkestriga (dirigendiks Pavel Berman) jt.). Peale klaveri mängimise on Diana Liiv kirjutanud ka kaks muusikalist lasteraamatut “Neli heldet haldjat” ja “Võluvitsa vägi”. Käesoleval ajal õpib ta EMTA magistrantuuris Peep Lassmanni klaveriklassis ning alates sügisest 2009 Konstantin Bogino klaveriklassis Accademia Santa Cecilias. Ta on osalenud paljudel nimekatel kursustel, festivalidel, konkurssidel. Viimati (2009 juulis) võitis ta Kuhmo Kammermuusika festivali kursustel Schumanni klaverikvinteti esituse eest parimale ansamblile määratud Kees Wiebenga auhinna.