Tall. kp KvartettMõisamängud
Kodumaine viis. Vabariigi aastapäeva kontsert
Tallinna Keelpillikvartett (Urmas Vulp, Olga Voronova, Toomas Nestor, Levi-Danel Mägila), Diana Liiv (klaver)
22.02.2010 kell 11.20 Vasalemma mõis, Harjumaa
22.02.2010 kell 14 Vääna mõis, Harjumaa
25.02.2010 kell 10 Koeru Aruküla mõis, Järvamaa
25.02.2010 kell 12 Kabala mõis, Järvamaa

Kavas:
Heino Eller (1887-1970): Kodumaine viis
Robert Schumann (1810-1856): Klaverikvintett Es-duur

Heino Elleri „Kodumaine viis“ on saanud peaaegu et instrumentaalse rahvushümni tähenduse. See pole aga kaugeltki ainus oluline asi, mida Eller meie rahvusele andnud on. Viiuldaja ning vioolamängijana asutas ta eesti esimese keelpillikvarteti, millest aegapidi kasvas välja ka meie esimene, Vanemuise Sümfooniaorkester. Seepärast ongi väga sobiv esitada seda algselt klaverile kirjutatud teost just seades keelpillikvartetile.

Klaverikvinteti koosseis võimaldab vaid viie inimesega saavutada peaaegu orkestraalset kõlajõudu ning värvikust. Sageli on näiteks klaverikontserte ette kantud mitte orkestri, vaid keelpillikvarteti saatel – nelja keelpilliga õnnestub kõik olulised hääled ära mängida. Eriti romantilisel ajajärgul sai see koosseis üsna populaarseks ja paljud heliloojad on kirjutanud kvintette, mis kõlavad kui sümfooniad. Robert Schumanni Kvintett on kahtlemata üks tuntumaid ja armastatumaid teoseid omas žanris. Ja mitte asjata – tegemist on sädeleva, hoogsa, otsekui energiast laetud ja väga tundeküllase teosega. Schumanni teostele omaselt on ka Klaverikvintett väga siiras ja vahetu, samas ülivirtuoosne muusika.

Tallinna Keelpillikvartett on alates oma asutamisest 1984. aastal olnud ainus Eesti pidevalt tegutsev keelpillikvartett. Esinetud on Balti riikides, Jaapanis, Kanadas, Norras, Prantsusmaal, Rootsis, Saksamaal, Soomes, Šveitsis, Taanis ja Venemaal, sealhulgas mitmetel rahvusvahelistel festivalidel. Ansambli ulatuslikus repertuaaris on olulisel kohal ka Eesti heliloojate teosed, millest paljud on kirjutatud just Tallinna Keelpillikvartetti silmas pidades. Arvukate Eesti Raadiole ja Televisioonile tehtud lindistuste kõrval on kvartett andnud välja neli CD-d, millest kaks on salvestatud Rootsi firmale BIS.

Pianist Diana Liiv on esinenud solisti ja kammermuusikuna Eestis, Leedus, Rootsis, USA-s ja Soomes. Mitmeid kordi on ta esinenud ka orkestrisolistina (Longy Sümfooniaorkestriga Bostonis, Kaunase Sümfooniaorkestriga (dirigendiks Pavel Berman) jt.). Peale klaveri mängimise on Diana Liiv kirjutanud ka kaks muusikalist lasteraamatut “Neli heldet haldjat” ja “Võluvitsa vägi”. Käesoleval ajal õpib ta EMTA magistrantuuris Peep Lassmanni klaveriklassis ning alates sügisest 2009 Konstantin Bogino klaveriklassis Accademia Santa Cecilias. Ta on osalenud paljudel nimekatel kursustel, festivalidel, konkurssidel. Viimati (2009 juulis) võitis ta Kuhmo Kammermuusika festivali kursustel Schumanni klaverikvinteti esituse eest parimale ansamblile määratud Kees Wiebenga auhinna.