Tiit JoametsMõisamängud
Tants trummipulkade ja klaveriga
Tiit Joamets (löökpillid), Tanel Joamets (klaver)
21.02.2011 kell 12.30 Mooste mõis, Põlvamaa
21.02.2011 kell 17 Räpina mõis, Põlvamaa
7.03.2011 kell 9.30 Saku mõis, Harjumaa
7.03.2011 kell 12.30 Viimsi mõis, Harjumaa

Kavas: Ferenc Liszt – Ungari rapsoodia nr. 2, vabad improvisatsioonid

Löökpillide all mõeldakse tavaliselt trumme ja kujutatakse ette, et neid peab mängima valjusti. Ometi on selle põneva ja värvika pillirühma koosseisus väga palju eri pille, mida kõiki peab hea löökpillimängija valdama ning paljudel pillidel on võimalik vägagi vaikselt, tundeliselt ja meloodiliselt mängida. Võiks öelda, et löökpillid ongi kõige võimalusterohkem pillirühm. Kõige kaunima heliga löökpillid on vibrafon ja marimba, millel saab mängida ka meloodiat. Marimba ja klaveri heli on üsna sarnane ning seguneb hästi – klaver annab kõlapaletile juurde sumedust ning marimba värelevat helinat ja erksust.
Isa ja poeg Joametsade esituses kõlab valik teostest marimbale ja klaverile. Kuna Tanel Joamets on ka üks Eesti tunnustatumaid improvisaatoreid, võib oodata ka ühist impro-sessiooni, kus muusika pole ette kirjutatud ja ära õpitud, vaid sünnib kohapeal. Lisaks tuleb esitusele tänavuse 200nda juubilari Ferenc Liszti temperamentne Ungari rapsoodia, mis paljudele „Tom ja Jerry“ multifilmist tuttav.

Tanel Joamets (s. 1968) on õppinud klaverit õpetajate Vassili Vesselovi ja Anu Antzoni juures Tartu I LMK-s ja H. Elleri nim. Tartu Muusikakoolis ning professor Valdur Rootsi juures Eesti Muusikaakadeemias. Oluliseks olid ka improvisatsiooniõpingud Anto Petti juures. 1998. aastal täiendas end Londonis Guildhalli Muusikakoolis.
1993. ja 1994. aastal võitis preemiad üle-Eestilisel Griegi konkursil ja VabariiklikuKonkursil. Kahel Rahvusvahelisel Skrjabini konkursil Venemaal 1995 ja 2000 jõudis finaali, esimesel pälvis diplomi, teisel laureaaditiitli. 1996. aastal võitis eripreemia improvisatsiooniansambli Ekstemporistid koosseisus Düsseldorfi Moodsa Kultuuri Konkursil.
Soolokontserte on ta andnud Soomes, Saksamaal, Inglismaal, Austraalias ja Kanadas. Pärast preemiavõitu Moskvas 2000. aastal esineb T. Joamets sageli paljudes Venemaa linnades. Praeguseks on toimunud juba 7 suuremat turneed, kokku ligi 50 linnas, kontserdid on ulatunud üle terve Venemaa Murmanskist Kislovodskini ja Moskvast Kamtšatkani, ka sellistes suurlinnades nagu Moskva, Kaasan, Rostov, Ufaa, Perm, Jekaterinburg, Omsk, Novosibirsk, Krasnojarsk, Irkutsk, Habarovsk, Vladivostok. Igal pool on olnud väga soe vastuvõtt, ning on kutsutud tagasi esinema. Ka arvustused on kõikjal olnud väga positiivsed, erilist kiitust on pälvinud Skrjabini-interpretatsioonid.
Ta on esitanud Skrjabini, Rahmaninovi, Mozarti, Raveli, Griegi ja Schnittke klaverikontserte mitmete Eesti ja Venemaa orkestritega.
Lisaks klassikalisele repertuaarile esineb Joamets tihti ka improviseerijana, nii vabas kui jazzi stiilis. Ta oli ka Tartus toimuva festivali IMPROVIZZ kunstiline juht 2000 – 2006.
Lisaks kontserttegevusele töötab T. Joamets õppejõuna Eesti Muusikaakadeemias ja H. Elleri nim. Muusikakoolis, kus õpetab klaveri eriala ja improvisatsiooni.