Kristina KriitMõisamängud
Nukkude tantsud. Dmitri Šostakovitš 105
Kristina Kriit (viiul), Diana Liiv (klaver)
18.03.2011 kell 10 Harmi mõis, Harjumaa
28.03.2011 kell 12.30 Harju-Aruküla mõis, Harjumaa
29.03.2011 kell 10 Kärstna mõis, Viljandimaa
30.03.2011 kell 13 Vana-Võidu mõis, Viljandimaa

Kavas:
Arvo Pärt: “Alinale”
Igor Stravinski: “Vene tants” (kolme nuku tants) balletist “Petruška”
Krysztof Penderecki: Sonaat Viiulile ja klaverile nr 2 (1999), 4. 5. osa
Dmitri Šostakovitš: Nukkude tantsud
Dmitri Šostakovitš: Viiulikontsert nr 1, osad: Passacaglia ja Burlesque

Kontserdi kavas on kahekümnenda sajandi muusika silmapaistvaimad teosed, mis pärinevad Eesti, Vene ja Poola heliloojatelt.

Arvo Pärdi aastal 1976 loodud sügavmõttelise, samas geniaalselt lihtsa iseloomuga miniatuur “Alinale” on väga tähendusrikas teos helilooja loomingus: see on esimene teos, mis ta kirjutas nn “tintinnabuli” ehk tõlkes “kellukeste” stiilis, mis tegi helilooja maailmakuulsaks. Teos on kirjutatud väikesele tüdrukule nimega “Alina”.

Märts on sel aastal vastlapäeva-kuu. Sellele mõeldes on kontserdi kavva võetud ka Igor Stravinski silmipimestavalt virtuoosne ning lõbus klaveripala “Vene tants” balletist “Petruška”. Tegemist on kolme naljaka nuku: Baleriini, Mooramhe ning Petruška esinemisega uhkel vastlapeol ehk Maslenitsal.
Konrtrastsed osad maailmakuulsa Poola helilooja Krysztof Penderecki viiulisonaadist pakuvad kuulajatele kahtlemata üllatusi ning mõjuvad väga värskendavalt oma helikeele uudsusega.
Humoorikaid ning armsaid lastepalasid on kirjutanud ka selle aasta juubilar Dmitri Šostakovitš. “Nukkude tantsud” on läbi aegade olnud paljudele lastele lemmikuteks.
Kontserti jääb lõpetama tõeline “hitt” viiulirepertuaarist, selle aasta juubliari Dmitri Šostakovitši 1. viiulisonaat. Passacaglia on mõtliku ja pingestatud iseloomuga osa, Burlesque aga laseb kuulajatel imetleda kõige uskumatumaid trikke ning temperamentsust viiulisolisti poolt.

Viiulimängija Kristina Kriit on lõpetanud Eesti Muusika-ja teatriakadeemia magistrantuuri cum laude Mari Tampere-Bezrodny viiuliklassis, alates aastast 2004 õpib ta EMTA doktorantuuris. Lisaks on ta ennast täiendanud aastatel 2001-2002 Universität Mozarteum´is, Salzburgis prof. Hermann Kienzl´i juhendamisel. Ta on esinenud solistina Hollandis, Rootsis, Taanis, Saksamaal, Soomes. Käesoleval ajal on Kristina Kriit Rahvusooper Estonia Orkestri asekontsertmeister ja õpetab viiulit Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.
Kristina Kriit on osa võtnud mitmetest rahvusvahelistest konkurssidest, millest olulisemad on 1996 Heino Elleri nim. konkurss Tallinnas, kus pälvis eripreemia ja 1997 Henryk Wieniawski nim. konkurss Poolas, Lublinis.Ta on kahel korral olnud maineka Holland Music Sessions festivali stipendiaat ning aastal 2010 saavutas ta laureaadi tiitli rahvusvahelisel kammermuusika konkursil “Music without limits” Leedus, Druskininkais.

Pianist Diana Liiv on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia prof. Peep Lassmanni klaveriklassis, täiendanud ennast USA-s Longy Scool of Music´is ning Helsingis Sibeliuse Akadeemias. Alates aastast 2009 osaleb ta regulaarselt Rahvusvahelistel meistrikursustel Itaalias prof. Konstantin Bogino juhendamisel. Ta on esinenud solisti ja kammermuusikuna Eestis, Leedus, Rootsis, USA-s, Itaalias ja Soomes. Mitmeid kordi on ta esinenud ka orkestrisolistina (Longy Sümfooniaorkestriga Bostonis ja Kaunase Sümfooniaorkestriga, Tallinna Kammerorkestriga, Tartu Kammerorkestriga).
Diana Liiv kirjutanud ka kaks muusikalist lasteraamatut “Neli heldet haldjat” ja “Võluvitsa vägi” ning ta on esinenud paljudes noortele suunatud klassikalist muusikat tutvustatavates kontserdiprojektides Eesti Kontserdi noortekontsertide ning sarja “Klaverijutud” ja “Kammermuusika mõisakoolides” raames. Diana Liiv on ka Muusikasõprade Seltsi kontserdisarjade kunstiline juht.
Diana Liiv on esinenud edukalt paljudel rahvusvahelistel konkurssidel ja festivalidel. Viimasteks saavutusteks on 2009. juulis Kuhmo Kammermuusika festivali kursustel Schumanni klaverikvinteti esituse eest parimale ansamblile määratud Kees Wiebenga auhind, aastal 2010 kahekordne laureaaditiitel rahvusvahelisel pianistide konkursil „Music without limits“ Leedus – 3. koht soolokategoorias ning 4. koht kammermuusika kategoorias.