H. Eller Music SchoolMõisamängud
Eller brass ja Kadri-Ann Sumera
11.04.2011 kell 12.40 Vana-Vigala mõis, Raplamaa
24.05.2011 kell 14 Ülenurme Muusikakool, Tartumaa

Solistid: Toomas Vana (tromboon), Kreete Perandi (metsasarv), Kadri-Ann Sumera (klaver)
Kavas: Artur Lemba, Alexandre Guilmaunt, Wolfgang Amadeus Mozart

Eesti pianismi ajaloos on Artur Lemba ilmselt esimene tõsiseltvõetav näide. Peterburi konservatooriumi lõpetas ta hiilgavate tulemustega nii pianisti kui heliloojana; just tema kirjutatud on eesti esimene sümfoonia. Lemba helikeel avaldub kõige selgemalt viiulipalas „Armastuse poeem“ – see on varjamatult romantiline, kaunite meloodiatega veidi pateetiline muusika. Kõik see kehtib ka tema Okteti kohta klaverile ja vaskpillidele, millest sel kontserdil küll kõlab seade pisut väiksemale koosseisule.
Prantsuse organist Alexandre Guilmaunt kirjutas muusikat põhiliselt oma pillile, aga oreli ranget ning majesteetlikku kõlavärvi on tunda ka teostes, kus seda pilli ei esine. Sümfooniline pala tromboonile ja ansamblile koosneb kahest alaosast – pühalik-tõsisele algusele järgneb üsnagi virtuoosne juubeldav lõpuosa.
Lisaks kõlab kontserdil üks klassikalise muusika hitte – Rondo Wolfgang Amadeus Mozarti kuulsast Metsasarvekontserdist, kus metsasarv näitab lausa üllatavat väledust ja lustlikkust.

Eller Brass alustas tegevust 2000 a. vaskpillikvintetina H.Elleri nim.Tartu Muusikakooli vaskpilliõpetaja Priit Sonni juhendamisel, kes mängib ise seal ka trompetit, pikolotrompetit ja flügelhorni.  Kvinteti repertuaari kuuluvad peamiselt renessans- ja barokkmuusika ansambliseaded. Vajadusel mängitakse ka kaasaegsemat ja meelelahutuslikumat muusikat. Kvintett on esinenud kõikjal üle Eesti, tähtsamatest üritustest võiks ära märkida Rahvusvahelised Trompetipäevad 2003 a; Hansapäevad Tartus 2002-2007 jne. Ansambel on käinud kolmel korral esinemas ka väljaspool Eestit: 2003. a. Itaalias Ferrara muusikafestivalil, 2004. a. Soomes Turu Rahvusvahelistel Hansapäevadel ning 2006. a. novembris Riias rahvusvahelisel kammermuusika festivalil „FEsTaRi”.
Alates 2005. aastast tegutseb Eller Brass ka vaskpilliorkestrina, kus mängivad peaaegu kõik H.Elleri nim.Tartu Muusikakooli  noorteosakonna ja keskastme ning EMTA Tartu filiaali noored vaskpillimängijad. Orkestrit juhatab Priit Sonn ning mängijad on ka enamuses tema erialaõpilased. 2007.a. aprillis võitis Eller Brass I koha (brassorkestrite kategoorias) ning kuld- diplomi ja I kategooria noorteorkestrite konkursil EST-NOK 2007. Eller Brass on esinenud mitmel aastal Võru Vaskpillipäevadel, Suure- Jaani Trompetipäevadel, Muusikaakadeemia Rahvusvahelistel Trompetipäevadel jne. Eller Brassi noored muusikud osalevad ka Eesti Noorte Brassi (aasta orkester 2007), Võru vaskpillipäevade Fanfare & Brassi ning Lõuna- Eesti Noorte Puhkpilliorkestri  töös, mille üks dirigentidest on samuti Priit Sonn.
Eller Brassi repertuaaris on olnud alati tähtsal kohal klassikalise muusika seaded, palju esitatakse ka Eesti heliloojate loomingut.