Kristina KriitMõisamängud
Mustlane
Kristina Kriit (viiul), Diana Liiv (klaver)
4.10.2010 kell 9 Adavere mõis, Jõgevamaa
4.10.2010 kell 11 Puurmani mõis, Jõgevamaa

Kavas:
Maurice Ravel: „Mustlane“, Emmanuel De Falla: palad tsüklist „Suite Populaire Espagnole“, Igor Stravinski: „Kolm osa balletist Petruška“, Ferenc Liszt: Ungari rapsoodia nr 2

Selle kava kõik teosed on väga tugevalt seotud rahvamuusikaga, eriti mustlaste omaga. Mustlaste tuliselt temperamentne rahvamuusika on inspireerinud paljusid heliloojaid. Üks tuntumaid mustlasmuusika jäljendusi kunstmuusikas on prantslase Raveli lausa ballaadilik viiulipala „Mustlane“. Teos algab ulatusliku improvisatsioonilise viiulikadentsiga, mis portreteerib kapriisset, uhket, vabadusjanulist mustlast, kes kehastab trotsi ning allumatust tuimadele reeglitele. Pala lõpeb hoogsa, ennastunustava tantsupöörisega. Sarnaselt on üles ehitatud ungarlase Ferenc Liszti „Ungari rapsoodia“, mis tegelikult toetub ungari mustlaste viisidele. Ka siin lugu justkui „kerib“ – alates aeglaselt, justkui jutustavalt ning saades iga uue viisijupi ilmumisega pöördeid juurde. Siia kõrvale sobib hästi hispaanlase Manuel de Falla tsükkel „Hispaania populaarsed viisid“, mis ei erinegi ungarlaste omadest nii väga (on ju ka Hispaanias palju mustlasi) ning vene helilooja Igor Stravinski balletimuusika „Petruška“, milles on väga värvikalt kasutatud vene algupäraseid rahvaviise.

Kristina Kriit on osa võtnud mitmetest rahvusvahelistest konkurssidest, millest olulisemad on 1996 Heino Elleri nim. konkurss Tallinnas, kus pälvis eripreemia ja 1997 Henryk Wieniawski nim. konkurss Poolas, Lublinis. Esinenud solistina Hollandis, Rootsis, Taanis, Saksamaal, Soomes. Käesoleval ajal kuulub Kristina Kriit Rahvusooper Estonia Orkestri koosseisu ja õpetab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.

Diana Liiv on esinenud solisti ja kammermuusikuna Eestis, Leedus, Rootsis, USA-s ja Soomes. Mitmeid kordi on ta esinenud ka orkestrisolistina (Longy Sümfooniaorkestriga Bostonis ja Kaunase Sümfooniaorkestriga). Peale klaveri mängimise on Diana Liiv kirjutanud ka kaks muusikalist lasteraamatut “Neli heldet haldjat” ja “Võluvitsa vägi”. 2009. juulis võitis Diana Kuhmo Kammermuusika festivali kursustel Schumanni klaverikvinteti esituse eest parimale ansamblile määratud Kees Wiebenga auhinna.