evamariaMõisamängud
Keelpilli ilu. Lepo Sumera 60
Eva-Maria Sumera (viiul, vioola), Kadri-Ann Sumera (klaver)
20.10.2010 kell 10 Tõstamaa mõis, Pärnumaa
20.10.2010 kell 12.30 Võidula mõis, Pärnumaa
1.11.2010 kell 12 Sargvere mõis, Järvamaa
1.11.2010 kell 15.15 Viimsi mõis, Harjumaa

Kavas:
Franz Schubert (1797-1829): Sonaat viiulile ja klaverile g-moll
Lepo Sumera (1950-2000): Valss
Robert Schumann (1810-1856): Adagio ja Allegro

Selles kavas tutvustame kahte sarnast, kuid siiski pisut erinevat keelpilli – säravat orkestri juhtpilli viiulit ning mahedama ja madalama, justkui paitava kõlaga vioolat. Franz Schuberti väikesed sonaadid viiulile ja klaverile on  äärmiselt võluvad, salonglikult naljatleva ja lapselikult siira meeleoluga teosed. Siin tuleb suurepäraselt esile Schuberti anne kirjutada lihtsat ja meeldejäävat, kuid ometi omapäraselt hõrke meloodiaid.

Maikuus 2010 oleks helilooja Lepo Sumera saanud 60-aastaseks. Juubeli puhul on tema teoseid kõlanud terve aasta jooksul, nüüd kuuleme Valssi viiulile ja klaverile helilooja tütarde esituses. Selles justnagu nihestatud, „kiiksuga“ tantsupalas kasvab keerutuste hoog lõpuks lausa ohtlikult pidurdamatuks.

Vioolal esitab Eva-Maria tänavuse juubilari Robert Schumanni Adagio ja Allegro. Originaalis on teos üks esimesi metsasarvele kirjutatud virtuoospalu, ent seda mängitakse paljude erinevate pillidega. Schumannile ja üldse romantilisele muusikale omaselt leidub siin nii hingestatud lüürikat kui pulbitsevat energiat.

Pianist Kadri-Ann Sumera (Lepo Sumera tütar) on õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis, Eesti Muusikaakadeemias ja Kölni Muusikakõrgkoolis. Kadri-Ann on saavutanud tunnustust mitmel rahvuslikul ja rahvusvahelisel konkursil ning teinud lindistusi Eesti Raadiole ja Antes Editionile. Üks Eesti aktiivsemaid pianiste, kelle lai repertuaar hõlmab teoseid barokist tänapäevani, ka paljude teoste (mh. Märt-Matis Lille Klaverikontsert) esmaesitaja. Esinenud solistina Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri (dir. Arvo Volmer), Dresden Sinfonietta (dir. Milko Kersten), Pärnu Linnaorkestri (dir. Risto Joost) jt. ees. Käesoleval ajal tegutseb ta H. Elleri nim. Tartu Muusikakoolis ning teeb kaastööd Klassikaraadiole. Kadri-Ann on ka üks Muusikasõprade Seltsi kontserdisarjade eestvedajatest.

Viiuldaja Eva-Maria Sumera on Kadri-Anne noorem õde, kelle õpingud on parajasti Muusikaakadeemia lõpusirgel (õp. prof. Mari Tampere-Bezrodny). Esinenud solistina Tallinna Muusikakeskkooli Sümfooniaorkestri ees. Juba mitu aastat on ta olnud väga aktiivne ja nõutud orkestrant nii Eesti kui ka rahvusvahelistes projektiorkestrites. Viiuli kõrval mängib ta ka vioolat.