Diana LiivMõisamängud
Aastalõpu mõisamäng
Leho Karin (tšello), Diana Liiv (klaver)
30.12.2011 kell 15 Illuka mõis, Ida-Virumaa
Kavas:
Richard Strauss: Sonaat tšellole ja klaverile
Robert Schumann: Pala rahvalikus stiilis
Toru Takemitsu: Vihmapuu II
Arvo Pärt: Peegel peeglis, Partiita
Charlie Chaplin: Coffee and Cakes, Countess from Hong Kong, Mandoline Serenade, Zigeuner – The Three Ladies

Mõisamängude sarja aastalõpukontserdil kuuleb mitmekesist muusikavalikut. Straussi grandioosne sonaat tšellole ja klaverile on jõuline ja heroiline ning täis nooruslikku hoogu. Schumanni eluajal (1810-1856) muutus huvi rahvaloomingu vastu üha suuremaks. Koguti tekste, viise, tantse, legende, ja kasutati kõike seda ka kunstmuusikas ja kirjanduses. Sageli komponeeriti ka nö. libarahvaluulet – rahvalikus stiilis, ilma konkreetseid allikaid kasutamata. Maalähedast elu idealiseeriti, linnastuv ühiskond hakkas tundma igatsust lihtsuse ja looduse järele. Schumanni palad rahvatoonis on sellest kõigest hea näide – lihtsad, selged ja helged palad täis kütkestavat idülli ja pastoraalsust.

Kahe suure romantiku kõrval kuuleb ka kahte väga erinevat teost meie armastatud eesti heliloojalt, Arvo Pärdilt. Kui küpse helilooja teos Peegel peeglis annab võimaluse kuulajal sügavale hingesügavusse kaeda, siis Pärdi noormuspõlves kirjutatud Partiita on pigem veidi groteskne eksperiment: värske ja effektne, sealt ei puudu ka huumorisoon.

Hoopis omamoodi värvi lisab kontserdile üks kaasaegse muusika armastatumaid teoseid klaverile – jaapani helilooja Takemitsu müstiline klaveripala: Vihmapuu.

Tõelisteks maiuspaladeks komöödiahuvilistele kõlavad kontserdil ka salongilikud palad Chaplini filmimuusikast.

Leho Karin on üks meie tuntumaid ja nõutavamaid noorema põlve soliste ja ansamblitšelliste.Leho Karin lõpetas Tallinna Muusikakeskkoolis Laine Leichteri tšelloklassis, järgnesid õpingud Tallinna Konservatooriumis Toomas Velmeti juures. Ta on täiendanud end professorite M. Homitseri (Venemaa), J. Schwabi (Saksamaa) ja F. Helmersoni (Rootsi) juures, viimase käe all täiendas end 1991–1992 ka pidevamalt Rootsi Edsbergi Muusikainstituudis, samas on ta lihvinud oma oskusi veel Martin Ostertagi juures Karlsruhe Kõrgemas Muusikakoolis. Leho Karin on vabariikliku keelpillimängijate konkursi laureaat (1987) ning osalenud 1990. a. Müncheni ARD konkursil. 1993. aastast mängib Leho Karin Tallinna Kammerorkestris. Solistina on ta üles astunud Soomes ja Rootsis ning osalenud paljudes projektides Eestis. Käesoleval ajal mängib ka NYYD Ensemble’is ja on tšellopedagoog Tallinna Muusikakeskkoolis.

Diana Liiv on esinenud solisti ja kammermuusikuna Eestis, Leedus, Rootsis, USA-s ja Soomes. Mitmeid kordi on ta esinenud ka orkestrisolistina (Longy Sümfooniaorkestriga Bostonis ja Kaunase Sümfooniaorkestriga). Peale klaveri mängimise on Diana Liiv kirjutanud ka kaks muusikalist lasteraamatut “Neli heldet haldjat” ja “Võluvitsa vägi”. Diana on ka Muusikasõprade Seltsi kontserdisarjade kunstiline juht. Ta on esinenud edukalt paljudel rahvusvahelistel konkurssidel ja festivalidel. Viimasteks saavutusteks on 2009. juulis Kuhmo Kammermuusika festivali kursustel Schumanni klaverikvinteti esituse eest parimale ansamblile määratud Kees Wiebenga auhind, aastal 2010 kahekordne laureaaditiitel rahvusvahelisel pianistide konkursil „Music without limits“ Leedus – 3. koht soolokategoorias ning 4. koht kammermuusika kategoorias. Hooajal 2011/2012 on Diana Liiv kutsutud esinema Liszti 200. sünniaastale pühendatud festivalidele Itaalia linnades Luccas, Brescias ja Ascoli Picenos.