Kristina KriitMõisamängud
Transilvaania tantsud
Kristina Kriit (viiul), Jaan Kapp (klaver)
4.04.2012 kell 9.30 Varbla Rahvamaja, Pärnumaa
4.04.2012 kell 11.10 Tõstamaa mõis, Pärnumaa
4.04.2012 kell 13.10 Pärnu Ülejõe Gümnaasium, Pärnumaa

Kavas:
Brahms: Ungari tantsud, Skertso, Sonaat
Bartok: Rumeenia tantsud

19. sajandil tekkis väga paljudel Lääne-Euroopa heliloojatel huvi rahvamuusika vastu. Käidi külapillimehi kuulamas ning kirjutati rahvalaule üles, just nagu seda Eestis tehti pisut hiljem, 20. sajandi algul. Rahvamuusikas on pea alati talletunud energia ja rõõm muusikast, rütmist, liikumisest, seepärast pole ka imestada, et just rahvamuusika ainetel loodud teosed on saanud ülipopulaarseks suurema publiku seas ja neid palu on seatud väga erinevatele pillidele, et igaüks saaks neid mängida. Nii on sündinud näiteks Dvoraki Slaavi tantsud, kuulsa viiulihelilooja Sarasate hispaania tantsud, Griegi norra tantsud jne. Üheks kunstmuusikasse valatud rahvamuusika „viljakaimaks“ kodumaaks võib pidada Ungarit. Antud kava keerlebki selle maa ümber, kuigi otseselt ungarlaste rahvamuusikat me siin ei kuulegi. Nii Brahms kui Liszt on oma temperamentsetes ja kaasahaaravates „ungari tantsudes“ ja „ungari rapsoodiates“ tegelikult kasutanud hoopis sealsete keevavereliste mustlaste rütmikaid viise.
Bela Bartok heastas selle eksituse, kogudes ja kirjutades ümber palju puhastverd madjarite viise. Kuulsaimaks on paraku ka tema sulest saanud hoopis värvikas minisüit naabermaa muusikast – „Rumeenia tantsud“ viiulile ja klaverile.
Lisaks tantsumuusikale kõlavad Johannes Brahmsi sulest ka tema hoogne Skertso ning unelev Esimene Sonaat.

Kristina Kriit on üks tunnustatumaid eesti viiulisoliste ning ansambliste. Eriti on tunnustust leidnud tema uue muusika interpretatsioon. Ta on osa võtnud mitmetest rahvusvahelistest konkurssidest, millest olulisemad on 1996 Heino Elleri nim. konkurss Tallinnas, kus pälvis eripreemia ja 1997 Henryk Wieniawski nim. konkurss Poolas, Lublinis. Esinenud solistina Hollandis, Rootsis, Taanis, Saksamaal, Soomes. Käesoleval ajal kuulub Kristina Kriit Rahvusooper Estonia Orkestri koosseisu ja õpetab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.

Jaan Kapp on õppinud Nõmme Muusikakoolis (õp. Nathalie Maasin),  Tallinna Muusikakeskkoolis (õp. Ada Kuuseoks) ning alates 2008. aastast Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias professor Ivari Ilja juures.
Jaan on esinenud juba alates 2002. aastast soolokontsertidega paljudes Eesti linnades, aga ka välismaal. Ta on edukalt osalenud mitmetel konkurssidel, olulisemad neist: II ja V vabariiklik noorte pianistide konkurss (Tartu, 1998 ja 2001, II ja I preemia), rahvusvaheline konkurss “Gradus ad Parnassum” (Kaunas, 2001, II preemia), rahvusvaheline noorte pianistide konkurss “Virtuosi per musica di pianoforte” Usti nad Labemis (Tšehhi, 2003, II preemia ja eripreemia Bachi Prelüüdi ja fuuga parima esituse eest), Chopini loomingule pühendatud rahvusvaheline Läänemeremaade noorte pianistide konkurss Narvas (1999, 2001, 2004, diplom, I preemia, 3 eripreemiat), XII klassika-Eurovisiooni konkurss noortele muusikutele (2004, Luzern, finalist), ja eesti noorte interpreetide konkursi Con Brio ’08 laureaat.